TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 11.11.2024.
Pita od jabuka sa orasima savršen je desert za svaku priliku.
Pita od jabuka je jednostavna, a opet raskošna poslastica i kao takva oduvijek je bila omiljena. Svojim slatkim, sočnim jabukama i hrskavim orasima, ona mami mirisima koji nas vraćaju u djetinjstvo, kada smo se okupljali oko stola s porodicom i prijateljima.
Foto: freepik.com
Pita od jabuka: Zanimljive činjenice
Pita od jabuka jedan je od najstarijih deserta, poznata još od srednjeg vijeka, a njena popularnost ne opada ni danas. U mnogim kulturama, pita od jabuka simbolizuje dobrodošlicu i toplinu doma, dok se u Sjedinjenim Američkim Državama često naziva "američkim desertom". Ovu pitu možete lako prilagoditi vlastitim ukusima dodavanjem začina ili omiljenih sastojaka, a kombinacija jabuka i oraha stvara savršen balans slatkoće i hrskavosti.
Pita od jabuka: Brza i jednostavna priprema
Pitu od jabuka sa orasima vrlo je lako napraviti jer ne zahtijeva mnogo vremena. Samo nekoliko sastojaka, malo ljubavi i za manje od sat vremena možete poslužiti topli desert koji će očarati sve prisutne. Mnogi je smatraju "desertom za svaku priliku" jer je savršena za rođendane, praznike ili čak samo nedjeljni ručak. Bez obzira na priliku, možete biti sigurni da će ova pita nestati brže nego što možete reći "mmm"!
U ovom receptu, pitu od jabuka obogaćujemo hrskavim orasima i kremastim prelivom, čime dodajemo još jedan sloj uživanja. Pripremite se da očarate svoje najmilije ovim neodoljivim desertom koji će svima ostati u sjećanju.
Foto: pexels.com
Sastojci za pitu od jabuka
Sastojci za koru:
250 g brašna
125 g maslaca (hladnog, isječenog na kockice)
75 g šećera u prahu
1 jaje
prstohvat soli
1 - 2 male kašike hladne vode (po potrebi)
Sastojci za fil:
4 - 5 srednjih jabuka (najbolje kisele vrste)
100 g oraha (sitno isjeckanih)
100 g šećera
1 mala kašika cimeta
1 mala kašika limunovog soka
1 kašika brašna (za zgušnjavanje)
Sastojci za kremasti preliv:
200 ml pavlake za kuhanje
100 g krem sira
2 male kašike šećera u prahu
1 mala kašika vanilin šećera
Priprema
Priprema kore za pitu od jabuka: U velikoj posudi, pomiješajte brašno, šećer u prahu i prstohvat soli. Dodajte hladni maslac i prstima ga utrljajte u brašno dok ne dobijete mrvičastu teksturu. Dodajte jaje i, ako je potrebno, hladnu vodu, pa brzo umijesite tijesto. Oblikujte ga u loptu, umotajte u plastičnu foliju i ostavite u frižideru da se hladi oko 30 minuta.
Priprema fila za pitu od jabuka: Dok se tijesto hladi, ogulite jabuke, odstranite im sjemenke i isjeckajte ih na tanke kriške. U posudi pomiješajte isjeckane jabuke, orahe, šećer, cimet, limunov sok i brašno. Sve dobro promiješajte kako bi se sastojci povezali.
Priprema pite od jabuka:
Zagrijte rernu na 180°C (350°F).
Izvadite tijesto iz frižidera i stavite ga na pobrašnjenu površinu. Razvucite ga na debljinu od oko 3-5 mm.
Prebacite tijesto u podmazan pleh za pitu promjera 26 cm. Tijesto treba prekrivati dno i rubove pleha. Ako tijesto malo viška izlazi iz pleha, to nije problem; može se kasnije odrezati.
Pripremite fil: ravnomjerno rasporedite fil od jabuka i oraha na tijesto, pazeći da fil ne bude previše vlažan.
Trakice od tijesta: Od preostalog tijesta izradite tanke trakice (oko 1 - 2 cm široke). Počnite s postavljanjem prvih trakica horizontalno preko fila, pazeći da ostavite malo razmaka između svake trakice (oko 1-2 cm). Prva trakica trebala bi biti blizu ruba pleha. Nakon što ste postavili horizontalne trakice, uzmite druge trakice i postavite ih vertikalno, tako da formiraju rešetku s horizontalnim trakicama. Ponovo ostavite malo razmaka između svake trakice. Kada su sve trakice postavljene, lagano pritisnite krajeve trakica na tijesto kako bi se spojili i zapečatili. Ako želite, možete premazati trakice s malo umućenog jaja ili mlijeka za sjajniji izgled prilikom pečenja. Ovo će dati lijepu zlatnu boju.
Pečenje pite od jabuka: Pecite pitu u zagrijanoj rerni oko 35 - 40 minuta ili dok kora ne postane zlatno smeđa, a jabuke mekane.
Priprema kremastog preljeva za pitu od jabuka: Dok se pita peče, pripremite kremasti preliv. U posudi umutite pavlaku za kuhanje, krem sir, šećer u prahu i vanilin šećer dok ne dobijete glatku smjesu. Kada se pita ohladi, poslužite je uz kremasti preliv.
* * *
Naslovna fotografija: @_kssyusha_
TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:
Vanilija je jedan od najomiljenijih mirisa i ukusa na svijetu. Njena topla i slatkasta aroma prepoznatljiva je svima, bilo da je koristimo u kuhinji ili wellnesu.
No, vanilija nije samo začin ona ima bogatu historiju, raznovrsnu primjenu i brojne benefite za tijelo i um.
Jeste li znali da je vanilija nekada bila vrijednija od srebra? Drevne civilizacije, poput Azteka i Maja, koristile su je ne samo u napicima nego i kao ljekoviti sastojak. Danas je vanilija jedan od najskupljih začina na svijetu, odmah iza šafrana.
U ovom članku istražujemo 5 ključnih načina na koje se vanilija koristi u svakodnevnom životu – od kulinarstva do prirodne kozmetike.
Vanilija u parfemima
Vanilija je jedan od najvažnijih sastojaka u parfemskoj industriji. Njena topla, slatkasta i blago začinska nota daje dubinu i zavodljivost mnogim mirisnim kompozicijama. Parfemi koji sadrže vaniliju često su dugotrajni i imaju privlačan, senzualan karakter.
Često se kombinuje s cvjetnim, drvenastim i mošusnim notama kako bi se postigla sofisticirana kompozicija. Najpoznatiji parfemi s vanilijom su BYREDO Vanille Antique Extrait i Tom Ford Tobacco Vanille.
Zanimljivo je da vanilija ima afrodizijačka svojstva. Istraživanja su pokazala da njena aroma poboljšava raspoloženje i povećava privlačnost. Zbog toga je vanilija čest sastojak večernjih parfema koji ostavljaju nezaboravan trag.
Ako volite toplije i sofisticirane mirise, parfemi s vanilijom su odličan izbor. Njihova bogata baza pruža osjećaj luksuza i dugotrajnog komfora.
Vanilija u aromaterapiji
Vanilija je prirodni eliksir za opuštanje. Miris vanilije nije samo prijatan on ima dokazana terapeutska svojstva. U aromaterapiji se koristi za smanjenje stresa, anksioznosti i nesanice. Njena umirujuća svojstva pomažu tijelu i umu da se opuste nakon napornog dana.
Najčešće se koristi u obliku eteričnog ulja, koje se dodaje u difuzere, masažna ulja ili kupke. Također, vanilija je čest sastojak mirisnih svijeća, jer njen blagi i topli miris stvara ugodnu atmosferu u domu.
Kako koristiti vaniliju za opuštanje?
Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja vanilije u toplu kupku. Koristite mirisne svijeće s vanilijom za opuštajući ambijent. Napravite domaći sprej za posteljinu s vodom i uljem vanilije za bolji san. Vanilija također može ublažiti glavobolju i poboljšati koncentraciju, što je čini savršenim saveznikom za mentalno zdravlje.
Vanilija u prirodnoj kozmetici
Vanilija nije samo mirisni dodatak kozmetici ona ima i njegujuća svojstva. Njeni antioksidansi pomažu u zaštiti kože od oštećenja, dok njena hidratantna svojstva pomažu u regeneraciji suhe kože.
Ulje vanilije često se koristi u losionima, balzamima za usne i maslacima za tijelo. Njena umirujuća svojstva čine je idealnim sastojkom za osjetljivu kožu.
Kada je riječ o njezi kose, iako je popularna kao boja za kosu, vanilija se dodaje u šampone i regeneratore jer poboljšava sjaj i mekoću vlasi. Također, njen miris ostavlja dugotrajan osjećaj svježine.
Vanilija u kulinarstvu
Vanilija je nezaobilazan sastojak u mnogim slastičarskim receptima. Njena bogata aroma pojačava ukus torti, kolača, sladoleda i krema, a često se dodaje i toplim napicima poput kafe i kakaa.
Oblici vanilije u kuhinji Vanilin ekstrakt – najčešći oblik, dobiven potapanjem vanilijevih mahuna u alkohol Vanilin šećer – šećer aromatiziran vanilijom, popularan u kolačima Vanilin pasta – koncentrirani oblik sa sjemenkama vanilije Svježe mahune – najkvalitetniji oblik, s intenzivnim mirisom
No, vanilija nije rezervisana samo za deserte. U modernoj gastronomiji često se koristi u slanim jelima. Dodaje se u umake za meso, posebno za piletinu i teletinu, kao i u marinade za plodove mora. U kombinaciji s biberom ili čilijem stvara sofisticiran, topao ukus.
Koja je razlika između prirodne i sintetičke vanilije?
Prirodna vanilija sadrži stotine složenih aroma koje daju dubinu ukusu, dok sintetički vanilin reprodukuje samo osnovnu notu mirisa. Iako je sintetička verzija jeftinija i češća u industrijskim proizvodima, pravi gurmani uvijek biraju prorodnu vaniliju.
Vanilija u industriji pića
Vanilija je ključni sastojak mnogih omiljenih napitaka. Njena aroma pojačava ukus kafe, čajeva, koktela i likera, dodajući im toplinu i slatkoću.
Bogati okus vanilije posebno se ističe u kombinaciji s rumom, viskijem i čokoladnim likerima. Zbog svoje bogate arome, vanilija se često koristi i u aromatiziranim vinima.
Jedan od najpoznatijih vanilijskih napitaka je vanilija latte – kremasta kombinacija espressa, mlijeka i vanilin sirupa. Ovaj napitak pruža savršen balans između gorkog i slatkog.
Vanilija se također koristi u proizvodnji craft piva, gdje dodaje blagu slatkoću i aromatičnost. Sve češće se može naći i u bezalkoholnim napicima poput kombuche i biljnih čajeva.
Vanilija nije samo mirisni užitak ona je svestrani sastojak koji obogaćuje kulinarstvo, parfeme, aromaterapiju, pića i kozmetiku. Njena topla i umirujuća aroma pruža osjećaj lagodnosti, dok njena njegujuća svojstva doprinose zdravlju i ljepoti.
Bez obzira na to koristite li je u kuhinji, parfemu ili wellness rutini, vanilija je prirodni saveznik ljepote i dobrog raspoloženja.
***
Foto: Pexels
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!