TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 17.1.2025.

Kosa se često smatra simbolom ženstvenosti i ljepote, ali šta kada počne da opada ili se stanjuje? Problem prorijeđene kose nije samo estetski izazov već često ukazuje i na zdravstvene promjene.

 

U ovom članku razotkrivamo razloge stanjivanja kose i nudimo konkretne savjete kako zaustaviti opadanje i vratiti njen volumen.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Alexia Charpin (@alexcrpn)



Kosa i stres: Nevidljivi neprijatelj vaše kose

Hronični stres jedan je od najčešćih uzroka gubitka kose. Kad ste pod stresom, tijelo proizvodi hormone koji ometaju rast dlake. Dugotrajna izloženost stresu može izazvati stanje poznato kao telogeni efluvij što znači da veliki broj folikula dlake prelazi u fazu mirovanja.

Rješenje: Naučite tehnike upravljanja stresom poput meditacije, joge ili vođenja dnevnika. Razmislite o fizičkim aktivnostima koje smanjuju nivo kortizola poput šetnje u prirodi ili plesa.

 




Kosa opada zbog hormona: Šta niste znali o utjecaju hormona?

Hormonske promjene poput trudnoće, menopauze ili problema sa štitnom često kao rezultat daju stanjivanje kose. Ovo se posebno dešava tokom perioda hormonalne neravnoteže, kada tijelo možda ne proizvodi dovoljno estrogena ili previše androgena.

 



Savjet: Redovno kontrolišite hormone i razmislite o suplementima kao što su biotin ili kolagen. Posavjetujte se sa doktorom prije ove odluke.


Kosa pati zbog nepravilne ishrane

Nedostatak ključnih vitamina poput željeza, cinka i vitamina D može usporiti rast kose i učiniti je slabijom. Proteini su također ključni za proizvodnju keratina, glavnog gradivnog elementa dlake.

Rješenje: Obogatite prehranu lososom, orasima, špinatom i jajima. Uvrstite namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju zdravlje vlasišta. Pijte dovoljno vode kako biste dali hidrataciju cijelom tijelu, uključujući kosu.

 



Kosa i loše navike: Da li je vaša rutina štetna?

Pogrešan izbor šampona, previše korištenja toplote ili često vezanje repa može ubrzati lomljenje kose. Osim toga farbanja i izbjeljivanja mogu oštetiti kosu, ali to ste već znali, zar ne?

 



Savjet: Koristite nježne šampone bez sulfata i povremeno pustite kosu da diše. Smanjite upotrebu pegle za kosu, uvijača i svakim korištenjem nanesite sprejeve za zaštitu od toplote. Psst, ovdje možete pronaći odgovor .


Kosa kao signal: Kada je vrijeme da posjetite doktora?

Opadanje kose može biti simptom ozbiljnih stanja poput anemije, autoimunih bolesti ili policističnih jajnika. Ignorisanje problema može dovesti do trajnog gubitka.

Rješenje: Ako primijetite naglo ili pretjerano opadanje kose u velikim pramenovima obratite se dermatologu. Specijalisti mogu uraditi analize kako bi utvrdili da li imate zdravstveno stanje koje zahtijeva liječenje.

 



Kosa i sezonske promjene: Zašto jesen često donosi opadanje?

Primijetili ste da za vrijeme jeseni, a kod nekog i zimi kosa više opada? Ovo je česta pojava zbog sezonskog „presvlačenja“ folikula dlake.

 

Rješenje: Fokusirajte se na dodatnu hidrataciju vlasišta. Koristite maske za kosu na bazi prirodnih ulja poput arganovog, kokosovog ili ulje ružmarina.






Kosa: Da li genetika igra ulogu?

Nasljedni faktor može dati efekt na gustoću i teksturu kose. Ako u porodici imate članove s tankom kosom, vjerovatnoća je da ćete se suočiti sa sličnim problemima.

Savjet: Iako genetiku ne možemo promijeniti, pravilna njega kose može ublažiti posljedice. Razmislite o lokalnim tretmanima kao što su serumi koji pospješuju rast kose.tan

* * *
Naslovna fotografija: @juliet_rb


Bonjour

Mjesto u BiH gdje vrijeme stoji, a um se resetira – znate li gdje je?

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Mjesto u BiH gdje vrijeme stoji, a um se resetira – znate li gdje je? Mjesto u BiH gdje vrijeme stoji, a um se resetira – znate li gdje je?

Lukomir je jedno od "onih" mjesta. Selo koje ne viče „dođi“, ali kad jednom dođete više ga ne zaboravljate.

Smješteno visoko na obroncima Bjelašnice, ovo je najviše stalno naseljeno selo u BiH… mjesto gdje vrijeme uspori, signal nestane, a vi, po prvi put nakon dugo vremena, osjetite tišinu koja vas ne plaši.
 

 

U Lukomiru još uvijek postoji redoslijed: dan počinje kafom na pragu, a završava pogledom u planinu.

 

 

Put do Lukomira

Do Lukomira se ne dolazi slučajno. Put vodi preko vijugavog makadama, kroz pejzaže koji se mijenjaju kako raste nadmorska visina i taman kada pomislite da ste sve vidjeli, otvori se pogled koji ne staje. 

 

 lukomir_2_bonjour_ba

Foto: @blokkdennis  
 

Kuće sa krovovima od lima, drvene kapije, šarenilo cvijeća, vjetar koji nosi miris planine… a tu su i nane s maramama koje sjede na pragovima, vunene čarape što se suše na štriku, dim koji izlazi iz kućica i najavljuje ručak, i onaj neobjašnjivi mir kao da ste zakoračili u nečiju uspomenu.

 

lukomir_1_bonjour_ba
 

Foto: @iddavanmunster

Ovdje nema kafića sa chic interijerom. Nema wi-fi šifre, ali ima klupa ispred kuće, domaćina koji vas pozdravlja kao da vas zna i hladan sok od zove ili mente koji će, vjerovatno, biti nešto najbolje što ste probali.

 

 

Šta nikako ne želite propustiti?

Pita. Kratko i jasno. Kad se pita iznese na sto, sve stane. Domaća jufka, sir s Bjelašnice, a toplina dolazi direktno iz pećnice i iz pogleda domaćice koja vas mjeri da vidi treba li još jedan komad. (Treba, uvijek treba!)
 

 

Praktični savjeti:

Kada ići? Najljepše u kasno proljeće i ranu jesen.

Kako stići? Makadamski put zahtijeva oprez. Organizovani izleti su plus.

Šta ponijeti? Gotovinu, planinarsku odjeću i puno prostora u memoriji telefona.

Šta ostaviti? Očekivanja i brzinu.

Foto: @balkan.fanatic


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!