TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 18.3.2020.

Uz #OstajemKuci sve više smo u potrazi za kreativnim idejama kako kvalitetno provesti vrijeme unutar četiri zida te svoje misli fokusirati na pozitivne stvari. Kako bismo se osjećali dobro, filtriramo toksične sadržaje, svoje vrijeme ulažemo u druženje s obitelji, a sve više pažnje posvećujemo i tjelovježbi doma, kao i meditaciji. 

Meditacija u trenutcima kada nam je potrebna pauza od negativnih emocija i blage nervoze koja se osjeti u zraku itekako je pametna opcija.

PREDNOSTI MEDITACIJE?

Za mnoge od nas meditacija je još uvijek nepoznanica.  Njena prva prednost svakako je opuštanje u ubrzanoj svakodnevici. 
Dokazano je da meditacija potiče i bolje pamćenje, mijenja način na koji opažamo stvari, umiruje nas, pripomaže da brže obrađujemo informacije te nas potiče da budemo više prisutni u stvarnom trenutku.

Najvažnija lekcija koju trebate naučiti na početku jeste da vam proces opuštanja neće odmah u početku ići kako ste zamislili. Naime, sam proces čišćenja misli i nije baš najlakši zadatak, no, nipošto ne biste trebali odustajati. 

PRONAĐITE OPUŠTENO I UGODNO MJESTO ZA MEDITACIJU

Jastuk ili podloga za vježbanje su odlična opcija, a sama prostorija za meditaciju bi trebala biti izolirana od nepotrebnih zvukova. Pazite da tijekom meditacije udišete kroz nos, a izdišete na usta tempom koji vama odgovara. 

PRONAĐITE SVOJU METODU OPUŠTANJA

Fokusirajte se na disanje ili opuštajuće zvukove u pozadini, koji dolaze s playlista osmišljenih za meditaciju.
Možete ponavljati i određene mantre – rečenice ili riječi koje vam pomažu umiriti um te opustiti vas.  

BUDITE STRPLJIVI 

Kako biste naučili izbjeći nepotrebne misli i brige tijekom meditacije, potrebno je dosta prakse i strpljenja prema samom sebi.
Zato, nemojte požurivati sami sebe i budite ponosni na sebe za svaku sekundu i minutu tijekom koje ste uživali u trenucima mira. Vremenom će oni rasti.  

ODREDITE PERIOD U DANU ZA MEDITACIJU I POLAKO PRODULJUJTE VRIJEME MEDITACIJE

Netom prije spavanje ili rano ujutro dva su perioda koja za mnoge predstavljaju najbolji dio dana za oslobađanje od stresa.
Naravno, vrijeme i vremenski period trajanja meditacije birate sami. Sve ovisi o cilju koji želite postići i vremenu i trudu koji ulažete. No, pomoći će vam čak i par minuta posvećenih meditaciji. 

MEDITACIJU ZAVRŠITE SA OSMIJEHOM NA LICU

Još jedan mali dodatan boost koji potiče zahvalnost na vremenu koje ste upravo uložili u sebe i svoj proces opuštanja. 

FOTO: pinterest.com


Bonjour

Magla, zagađenje i dilema roditelja: Da li izaći s djecom ili ostati kod kuće?

TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: @amandafranzeen

Magla, zagađenje i dilema roditelja: Da li izaći s djecom ili ostati kod kuće? Magla, zagađenje i dilema roditelja: Da li izaći s djecom ili ostati kod kuće?

U hladnijim mjesecima, Sarajevo često obavije gusta magla, donoseći sa sobom i visok nivo zagađenja.

 

Znamo da ovakvi uslovi izazivaju zabrinutost kod roditelja jer svi želimo omogućiti djeci boravak na svježem zraku, ali postavlja se pitanje koliko je to sigurno kada je zrak štetan? Evo nekoliko savjeta i informacija koje vam mogu pomoći da odlučite kada je sigurno izaći, kako pratiti kvalitet zraka i koje alternative možete razmotriti u danima teškog zagađenja.

 

 


Zašto je magla povezana sa zagađenjem? 

Nažalost, magla u gradovima poput Sarajeva često znači i visoku koncentraciju štetnih čestica u zraku. U dolinama, gdje je manje strujanja zraka, zagađivači poput PM čestica ostaju „zarobljeni“ u zraku i magli što može imati negativno djelovati na zdravlje, posebno djece. Ovi uslovi mogu uzrokovati iritacije respiratornih puteva, a dugotrajna izloženost zagađenju može biti opasna za djecu i odrasle.


Kada je sigurno izaći vani? 

Prije nego što donesete odluku, svakako provjerite trenutne podatke o kvaliteti zraka. Preporučene aplikacije su AirVisual ili
Plumelabs je također jedna od aplikacija koju možete koristiti ili. Ako je indeks zagađenja ispod 50 (što se obično označava zelenom bojom), šetnja je sigurna za sve. Međutim, kada nivo zagađenja pređe 100, a posebno 150, preporučuje se da djeca ostanu unutra jer visok nivo zagađenja može negativno djelovati na zdravlje respiratornog sistema.

 

 


Savjet: Provjeravajte stanje zraka tokom dana 

Kvalitet zraka može varirati u različitim dijelovima dana. Često je najlošiji rano ujutro i kasno navečer. Popodnevni sati su, u pravilu, sigurniji za kraće izlaske jer se zagađenje može privremeno smanjiti pogotovo uz pojavu laganog vjetra. Ako su popodnevni sati sigurniji, birajte šetnje u parkovima ili područjima s manje saobraćaja.


Šta raditi kad zagađenje ne dozvoljava izlazak vani? 

Kada je zagađenje preveliko, možete razmisliti o zatvorenim prostorima s pročišćivačima zraka gdje se djeca mogu igrati. Na raspolaganju su i kućne aktivnosti koje su zabavne i edukativne poput mini piknika, čitanja knjiga ili kreativnih radionica. Na ovaj način možete održati aktivnost i zabaviti djecu čak i kada izlazak nije opcija.


Kreativne radionice kući 

Igre na stolu

  • Društvene igre: Ako imate društvene igre kao što su Monopoly, Čovječe, ne ljuti se, ili Uno, ovo je savršeno vrijeme da se svi zajedno opustite.
  • Slagalice: Odlične su za razvoj koncentracije i strpljenja kod djece. Možete pripremiti takmičenje u sastavljanju ili jednostavno zajedno raditi na jednoj velikoj slagalici.

 

 

  • Slikanje i crtanje: Izvucite boje, flomastere i papir i planirajte kreativnu umjetničku radionicu. Djeca mogu crtati omiljene likove, životinje ili čak stvarati slike inspirisane prirodom. Pored toga, možete probati i slikanje s prstima. Zanimljive ideje sa jesenjim lišćem donosimo ovdje.
  • DIY projekti: Iskoristite reciklirane materijale za izradu raznih igračaka i dekoracija, poput kartonskih kutija koje možete pretvoriti u kućice ili automobile.
  • Kućni mini-piknik: Napravite mali piknik u dnevnoj sobi! Raširite deku na podu, pripremite lagani obrok s omiljenim grickalicama, sendvičima i voćem. Djeca će uživati u promjeni ambijenta i veselju oko obroka, a možete i organizirati igru u kojoj svi zajedno traže "skrivene" grickalice.
     

Igre s lopticama

Ako imate mjesta, koristite loptice u različitim veličinama i osmislite igru gađanja u metu, trčanja s lopticama ili čak mini fudbal u stanu. Ove igre potiču djecu na fizičku aktivnost, a uz to je super zabavno.

Čitanje i pričanje priča

Posvetite neko vrijeme čitanju omiljenih knjiga. Djeca mogu smisliti vlastite priče, dok vi možete pročitati omiljene bajke. Ovo je sjajan način da potaknete dječiju kreativnost i maštu.

 



Dodatno, možete napraviti i predstavu sjenki koristeći samo ruke i svjetlost baterijske lampe, čineći priče još uzbudljivijima.


Muzika i ples

  • Ples: Upalite omiljenu muziku i organizujte plesnu zabavu. Djeca mogu naučiti nove pokrete, a vi ćete svi zajedno uživati u igri. Možete čak napraviti mini talent show gdje djeca mogu pokazati svoje plesne ili pjevačke vještine.
  • DIY instrumenti: Ako nemate muzičke instrumente, napravite ih zajedno s djecom od starih kutija, flašica, kutija i slično. Zajedno možete praviti muziku koja će svima donijeti mnogo smijeha.


Filmski maraton

  • Filmovi i grickalice: Izaberite nekoliko omiljenih filmova i uživajte u filmskom maratonu. Dodajte grickalice, mekane dekice i stvorite udobnu atmosferu za opuštanje. Možete čak napraviti tematski maraton poput "disney" filmova ili crtića o prirodi.


Priprema jela zajedno

  • Kuhanje: Uključite mališane u pripremu jela. Ne mora to biti ništa komplikovano. Oni mogu pomagati u miješanju sastojaka, oblikovanju kolačića ili pravljenju pizze. Ovo je zabavno, a djeca  mogu učiti o hrani i zdravim navikama.
     



Kako se zaštititi ako ipak izađete? 

Ako je zagađenje umjereno, a ipak želite izaći na kratku šetnju, evo nekoliko savjeta kako dodatno zaštititi djecu:

 

 

  • Maske protiv zagađenja: Maske s filterom za PM čestice pružaju dodatnu zaštitu, posebno za stariju djecu. Mlađa djeca ih teže prihvataju pa birajte manje zagađena područja.
  • Izbjegavajte prometne ceste: Zagađenje je najviše u blizini raskrsnica pa birajte udaljenija područja ili parkove.
  • Ograničite vrijeme vani: Iako su šetnje korisne tokom zagađenih dana ograničite boravak vani na najviše sat vremena.
     

* * *
Naslovna fotografija: @amandafranzeen

FOTO: @amandafranzeen


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!