Svi pričaju o kolagenu, a mi smo istražili sve što trebate znati o ovom sastojku i da li on stvarno djeluje
Tekst:Ilda Lihić-Isović
ZDRAVLJE I NJEGAKolagen je jedan od onih beauty sastojaka koji se u posljednje vrijeme pojavljuje posvuda.
Bez previše istraživanja možete pronaći kreme sa kolagenom, proteinske pločice, pa čak i vodu sa kolagenom.
Foto: @rita.cap
To nas je motivisalo da istražimo malo više o samom kolagenu, kao i benefitima koje on donosi. Naime, kolagen je protein kojeg najviše ima u našem tijelu, a ima razne važne uloge, uključujući pružanje strukture koži i pomoć u zgrušavanju krvi.
Posljednjih godina stekao je popularnost kao dodatak prehrani i vrlo čest sastojak šampona i losiona za tijelo gdje je hidroliziran, što znači da se razgradio u svrhu lakše apsorpcije.
Bilo da je u obliku praha, kapsula i gumija vjerujemo da vas zanima što je zapravo kolagen i koje su njegove blagodati. Ovaj članak dat će vam temeljit pregled i informacije o ovom važnom proteinu.
ŠTO JE KOLAGEN?
Kolagen je najzastupljeniji protein u tijelu koji zauzima jednu trećinu proteinskog sastava i u isto vrijeme on je jedan od glavnih sastavnih dijelova kostiju, kože, mišića, tetiva i ligamenata. Kolagen se također nalazi u mnogim drugim dijelovima tijela, uključujući krvne žile, rožnicu i zube.
Možete ga posmatrati kao poveznicu ili spajalicu koja drži sve na okupu. Zapravo, riječ dolazi od grčke riječi "kólla", što znači ljepilo. U nastavku ćemo izdvojiti vrste kolagena i top benefiti uzimanja dodataka kolagena.
VRSTE KOLAGENA
Postoji 28 različitih vrsta kolagena koji se nalaze u različitim dijelovima tijela. Različiti sastav aminokiselina svake vrste kolagena ovisi o vrsti strukture. Međutim, postoji pet glavnih vrsta kolagena, od kojih su tri (tip I, tip II i tip III) popularni u suplementima koje možemo pronaći u prodavnicama i apotekama.
Tip I - ovo je najzastupljenija vrsta kolagena (oko 90%) koja se nalazi u gotovo svim tkivima tijela. To uključuje tetive, kožu, kosti, hrskavicu i vezivno tkivo.
Tip II - nalazi se uglavnom u hrskavici.
Tip III - često se nalazi uz kolagen tipa I, kao i u mišićima, organima, arterijama i nekim vezivnim tkivima u jetri, slezeni i još mnogo toga.
ZDRAVLJE KOŽE
Prema istraživanjima healthline.com kolagen kao glavna komponenta kože igra ulogu u njenom jačanju, a također može odlično djelovati na njenu elastičnost i hidrataciju. Kako starite, vaše tijelo proizvodi manje kolagena, što dovodi do suhoće kože i stvaranja bora, a kolagen peptidi ili dodaci koji sadrže kolagen mogu pomoći usporiti starenje kože smanjenjem bora i suhoće.
Učinci dodataka kolagena na smanjenje bora pripisuju se njihovoj sposobnosti da stimuliraju tijelo da samostalno proizvodi kolagen. Uz to, uzimanje dodataka kolagena može pospješiti proizvodnju drugih proteina koji pomažu u strukturi vaše kože, uključujući elastin i fibrilin.
POMAŽE U UBLAŽAVANJU BOLOVA U ZGLOBOVIMA
Kolagen pomaže u održavanju hrskavice koja je gumeno tkivo koje štiti zglobove. Kako se količina kolagena u tijelu smanjuje sa godinama, tako se povećava rizik od razvoja poremećaja zglobova. Neke su studije pokazale da uzimanje dodataka kolagena može poboljšati simptome i smanjiti bol u zglobovima. Ako želite pokušati uzimati dodatak kolagena zbog njegovih potencijalnih učinaka na ublažavanje boli kod zglobova, studije sugeriraju da biste trebali započeti sa dnevnom dozom od 8–12 g.
KOSA I NOKTI
Sa vremenom kosa i nokti također mogu postati lomljivi i slabi. Kolagen vam može pomoći u hidrataciji kose i noktiju, pomažući im da rastu brže.
MOŽE POVEĆATI MIŠIĆNU MASU
Između 1–10% mišićnog tkiva sastoji se od kolagena stoga uzimanje kolagena može pospješiti sintezu mišićnih proteina poput kreatina, kao i potaknuti rast mišića nakon vježbanja.
NAMIRNICE KOJE POMAŽU PROIZVODNJU KOLAGENA
Možda ćete moći pomoći svom tijelu u proizvodnji ovog važnog proteina osiguravajući da unosite puno sljedećih hranjivih sastojaka:
Vitamin C - Velike količine nalaze se u agrumima, paprici i jagodama.
Prolin - Velike količine nalaze se u bjelanjcima, pšeničnim klicama, mliječnim proizvodima, kupusu, šparogama i gljivama.
Glicin - Velike količine nalaze se u svinjskoj koži, kokošijoj koži i želatini.
Bakar - Velike količine nalaze se u sjemenkama sezama, kakao prahu, indijskim oraščićima i leći.
Uz to, vašem tijelu trebaju visokokvalitetni proteini koji sadrže aminokiseline potrebne za stvaranje novih proteina. Meso, perad, morski plodovi, mliječni proizvodi, mahunarke i tofu izvrsni su izvori aminokiselina. Također, kolagen se nalazi u vezivnom tkivu namirnica životinjskog porijekla. Na primjer, nalazi se u velikim količinama u pilećoj koži, a jedan posebno bogat izvor je koštana juha koja se pravi kuhanjem kostiju piletine.
ŠTO SMANJUJE PROIZVODNJU KOLAGENA?
Možda je još važnije izbjegavati sljedeće aktivnosti i namirnice koje uništavaju kolagen:
Ukoliko jedete previše šećera i rafiniranih ugljikohidrata možda bi trebali smanjiti jer šećer ometa sposobnost kolagena da se sam gradi. Također, previše izlaganja suncu tj. ultraljubičasto zračenje može smanjiti proizvodnju kolagena stoga izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu i obavezno nanesite kremu za sunčanje. Pušenje smanjuje proizvodnju kolagena i može oslabiti zacjeljivanje.
KAKO KORISTITI SUPLEMENTE S KOLAGENOM?
Suplementi kolagena potječu iz vezivnog tkiva životinja kao što su kosti, koža i kopita te riblje kože.
Kolagen peptid dolazi u prahu koji se lako može dodati u hranu. Također, oblik peptida se ne želira pa ga možete miješati u smoothieje, juhe ili peciva, bez utjecaja na njihovu teksturu.
Od želatine možete napraviti domaći Jell-O ili gumije.
Kapsule su prikladne u smislu da ih ne morate dodavati u tekućinu ili hranu da biste ih uzeli, ali u biti izbor je na vama i što vama najbolje odgovara.
ZAŠTO SE PIJE KOLAGEN I IMA LI EFEKTA?
Od Instagrama do Pinteresta, pića u kojima se dodaje kolagen veliki su hit koji obećavaju blistavu kožu sa svakim gutljajem.
Dermatologinja iz Londona, dr. Justine Kluk, za Elle magazin navodi da kolageni peptidi u tim pićima probavljaju se u manje molekule i zatim apsorbiraju u našim crijevima. Studije pokazuju da se pojavljuju jedan sat nakon uzimanja u krvotoku i da se mogu zadržati u tkivu do dva tjedna. Prema dr. Kluk, postoje dokazi koji idu u prilog ovom #beauty trendu jer sve veći broj laboratorijskih studija pokazuje potencijal kolagenskih peptida u pićima ili dodacima za poboljšanje hidratacije kože i smanjenje bora jačanjem vlastitih mreža kolagena. Ipak, dr. Justine navodi da u današnjici nedostaje znanstvenih istraživanja koja bi pokazala 100% učinke kolagenih napitaka na kožu, pa ako želite provjereni način za poboljšanje zdravlja kože, odlučite se za retinoide ili vitamin C.
***
Naslovna fotografija: @tovewaldemar
Tekst: Ilda Lihić-Isović