TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 20.3.2020.
Kako bismo vam pokazali da je #OstaniKući najbolja stvar koju možete napraviti sada, u uredništvu marljivo iz dana u dan kreiramo kreativne reportaže kroz koje vas nastojimo inspirirati kako da ovaj period iskoristite na najbolji mogući način.
Od organizacije doma, poslovnih obveza iz kućnog ureda i druženja s klincima do kuhanja, meditacije, tjelovježbe i kvalitetno utrošenog slobodnog vremena. Znamo da kompletan period kućne izolacije nosi sa sobom određenu neizvjesnost, no, sada je itekako važno brinuti se o sadašnjosti i ovaj period iskoristiti za kreiranje novih rituala, uživanju u sitnicama i druženju s najmilijima.
Kako bismo vas dodatno inspirirali za #OstaniKući i aktivnosti u domu, odlučili smo u razgovoru s bh.damama saznati kako one ovo vrijeme koriste za kreiranje uspomena s klincima, rad, trening i učenje.
Prva gošća naše rubrike je Amra Džeko koja već neko vrijeme provodi vrijeme sa svojom obitelji u kućnoj izolaciji u Rimu.
Pozvali smo Amru kako bi nam otkrila kako teče usklađivanje svih obveza Amre, Edina, Sofie, Une i Danija. Poslala nam je live fotografije njihovih druženja ističući istovremeno da je jako sretna što imaju dvorište u kojem mogu provoditi vrijeme tijekom izolacije.
Amra nam je otkrila i par praktičnih savjeta i ideja kako kvalitetno provesti vrijeme s najmlađima koje će i vas potaknuti da svakodnevne aktivnosti poput kuhanja ili tjelovježbe pretvorite u igru i iskoristite za kreiranje novih rituala.
Kako izgleda dan tvoje obitelji tijekom kućne izolacije?
Pomislili bi da će nam u karanteni biti dosadno, no, meni baš vrijeme leti. Djeci mnogo znači što provodimo vrijeme zajedno, 24h na dan i trudimo se svakodnevne aktivnosti pretvoriti u male posebne rituale. Imamo i malog zeku, nedavno smo ga premijestili u baštu gdje je sretniji. Svakog jutra uzmemo po mrkvu ili list salate i zajedno ga hranimo. To nam je sada također ritual.
Trudimo se da od tih nekih običnih stvari koje možda nekada ne primjećujemo u svakodnevnici i burnom životu, da sada postanu značajnije i da im upotpunimo dan.
Istovremeno su to lijepe stvari i poruke, učimo djecu da brinu o drugima, učimo ih o ljubavi prema životinjama i okolini te svima oko sebe, a u ovim danima, najviše o porodici.
Prijedlozi za indoor i outdoor aktivnosti s djecom?
Treniramo uvijek svi zajedno, oni to baš vole. Čak se i oni spreme prije treninga, obuku, a i oni imaju opremu za trening. Jučer smo pola dana bili u bašti i trenirali.
https://www.youtube.com/watch?v=0kvyBApinGU
Amra nam je otkrila da ovaj trening Una i Dani jako vole
Napravimo im i neke preprekice – moraju da skaču, da se provlače, usput im je to i trening i igra. Dobro je i njima i meni, a i tata se pridruži.
Kuhamo dosta zajedno. Baš smo prekjučer pravili zdravi sladoled od svježih jagoda. Imala sam iz Ikee od prije par godina one kalupčiće za sladolede. U mikseru smo pomiješali jagode, malo bademovog mlijeka i bananu. Pravimo i palačinke. Oni učestvuju maksimalno, na taj način i njih zabavim dok kuham.
Sofia ima puno obveza, čak nam je prokomentarisala da joj je sad teže nego kad ide u školu, ima online nastavu i stalno ima radove koje mora da preda u određeno vrijeme.
Ona naprimjer jučer nije izlazila iz sobe jer je imala toliko da uči, a poslije časova mora da neke radove završi ili da pregleda određene tutorijale, a onda da učestvuje u diskusiji na sljedećem video callu s razredom i profesorom.
Vrijeme je lijepo, tako da ima dosta opcija i igru na terasi ili u dvorištu. Imamo i dva psa pa se igramo s njima.
Nađemo svaki dan neku novu zanimaciju bez nekog prevelikog truda. Vidim da djeci toliko znači da smo svi zajedno 24h. Nekad znamo do kasno ostati budni, igrati se ili imamo filmsku večer. Neku večer smo svi tijekom filma zaspali na kauču.
Koji filmovi i serije su se našli na vašoj 'to watch' listi u ovom periodu?
Napokon sam dočekala da Una počne gledati Disney crtane filmove. Trenutno je ona u fazi Zlatokose te Ljepotice i Zvijeri tako da ih cijela porodica gleda ovih dana. Više smo ih naučili napamet. Ali ja sam presretna i jedva sam čekala da počne da ih gleda jer to su moji omiljeni filmovi.
Kako pokazati empatiju i učiniti nešto lijepo za druge osobe tijekom #OstaniKući?
Zaista se divimo i cijenimo sve ono što rade doktori i medicinsko osoblje. Mnogo smo im zahvalni jer oni su ti koji su na prvoj liniji i koji svakodnevno rizikuju svoj život te život svojih najmilijih da pomognu drugima.
Klub AS Roma je napravio i Go Founding kampanju kako bi se što više pomoglo bolnici Spallanzani u Rimu te smo se toj akciji svi priključili.
Imaš li za nas preporuku za neku društvenu igru?
Oni baš vole puzzle i Lego kockice. Imala sam nešto igračaka od ranije, a kada smo čuli da bi se trgovine mogle zatvoriti, kupila sam dodatno igrački.
Ostalo mi je još poklona od Uninog rođendana 2.2. koje nismo otvorili, tako da nam i to dobro dođe.
Kako zadržati #feelgood vibru tijekom kućne izolacije?
Prošla je ta prva panika, redova u supermarketima i dalje ima, puštaju po par osoba, nekada je veća linija ispred, ali sve se polako vraća u normalu. Iako se nalazimo u epicentru virusa, mi ne dozvoljavamo da panika nadvlada. Ovo je prvi put da imamo ovoliko vremena za porodicu i cijenimo to što smo zajedno. Djeca su presretna, očekivala sam da će biti nervozna, nedostaje Uni vrtić i škola, ali vidimo da su uzbuđena i sretna jer su oba roditelja tu te radimo obične stvari i sitnice za koje inače nemamo vremena da radimo zajedno.
Kako prirediti mini iznenađenje za drugu osobu tijekom kućne izolacije?
Pošto nismo imali velikog izbora, a željela sam da na neki način iznenadim Edina za rođendan (17.3.), pozvala sam sve njegove najbliže prijatelje i porodicu da snime video čestitku, svatko na svoj način, kako i koliko dugo želi. Na kraju sam sastavila jedan divan video od 22 minute sastavljen od 48 video poruka i pustila mu video na televiziji uz završnu čestitku od mene i djece. Moram priznati da se ugodno iznenadio i ovo je ujedno lijepa uspomena za cijeli život. Svaka je poruka bila slatka i orginalna na svoj način tako da je i video bio zaista, zaista poseban.
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!