TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 15.5.2024.
Pita od jabuka kroz povijest je postala simbol domaće kuhinje, slastice koja donosi poseban osjećaj topline, kao i raskoš okusa i mirisa.
Ukratko, ona je oblik savršenog, domaćeg comfort jela, jednog od omiljenih i najraširenijih u svijetu. Zahvaljujući jednostavnoj pripremi i sastojcima koje gotovo uvijek imamo doma, njena popularnost ne jenjava.
U ovom tekstu kriju se 2 recepta – pita od jabuka s domaćim korama (iako, sigurni smo da je jednako ukusna i pita s gotovim korama ili pita od jabuka s lisnatim tijestom pa birajte omiljenu varijaciju), a drugi recept je za pitu od jabuka bez glutena.
Osim toga, donosimo vam i nekoliko trikova uz pomoć kojih ćete svaki put nepogrešivo kreirati savršenu pitu od jabuka. Nakon što testirate ova 2 recepta, s lakoćom se možete igrati s raznim varijantama, a neke od omiljenih su - pita od jabuka sa orasima, pita od jabuka i oraha, pita od jabuka i griza… ima ih mnoštvo, stoga, idemo provjeriti s kojim receptima je najbolje početi ovu slatku avanturu.
Povijest Pite od Jabuka
Pita od jabuka ima dugu povijest. Prve pite od jabuka potječu iz srednjovjekovne Europe, gdje su jabuke bile jedna od najdostupnijih voćki. Prve verzije pite bile su jednostavne i često su sadržavale samo jabuke, med i tijesto. Tijekom vremena recepti su se razvijali i postajali sve složeniji, dodajući začine poput cimeta, muškatnog oraščića i klinčića, koji su bili skupi i rijetki začini tog vremena.
Klasična pita od jabuka - recept
Priprema pite od jabuka zahtijeva pažnju i ljubav prema detaljima.
Sastojci za tijesto
Sastojci za nadjev
Priprema
Za početak, u velikoj zdjeli pomiješajte brašno, šećer i sol. Dodajte hladan maslac i prstima ili rezačem za tijesto miješajte dok smjesa ne postane nalik na krupne mrvice. Dodajte ledenu vodu, jednu po jednu žlicu, dok tijesto ne počne formirati kuglu. Podijelite tijesto na dva dijela, oblikujte diskove, zamotajte ih u plastičnu foliju i stavite u hladnjak na najmanje 30 minuta.
Priprema nadjeva
Ogulite, očistite i narežite jabuke na tanke ploške. Potom ih stavite u veliku zdjelu i dodajte šećer, smeđi šećer, limunov sok, cimet, muškatni oraščić, klinčiće, brašno i vaniliju. Dobro promiješajte kako bi se svi sastojci ravnomjerno rasporedili.
Zatim zagrijte pećnicu na 200 °C. Razvijte jedan disk tijesta na pobrašnjenoj površini i stavite ga u kalup za pite. Prebacite nadjev od jabuka u kalup te ga ravnomjerno rasporedite. Razvijte i drugi disk tijesta i stavite ga preko nadjeva. Spojite rubove tijesta i napravite nekoliko rezova na vrhu kako bi para mogla izlaziti tijekom pečenja. Ako želite, možete tijesto premazati umućenim jajetom kako biste postigli lijepu zlatno - smeđu boju.
Pitu pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45 - 55 minuta ili dok tijesto ne postane zlatno - smeđe, a nadjev ne počne izvirivati kroz rezove. Ako rubovi tijesta počnu previše tamniti, pokrijte ih aluminijskom folijom.
Na kraju ostavite pitu da se hladi najmanje 2 sata prije rezanja kako bi se nadjev mogao stisnuti.
Tajne savršenog okusa
Postizanje savršene pite od jabuka zahtijeva nekoliko ključnih trikova i savjeta.
Odabir jabuka
Koristite mješavinu različitih sorti jabuka za složeniji okus i teksturu. Granny Smith jabuke su odlične zbog svoje čvrstoće i kiselosti, ali dodajte i neke slađe sorte poput Fuji ili Gala jabuka za balans.
Začini
Ne štedite na začinima. Cimet, muškatni oraščić i klinčići daju dubinu i bogatstvo okusa. Ako volite dodatnu aromu, dodajte prstohvat kardamoma ili đumbira.
Tijesto
Hladan maslac i ledena voda ključni su za postizanje prhkog tijesta. Nemojte previše mijesiti tijesto kako ne bi postalo žilavo.
Gustoća nadjeva
Dodavanje brašna ili kukuruznog škroba pomaže zgusnuti sokove iz jabuka tijekom pečenja, sprječavajući da pita bude previše tekuća. Također, ovdje se možete poigrati i kreirati pitu od jabuka s grizom, koji ćete dodati u nadjev, a koji će dati isti efekt kao i kukuruzni škrob.
Hlađenje
Strpljenje je ključno. Dopustite piti da se ohladi kako bi se nadjev stisnuo i lakše rezao. Topla pita može biti vrlo ukusna, ali može dobiti i teksturu kaše ako se reže prerano.
Varijacije i moderne Interpretacije
Iako je klasična pita od jabuka neosporno ukusna, postoji bezbroj varijacija koje možete isprobati kako biste unijeli dašak novine u ovaj tradicionalni desert.
Pita od jabuka s karamelom
Nakon što je pita pečena i ohlađena, prelijte je domaćim preljevom od karamele za neodoljivi završetak. Karamelu možete pripremiti tako da zagrijete šećer dok se ne otopi i dobije zlatnu boju, zatim dodate vrhnje i maslac te miješate dok ne postane glatko.
Pita od jabuka s orasima i grožđicama ili šumskim voćem i jagodama
Dodajte sjeckane orahe i grožđice (ili voće poput jagoda i borovnica) u nadjev za dodatni okus i teksturu. Orasi će dati hrskavost, dok će grožđice ii drugo voće dodati slatkoću i dubinu okusa.
Bezglutenska Pita od Jabuka
Za one koji su osjetljivi na gluten ili preferiraju bezglutensku prehranu, ova verzija klasične pite od jabuka nudi isti bogat okus i teksturu, ali bez glutena. Evo kako možete pripremiti bezglutensku pitu od jabuka.
Sastojci za tijesto
Priprema tijesta
U velikoj zdjeli pomiješajte bezglutensko brašno, šećer i sol. Dodajte hladan maslac i prstima ili rezačem za tijesto miješajte dok smjesa ne postane nalik na krupne mrvice. Dodajte jaje i hladnu vodu te miješajte dok ne dobijete glatko tijesto. Oblikujte tijesto u kuglu, zamotajte u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku najmanje 30 minuta.
Za nadjev i pečenje, slijedite iste korake kao i za klasičnu pitu od jabuka.
Iskoristite raznolike mogućnosti za prilagodbu recepta vašim osobnim preferencijama i uživajte u ovoj klasici na svoj način - uz kuglicu sladoleda, s dodatkom neobičnih sastojaka poput pistacija ili nešto treće. Sigurni smo da sada i sami jedva čekate da se neodoljivi mirisi uvuku u vašu kuhinju i pozovu svakoga za stol i na uživanje u slatkoći ovog kultnog recepta.
* * *
Foto: Pexels
TEKST: Bonjour.ba/PR
Perutnina Ptuj, vodeća peradarska industrija u regiji, prva je u Bosni i Hercegovini dobila certifikat “uzgojeno bez upotrebe antibiotika” koji joj je dodijeljen za liniju proizvoda “Piletina Natur”, dostupnu na policama širom Bosne i Hercegovine od juna ove godine.
Iz kompanije navode kako ova inovativna ponuda dolazi kao odgovor na sve veću potražnju potrošača za zdravijim i prirodnijim prehrambenim opcijama.
Naime, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) navode kako ubrzan razvoj antimikrobne rezistencije predstavlja vodeću zdravstvenu prijetnju. Na brzi razvoj bakterijske rezistencije uveliko utječe neprimjereno i prekomjerno propisivanje antibiotika, njihova nepravilna upotreba kao i upotreba u preventivne svrhe u veterinarskoj medicini.
Najsavremenija tehnologija koja osigurava zdravlje pilića
Na zvaničnoj promociji nove linije, certifikat koji garantira da pilići ni u jednoj fazi tova nisu primili antibiotike, Perutnini Ptuj dodijelila je certifikacijska kuća DNV Adriatica.
„Napravili smo iskorak koji mijenja standarde domaće proizvodnje i tržišta. S ponosom potvrđujemo da smo prvi proizvođač u Bosni i Hercegovini koji svojim kupcima nudi certificiranu piletinu - uzgojenu bez upotrebe antibiotika. Ovo je rezultat višegodišnjeg rada, od kontrolisanog uzgoja do primjene najsavremenijih tehnologija koje osiguravaju zdravlje životinja.
Perutnina Ptuj Natur linija s Antibiotic Free certifikatom dokaz je da se i u domaćim uslovima može proizvoditi po najvišim evropskim standardima ako postoji vizija, stručnost i hrabrost da se ide ispred vremena. Ovo je naš odgovor na pitanje - šta želimo staviti na porodični sto. Zbog toga sa sigurnošću kažemo – Bliže prirodi. Bliže ljudima,” izjavio je Adnan Hodžić, direktor kompanije Perutnina Ptuj BH d.o.o.
Certifikaciji je prethodio temeljiti pregled ukupne vertikalno integrisane proizvodnje.
“Perutnina Ptuj je pionir na ovim prostorima kada je uzgoj bez upotrebe antibiotika u pitanju. Već dvije godine radimo na projektu Antibiotic Free u Bosni i Hercegovini što dovoljno govori koliko je opsežan i kompleksan. Naši auditori jedini imaju pravo uzimanja uzoraka, gdje proizvođač ne zna na kojim farmama će se vršiti uzorkovanje, a uzorkuju se stelja, voda na kraju linije i hrana iz usipnog koša.
I zaista samo firme koje imaju sisteme upravljanja kvalitetom, koje i same imaju vrlo rigoroznu kontrolu farmi i dobavljača, mogu proći ovu zahtjevnu proceduru koja prethodi izdavanju certifikata”, izjavila je Renata Preložnjak, direktorica prodaje i odjela edukacije za Adriatik regiju u Certifikacijskoj kući DNV Adriatica.
Domaći uzgoj
Na farmi Perutnine Ptuj u Bosni i Hercegovini, ali i u saradnji s više od 100 domaćih kooperanata, pokrenut je tehnološki najsavremeniji način uzgoja pilića. Poseban značaj pridaje se kvalitetu ishrane i higijenskim mjerama. U strogo kontrolisanom okruženju, u kojem se redovno uzorkuju voda, hrana i stelja, omogućen je zdrav život i pravilan razvoj pilića.
“Proizvodnja piletine s deklaracijom - uzgojeno bez antibiotika dobija sve veći značaj u svijetu jer doprinosi zaštiti potrošača, dobrobiti životinja i očuvanju životne sredine. Ovaj pristup je važan korak ka odgovornijoj i etičnijoj proizvodnji hrane i borbi protiv antimikrobne rezistencije.
Za potrošače to znači sigurniju hranu, bez ostataka antibiotika u proizvodima životinjskog poriјekla, koji mogu ugroziti zdravlje, izazvati alergije i povećati rizik od rezistencije“, pojasnio je prof. dr. Drago Nedić iz JU VIRS “Dr. Vaso Butozan” Banja Luka, dodavši kako ovakav uzgoj potrošačima pruža veću sigurnost i povјerenje u kvalitet hrane koјu konzumiraјu.
Kvalitet, sigurnost, sljedivost
Ukupni proizvodni lanac temelji se na integrisanom sistemu KSS (kvalitet, sigurnost, sljedivost), gdje su svi procesi proizvodnje strogo kontrolisani. Hrana za piliće, koja je nutritivno i energetski izbalansirana za svaku fazu njihova rasta i razvoja, garantuje i meso boljeg kvaliteta, odnosno većih nutritivnih vrijednosti za čovjeka.
Ovom linijom proizvoda Perutnina Ptuj potvrdila je svoju predanost najvišim standardima sigurnosti hrane i održivosti. Dodatno je učvrstila poziciju lidera u prehrambenoj industriji, pružajući kupcima proizvode koji zadovoljavaju ne samo njihove prehrambene potrebe, već i njihove ekološke i etičke vrijednosti.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!