TEKST: Ada Ćeremida
DATUM OBJAVE: 24.2.2025.
Elysian postaje ime koje se spominje kada se govori o savremenoj, sofisticiranoj modi u BiH.
Armin Hodžić, sa svojim brandom Elysian, gradi autentičan modni izražaj koji ne ostavlja prostor za kompromis. Prošle godine otvorio je svoj atelier u Sarajevu.
Njegov rad je već regionalno prepoznatljiv, a njegove kreacije viđene su na crvenim tepisima prestižnih događaja, kao Sarajevo Film Festival i Cannes Film Festival u Francuskoj.


Sa svojom četvrtom kolekcijom, proljeće/ ljeto 2025 pod nazivom La Femme, Armin nastavlja put evolucije udaljavajući se od blještavila ranijih kolekcija i okrećući se suštinskoj eleganciji i snazi kroja.
Armin ne samo da predstavlja novu kolekciju nego otvara novo poglavlje u svom dizajnerskom rukopisu, donoseći viziju žene koja je moćna, besprijekorno elegantna i uvijek u svojoj punoj snazi. 


Prvi pogled na kolekciju La Femme otkriva dekonstrukciju klasičnih pravila odijevanja – muška silueta reinterpretirana je kroz suptilno promišljen dizajn, istovremeno naglašavajući i preispitujući pojam ženstvenosti.
Predimenzionirani sakoi s oštrim krojem, spuštena ramena i precizno konstruirani detalji evociraju snagu i nepokolebljivo samopouzdanje, dok se kontrast između strukture i fluidnosti osjeća u svakom sloju odjeće.

Stroga silueta odijela koja preuzima neočekivanu dinamiku gdje je predimenzionirani sako prebačen preko skrojenog prsluka i suknje s visokim prorezom, dok produženi rukavi i široka kragna bijele košulje donose dozu avangardne drame.

Kolekcija predstavlja sirovu senzualnost, balansirajući između muževnog kroja i nagovještaja intime. Oversized sako i široke hlače, djeluju gotovo opušteno, ali ne gube na autoritetu. Ovdje je moć u proporcijama, u igri volumena i konstrukcije, gdje žena ne nosi odijelo nego ga posjeduje.





''La Femme nije samo kolekcija, to je poruka, pokret i podsjetnik da je ženstvenost sama po sebi moć.'' Ovim riječima, Armin zaokružuje svoju viziju koja ne odijeva samo tijelo, već osnažuje stav.
***
Kreativni direktor: Armin Hodžić
Art direktor: Stanislav Zakić
Model: Selma Hadžiosmanović
Photo: Mina Dishlenkovich
Video: Veljko Lalović
Make up: Maja Talović
Hair: Dimitrije Vokić
Stajling: Armin Hodžić i Stanislav Zakić
TEKST: Bonjour.ba - PR
Neka mjesta nastavljamo nositi dugo nakon što ih napustimo. Ostanu u bojama koje pamtimo, u zraku poslije kiše, u zvuku jezika i prizorima koji se vrate bez najave. Dom ponekad nije adresa, već osjećaj koji se seli s nama.
Bosna i Hercegovina ima svoje nijanse. Plavu koja se otvori nad planinama nakon proljetnog pljuska. Bijelu koja nosi svjetlost hercegovačkog kamena i mir stećaka. Zatim žutu, boju ljiljana, cvijeta koji u novoj priči Belme Tvico donosi ljeto.
Iz susreta boja neba, kamena, ljiljana i osjećaja pripadnosti nastaje Lilium Bosniacum, nova kapsulna kolekcija Belme Tvico . Posvećena je identitetu, naslijeđu i osjećaju doma koji ostaje u nama bez obzira na to gdje se nalazimo. 


Predstavljena u trenutku kada se s posebnom pažnjom prati nastup bh nogometaša na Svjetskom prvenstvu, Lilium Bosniacum dolazi kao elegantan način da se govori o pripadnosti. Kroz tkaninu, boju i pokret. Kroz odjeću koja ne traži da se emocija objašnjava, već da se prepozna. 

Kolekcija počinje slikom neba i ptice koja ga presijeca. U lakoći tog pokreta ptica postaje tačka, tačka linija, a linija ljiljan. Iz tog motiva nastaje vizualni jezik kolekcije u kojem ljiljan ne djeluje kao ukras, već kao čuvar sjećanja i simbol trajanja.
Belma Tvico upravo tu pronalazi prostor za svoj modni rukopis. Ljiljan se pojavljuje kroz apstraktne printeve, prozračne tkanine i forme koje dopuštaju pokret. Nekada je jasan, nekada tek naslućen, ali uvijek dovoljno snažan da nosi priču bez velike geste. 

Lilium Bosniacum nastaje u saradnji s umjetnicom Taidom Jašarević, čiji printovi kolekciji daju dodatnu slojevitost. U apstraktnim oblicima pokret, emocija i pripadnost prelaze u vizualni ritam između sjećanja i savremenosti.
Na tkaninama se pojavljuju i fragmenti bosančice , srednjovjekovnog bosanskog pisma koje Belma Tvico već više od jedne decenije njeguje kroz svoj dizajnerski izraz. U ovoj kolekciji bosančica djeluje poput tihe poruke prošlosti, upisane u sadašnji trenutak. Uz ljiljan, otvara priču o vrijednostima koje traju jer ne zavise od jednog vremena. 

To je oduvijek bila snaga Belme Tvico. Ona razumije da kulturno-historijsko naslijeđe gubi svoju moć onog trenutka kada postane kostim. Umjesto pukog reproduciranja simbola, Tvico istražuje njihovu suštinu. U Lilium Bosniacum ta ideja dobija najčišći oblik: osjećaj pripadnosti. Komadić doma koji nosimo u sebi. Sigurnost da dom ne postoji samo kao geografsko mjesto, nego i kao sjećanje, emocija, jezik i ljubav.



Kolekciju nose žene koje ovoj priči daju dodatnu snagu: Hanka Paldum, diva bosanskohercegovačkog sevdaha, Amra Džeko , jedna od najprepoznatljivijih ambasadorica Bosne i Hercegovine u svijetu, te talentovana pijanistica Lamija Tipura.
Glas Bosne i Hercegovine ovoj priči daje vokalna umjetnica Nikolina Vujić, dok kreativni tim iza kamere predvodi Marko Jovančić, uz podršku Ammara Marića i Lejle Vražalice.
Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Foto: Belma Tvico/PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!