TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 13.8.2024.
Zamislite ovo: svijet filma okupljen u jednom gradu, gdje svaki ugao udiše onu posebnu vrstu energije koju možete osjetiti samo u Sarajevu tokom Festivala.
Sarajevo Film Festival ove godine slavi 30. godina postojanja, a uz to i najbolje filmove, redatelje, glumce, režisere... Dok filmske premijere osvajaju velika platna, crveni tepih preuzima ulogu pozornice, gdje se osobe iz filma, kulture i lifestylea pojavljuju u svojim najposebnijim stilskim izdanjima.
Po čemu je posebna bila prva noć 30. SFF-a
Prva noć festivala donijela je ugledne goste i mnoštvo upečatljivih trenutaka. Festival je otvoren ceremonijom u Narodnom pozorištu gdje je prikazana premijera filma 'Nakon ljeta' oskarovca Danisa Tanovića. Počasno srce Sarajeva uručeno je redatelju Eliji Sulejmanu, a tepihom je prošetala i glumica i redateljica Noomi Rapace.

Danis Tanović i ekipa sa seta filma "Nakon ljeta"

Danis i Maëlys Tanović

Noomi Rapace, glumica
Stilska izdanja s otvaranja 30. Sarajevo Film Festivala
Crveni tepih kao koncept je odavno prevazišao svoju osnovnu funkciju, on je simbol ovog Festivala, mjesto gdje se kreativnost i glamur sudaraju s realnošću.
Za sve vas koji niste uspjeli biti dio ovogodišnje filmske bajke, neka vam priče koje donosimo na Bonjour.ba budu vaše male razglednice iz Sarajeva, ispunjene pozitivnim vibracijama i onim neuhvatljivim osjećajem da je ljubav prema filmu, prema životu u zraku. Jer trenutno, u ovom gradu, svima nam leptirići igraju u stomaku.

Anja Kraljević, glumica
Izdanja s koktel prijema 1. noći Festivala
Noć je započela uz koktele, gdje su se prve čaše ispijale u opuštenoj atmosferi, dok je crveni tepih čekao da se rasplamsa ispred Narodnog pozorišta. Koktel izdanja i red carpet kombinacije spojile su se u savršenoj harmoniji, a svi su, barem na trenutak, bili zvijezde vlastitog filma. Koktelu su se pridružile i naše Ana Ćavar i Dijana Ćavar.

Dijana Ćavar, kreativna direktorica Bonjour.ba i Ana Ćavar osnivačica i direktorica Bonjour.ba



Haris i Erna Saljević

Džejla Glavović

Džejla Glavović i Mona Muratović


Amina Efendić i Aida Čamdžić Lagumdžija

Ena Hodžić

Njena Ekselencija Helena Lagerlöf, ambasadorica Švedske u BiH
Stilska izdanja sa crvenog tepiha 1. noći Festivala
Kroz stilsku prizmu, donosimo vam pregled izdanja s prve večeri, koja su, iako možda nisu sva bila savršena, svakako privukla pažnju. Pogledajte kako su se poznati snašli pred reflektorima i kakve su modne poruke poslali ove godine.
Na otvorenju 30. Sarajevo Film Festivala, u odijelu brenda Dresscode, crvenim tepihom prošetao je i Danis Tanović u društvu supruge Maëlys Tanović. Odijelo u oker žutom tonu svakako ga je istaknulo kao jednog od najodvažnije odjevenih muškaraca te večeri.

Danis i Maëlys Tanović
Amna Džambić Branković je bila jedna od onih koje su crvenim tepihom prošetale u kreacijama Kaftan Studija. Amna je osvojila sve modne insajdere, ali i entuzijaste, profinjenom bijelom haljinom na kojoj je velika mašna na leđima, s unutrašnjosti u pink tonu, bila poseban začin ove kreacije.



Amna Džambić Branković i Adnan Branković
Svoju predanost i podršku priči o sestrinstvu i biznisu podržale su i sestre Merjem, Inas i Emina Zukić Kaftan Studio kreacijama u nježnim, puderastim tonovima.
Kaftan Studio kreacija, koju je nosila Njena Ekselencija Helena Lagerlöf, donosi kroj prepoznatljiv za Kaftan Studio, a svijetloplavim tonom kreacija se posebno isticala na crvenom tepihu. Jednako upečatljiva, bila je i njihova kreacija u akromatskim tonovima koju je nosila Dženita Mustafić.
Sve njihove outfite možete vidjeti ovdje, uz predivnu priču o sestrinstvu koja se provukla kroz ove kreacije Kaftan Studija.
Lejla Filipović i Anja Kraljević odlučile su se za kreacije mladog dizajnera Armina Hodžića, kojima su slavile ljepotu i gracioznost starog Hollywooda. Anja je nosila haljinu od bijelog satena s upečatljivim šlepom, dok je Lejla birala potpunu estetsku suprotnost – usku haljinu u crnom tonu, izrađenu od pliša. Zavirite i u backstage i otkrijte kako su izgledale njihove pripreme.



Anja Kraljević

Lejla Filipović
Šetnja crvenim tepihom Elvedine Muzaferije svakako će ostati zapamćen trenutak. Ljepotu trenutka koji slavi sljubljivanje mode i sporta, upotpunila je kreacija dizajnerice Belme Tvico. Još jedna akromatska kreacija, koja se isticala po širokom donjem dijelu balon kroja, uz unikatan korzet s asimetričnim rubom. Za više fotografija i iskren intervju s Elvedinom, o tome kako su prolazile pripreme za SFF, pogledajte i ovaj tekst.

Elvedina Muzaferija
Uz crno – bijele kreacije, Belma Tvico poznata je po odjevnim komadima u vibrantnim i vedrim tonovima. Upravo izdanjem u tim živopisnim tonovima osvojila nas je i Margarita Mladinić koja je nosila Belma Tvico kombinezon.


Margarita Mladinić
Maja Čengić Miralem, uvijek zapažena na crvenom tepihu, za prvu večer SFF-a nosila je kreaciju bh. dizajnerice Amne Kunovac – Zekić. Jednostavna crna suknja u ovoj kreaciji, zvijezdom je učinila korzet s neobično isprepletenim trakama od intenzivno ljubičastog materijala s decentnim sjajem.

Maja Čengić Miralem
Alisa Čajić ostat će zapamćena u odvažnoj kreaciji s metalik srebrnim efektom i s body painting momentom koji je bio savršen dodatak ovoj haljini. Za kreaciju i body art zaslužna je umjetnica Vildana Brkić.


Alisa Čajić
NÈNNA Atelier stoji iza kreacije u kojoj se na crvenom tepihu pojavila uvijek neodoljiva Nadine Mičić, koja savršeno odražava duh Hollywooda. Klasičan kroj crno – bijele satenske haljine unikatnim su učinili dugi rukavi okupani šljokicama.


Nadine Mičić
Maja Izetbegović nosila je kreaciju Milana Senića i pokazala kako se haljina u crvenoj boji može itekako istaknuti i na crvenom tepihu.


Maja Izetbegović
Pogledajte i ostala izdanja s crvenog tepiha


Dino, Lejla i Tarik Filipović

Haris Mujanović i Ena Mujanović


Dino i Tarik Filipović


Šejla Kamerić i Jovan Marjanović





Alena Džebo


Džejla Glavović

Ivana Roščić



Mona Muratović

Jasmila Žbanić

Anja Matković


Ajla i Nihad Uk






* * *
Foto: Marko Jovančić za Bonjour.ba
TEKST: Ada Ćeremida
Zamislite da hodate sarajevskim ulicama i na sebi nosite jaknu koja je jučer bila otpad u tekstilnim fabrikama, a danas nosi broj 07/10. Šta ovo znači?
U gradu koji rijetko slavi modu na ovaj način, pojavio se projekat koji ne govori o “održivosti” nego je živi.
Eterna, novi bh. brend kreiran iz viška, a napravljen da traje koji je prije dva dana eksplodirao na OREA Art Marketu u Domu mladih i već nestaje s online polica.
Kako iz sarajevskog otpada nastaje moda koja traje vječno?
Amila Hrustić, kreativna direktorica i dizajnerica Aleksandra Lovrić odlučile su uraditi ono što industrija izbjegava, umjesto novih materijala uzele su viškove tekstila od modnih kuća Inside by Ećo, Bontexa, Empressa, Treehane i dizajnera Marka Fehera i od njih stvorile unikatne komade.
Ručno rađeni, numerisani i limitirani na samo 10 primjeraka. Kada nestanu, gotovo je. Nema reprinta, nema “iduće sezone”.
„Htjeli smo da svaki komad ima broj, kao umjetničko djelo. Kada kupite 04/10, znate da vas samo devet ljudi na svijetu dijeli taj komad“, rekla je Amila.

Crvena nit koja sve povezuje
Fotografkinja Aida Redžepagić snimila je kolekciju u gdje crvena nit izgleda gotovo živa, kao da pulsira kroz šavove. Armin Karalić iz Métier studija snimio je lifestyle kadrove na krovu Sarajeva pri zalasku sunca sa jaknama koje izgledaju kao da su oduvijek bile vaše.

Za finalni izgled brinuli su vizažistkinja Renata Ponjević, stilistica Gordana Gasha Miladinović i umjetnik i scenograf Armin Ćosić, sve lokalno, sve Sarajevo.
Prije samog lansiranja brenda, 50 djece iz OŠ Grbavica II učestvovalo je na radionicama o reciklaži kroz modu. Dok mi skrolamo feed, oni već znaju da jakna može imati drugi život.



Dva komada, bez trunke viška
U kolekciji su samo dva komada i nijedan centimetar viška. Prvi, košulja, oversized kroja u bijeloj ili krem nijansi, nosi crvenu nit koja od ovratnika do manžetne djeluje kao potpis.
Može se nositi preko haljine, ispod kaputa ili samostalno, izgleda luksuzno, a planeti nije uzela ni metar nove tkanine. 



Drugi, jakna, sastavljena je od šest različitih viškova, patchwork koji svaku čini jedinstvenom, s asimetričnim džepovima i skrivenim zatvaračem. Kada je obučete, imate osjećaj da na sebi nosite arhivu bh. tekstilne industrije.


Bosna i Hercegovina nema industriju koja podržava male brendove, ali možda upravo zato ovakvi projekti nastaju iz tvrdoglave potrebe da se pokaže da je drugačiji sistem moguć.
Ovdje se održivost ne koristi kao marketinška riječ. Ona je doslovna: sve je napravljeno lokalno, od ostataka, ručno, u malim serijama. U tom smislu, ovaj brend ne pokušava “spasiti svijet” ali pokušava popraviti mali dio sistema.
Kao da poručuje, ako se promjena ne može dogoditi globalno, može barem početi ovdje, u jednoj radionici, među krojnim stolovima, u gradu koji još uvijek vjeruje u ruke koje stvaraju.

Svaki broj nosi priču o deset komada koji su preživjeli sistem, o ljudima koji su odlučili da sporije nije slabije, nego smislenije. Dok fast fashion zatrpava sam sebe, Eterna iz njih izvlači fragmente i pretvara ih u komade koji diše lokalno, ali govori jezikom svijeta.
Za one koji su umorni od stvari koje traju tri mjeseca, ovo je podsjetnik da pažnja može biti luksuz. A ako vam se posreći i dobijete broj 01/10, znajte da ste u vlasništvu nečega što se više neće ponoviti.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!