TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 16.8.2024.
Armin Hodžić je mladi dizajner čije se ime na bh. sceni pojavilo tek prije dvije godine, a već postaje prepoznatljivo u modnim krugovima i šire.
Svoj debi Armin je napravio kolekcijom jesen/zima 2022., predstavljajući viziju bezvremenske klasike kroz kapute izrađene od kašmira i alpake, kojima je pokazao da ima plan svoje ime trajno upisati na bh. modnu scenu.

Armin Hodžić, modni dizajner
Međutim, sada već možemo reći da se vizija koju smo vidjeli u prvoj kolekciji, s vremenom pomalo transformirala te su klasičnim, timeless i elegantnim krojevima, pridruženi i elementi avangarde i modernizma. Taj novi smjer, predstavio je kroz sofisticiranu bijelu haljinu koja je posebna po detaljima koji su evocirali neke kultne trenutke sa svjetskih modnih revija, poput predimenzioniranih ramena koja su, ako nas pitate, pravi hommage slavnom dizajneru Thierry Mugleru.
Armin je taj detalj interpretirao na svoj način i unio malo više elegancije u svoju kreaciju, s upečatljivim twistom u obliku ogrlice s dugim lancima koji obavijaju tijelo. To je kreacija koju je nosila Martina Saira, a taj spoj lansirao je Armina Hodžića na bh. modnu scenu kao dizajnersko ime čije se kreacije uvijek radujemo vidjeti. Upečatljiva kreacija koju je sljedeće godine nosila Hilda Halilović na SFF red carpet, samo je još jedan potpis o tome da vrijedi pratiti rad ovog dizajnera.


Armin Hodžić, koji se krije iza brenda ELYSIAN, iz kreacije u kreaciju na autentičan način spaja tradicionalne siluete s odvažnim, avangardnim elementima, a mi nismo propustili priliku da ove godine zavirimo i u backstage i vidimo Arminove pripreme za 30. izdanje SFF-a, uz dva poznata imena i žene koje svojim stilom savršeno prate estetiku ovog dizajnera.
Tko je nosio kreacije Armina Hodžića na ovogodišnjem izdanju Sarajevo FIlm Festivala?
Armin je kroz dizajn haljina za ovogodišnje izdanje SFF-a pokazao snagu starog Hollywooda. To je era koja slavi ženstvenost, glamur i profinjenost, a koju je Armin vjerno prikazao kroz oba izdanja.


Anja Kraljević, mlada i karizmatična glumica, nosila je haljinu za čiju je izradu bilo potrebno više od 2 mjeseca, a kako i sam dizajner kaže, na njoj je radila velika ekipa ljudi jer je u haljinu utrošeno preko 30 metara tkanine. Široki rukavi sa složenim naborima kreirali su na jednostavnom akromatskom tonu zanimljivu dinamiku, a veliki šlep u istom bijelom tonu, učinio je da ova kreacija ostane urezana u sjećanje.

Detalj koji je ovaj old glam look učinio unikatnim, svakako je široki kožni, lakirani pojas koji je izgrađen u suradnji s Amelia leather brendom.

Jednako puno vremena i posvećenosti detaljima tražila je i kreacija koju je nosila Lejla Filipović. Kao suprotnost eleganciji bijele koju je nosila Anja, Lejla se našla u crnoj haljini koja sa sobom nosi epitete timeless, elegantno i moćno. Decentni sjaj pliša i velika kragna za koju je bilo potrebno izraditi konstrukciju od žice kako bi zadržala svoju formu, u konačnici su donijeli još jedan upečatljiv look koji dodatno stvara estetiku prepoznatljivu za ovog mladog dizajnera.


Za frizure je bio zadužen Ensar Dervišbegović, a za makeup Maja Talović. Tako je svaki look bio u potpunosti zaokružen i ispunio misiju o tome da Armin kroz svoje kreacije na crveni tepih donese dašak starog Hollywooda s kojim se isprepliću suvremeni elementi. Zavirite s nama u backstage!











* * *
Foto: Monika Andrić
TEKST: Emina Smaka
Ok, na prvu djeluju kao da je neko na pola posla u izradi cipele jednostavno rekao:,, Znaš šta, bit će ovo dovoljno!''.
A onda se sjetimo da se nalazimo na Cruise 2026/27 pisti kuće Chanel, pod vodstvom Matthieu Blazy, i da nedovoljno u modi često znači upravo suprotno.
Ove sandale, koje su u suštini svedene na petu i ornamentalni okvir oko stopala, otvaraju jedno staro pitanje: gdje završava funkcija, a gdje počinje ideja? Ako cipela više ne štiti stopalo, nego ga gotovo u potpunosti izlaže, da li je ona i dalje cipela ili performativni objekt koji nosimo?
Ovo, naravno, nije prvi put da moda koketira s idejom redukcije do apsurda. Još 1999. Jeremy Scott je kroz svoje rane kolekcije ponudio sličan moment ironije i pomjeranja granica, igrajući se s formom obuće kao vizuelnim znakom, a ne nužno funkcionalnim predmetom. Njegov pristup je bio otvoreno duhovit, gotovo karikaturalan, dok Chanel danas bira suzdržaniju, ali ništa manje provokativnu verziju istog pitanja.
S druge strane, nedavni spoj Maison Margiela i Christian Louboutin iz 2024. godine također je istraživao granice konstrukcije i percepcije obuće, gdje forma postaje fragmentirana, a cipela više nalikuje ideji nego predmetu. U tom kontekstu, Chanelove polu-cipele djeluju kao nastavak tog dijaloga, ali kroz prizmu luksuza koji nikada ne gubi svoju estetsku disciplinu.
Ono što je ovdje posebno zanimljivo jeste kontrast između historijskog konteksta i radikalnosti dizajna. Povratak u Biarritz, gdje je Gabrielle Chanel 1915. otvorila svoju kuću, priziva ideju oslobođenog tijela, jednostavnosti i funkcionalne elegancije, vrijednosti koje su tada redefinisale žensku modu. I sada, više od stoljeća kasnije, Chanel ponovo govori o slobodi... samo ovaj put kroz gotovo potpuno odbacivanje zaštite koju cipela pruža.
Teško je ne osjetiti blagi sarkazam u svemu ovome.
No, jasno je da se vrijednost komada ne mjeri isključivo njegovom funkcijom. Naprotiv, često se mjeri njegovom sposobnošću da izazove reakciju, bilo da je to divljenje, zbunjenost ili blagi otpor.
U tom smislu i ove Chanel sandale funkcionišu kao komentar o tijelu, o luksuzu, o granicama između potrebe i želje. Možda nisu stvorene da postanu svakodnevni izbor, ali jesu da pomaknu perspektivu i da nas podsjete da moda, u svom najuzbudljivijem obliku, nikada nije bila potpuno racionalna.
Naslovna fotografija: @sourcewhere
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!