TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 24.10.2024.

Marko Feher, bh. dizajner koji kontinuirano pomiče granice u svijetu mode, ponovno je osvojio pažnju publike svojim nastupom na Perwoll Fashion Weeku održanom u Beogradu.


Iako smo njegovu kolekciju već imali priliku vidjeti na Budapest Fashion Weeku, ovaj put pristupamo njegovom radu iz drugačijeg ugla, otkrivajući što se događa iza kulisa kada jedan od najtalentiranijih regionalnih dizajnera priprema svoju reviju.


Foto: Dario Monar



S ekskluzivnim uvidom u Feherov intenzivan dan, od ranog jutra pa sve do finalnih trenutaka pred izlazak modela na pistu, pružamo vam priliku da zavirite u svijet stvaranja njegove modne magije. Ova revija nije bila samo prilika da se još jednom pokažu unikatni komadi iz kolekcije "My digital legacy", već i da se oda počast jednoj od najvećih modnih ikona bivše Jugoslavije, Slađani Milošević.

U ovom članku, uz Markov uvid u kreativni proces, otkrivamo kako izgleda jedan dan modnog dizajnera na dan velike revije, ali i one slatke detalje iz Markovog života, poput toga tko mu je sustanar u studiju.


8:00 – Buđenje i ispijanje čaja

Jutra inače započinjem u tišini, dok pijem čaj i odgovaram na poruke koje sam propustio dan ranije. To je inače moj trenutak za mentalnu pripremu i fokusiranje na dan koji je ispred mene. Međutim na dan revije, to je nešto drugačije, ispijanje čaja se pretvorilo u telefoniranje.




10:00 – Odlazak u agenciju FOX MODELS

U pozivu smo usaglasili promjenu nekih od modela pa odlazim do agencije da s agentom Markom dogovorimo dva nova lica, ali ujedno i da potvrdimo opciju za makeup, obzirom da je Marko profesionalni makeup artist koji će svakako biti glavni i odgovorni za makeup na mojoj reviji.




12:00 – Vrijeme za doručko – ručak - večeru

Dan će biti vrlo intenzivan i neće biti prilike obaviti to kao svaki drugi dan. Obožavam da odem u Smokvicu, hrana je mega ukusna i ambijent je uvijek prijatan pa se osjećam kao kod kuće. Nadam se da moja nutricionistkinja neće vidjeti moj izbor za doručak. :D




13:50 – Dobar znak

Na povratku do mog smještaja srećem dvije crne mačke u rasponu od 50m i to smatram dobrim i pozitivnim znakom. Podsjetile su me na mojih dvoje koje sam kao male mačiće od par dana tek našao odbačene i zavezane u vrećici, nazvao ih Osmi i Maj i danas su moji sustanari u studiju.




14:40 – Pakovanje i odlazak na lokaciju i pripreme

Uvijek volim još jednom proći kroz sve. Ponekad su to sitni popravci ili jednostavno vizualizacija kako će komadi izgledati na pisti. Do ovog trenutka, sve je već odavno spremno, ali kontrola u posljednjem trenutku nikad nije naodmet. Hangar je specifičan prostor koji zahtijeva posebnu pažnju kod postavljanja piste, ali to ekipa BFW uvijek odradi kako treba. Stvari su spremne, spakovane i putujemo ka Hangaru, Luka Beograd.




18:00 – Pripreme za reviju, posljednji trenuci priprema sa modelima

Rad s modelima na finalnom stylingu i dogovor oko dinamike hodanja na pisti daje mi osjećaj da je svaki detalj pod kontrolom. Ovdje dolazi do izražaja energija koju kolekcija nosi i način na koji to modeli trebaju iznijeti.




20:10 – Revija počinje za 20 minuta

U ovom trenutku sve oživi, odjednom sve postaje java. Vizija dolazi do života, a organizatori i publika konačno imaju priliku vidjeti sve što smo pripremali. Ovo je suština onoga što mi dizajneri radimo, trenutak kad sve postaje stvarnost i kada poruka dolazi do publike. Svi modeli su spremni i spremno dočekujemo početak revije.




22:30 – GOTOVOOO!

Kad se sve završi, prijatelji i saradnici preplave backstage i prenose svoje utiske o reviji i kolekciji, tako je bilo i ovaj put. Kada smo sve završili, stvari su spakovane, odlazim sa svojim prijateljima po neku hranu i nastavljamo sumiranje utisaka uz partije smijeha do jutarnjih sati.


Foto: Dario Monar

* * *
Naslovna fotografija: Marko Feher
Foto: Dario Monar
Kolaž foto: Marko Feher


Bonjour

Dodajte Bonjour u omiljene izvore na Googleu

Označite nas kao omiljeni izvor i naši će se članci češće pojavljivati među vašim vijestima na Google pretrazi.

Dodaj u omiljene

Maja Čengić Miralem u Marko Feher kreaciji za posljednji čin Festivala

TEKST: Lamija Muratagić

Maja Čengić Miralem u Marko Feher kreaciji za posljednji čin Festivala Maja Čengić Miralem u Marko Feher kreaciji za posljednji čin Festivala

Za posljednju večer 32. Sarajevo Film Festivala Maja Čengić Miralem odabrala je Marko Feher kreaciju koja crvenu večernju haljinu presijeca monumentalnim crnim volumenom. Jedan od njenih najupečatljivijih festivalskih lookova ostavila je upravo za kraj.


Maja Čengić Miralem zatvara Festival u Marko Feher kreaciji


Tokom ovogodišnjeg Festivala Maja Čengić Miralem gradila je garderobu kroz domaće dizajnerske potpise i vrlo precizno odabrane siluete, a za posljednji crveni tepih taj je niz zaključila kreacijom Marka Fehera koja svoju snagu pronalazi u odnosu dvije boje i dva sasvim različita volumena.


Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03723
Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03772
 

Sprijeda, haljina djeluje izrazito čisto. Široka crna traka zatvara gornji dio tijela ravnom strapless linijom, dok se intenzivna crvena nastavlja visoko od struka i prati figuru sve do poda, gdje se kroj blago širi. Nema aplikacija, veza ni površinske dekoracije. Cijeli prednji pogled oslanja se na preciznost kolor bloka i dugu vertikalu siluete.

Tek kada se Maja okrene, Feher otkriva drugi dio ideje.


Haljina koja se mijenja iz profila


Crna tkanina iza tijela prerasta u predimenzioniranu skulpturalnu mašnu, postavljenu nisko uz leđa i bok, iz koje se prema podu spušta dugi panel. Volumen se širi horizontalno, dok crvena haljina nastavlja usku vertikalu, pa se iz profila susreću dvije potpuno različite geometrije.


Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03815
Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03789
 

U tome leži preciznost cijelog looka. Feher crvenu ne koristi kao dekorativnu boju, nego kao čistu osnovu na kojoj crna dobiva punu formu. Sprijeda je silueta mirna i izdužena, sa strane dobiva širinu, a s leđa mašna i dugi crni nastavak mijenjaju način na koji haljina zauzima prostor.

Posebno dobro izgleda trenutak u kojem se crni panel spušta uz crvenu kolumnu i zatim odvaja od nje na podu. Dvije boje ostaju potpuno razdvojene, pa je svaki element čitljiv bez potrebe za dodatnim detaljima.


Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03741
Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03733
 


QURAISHI x Nanis u zlatu


Uz tako otvorenu liniju ramena, nakit je dobio mnogo više prostora, a Maja je ponovo kroz QURAISHI selekciju birala komade italijanske kuće Nanis.

Masivnija ogrlica sastavljena od organski oblikovanih karika prati vrat bez spuštanja prema dekolteu, dok izdužene naušnice nastavljaju isti jezik mekog, matiranog zlata. Narukvica i prstenje ponavljaju zaobljene forme, pa nakit ne djeluje kao naknadno dodan sjaj, već kao zaseban sloj stylinga koji povezuje lice, ruke i otvorenu gornju liniju kreacije.


Maja 7
Bonjour.ba- Maja Miralem RC FinaleDSC03753
 

Kao završetak njenog ovogodišnjeg red carpet niza, look djeluje precizno, samouvjereno i potpuno zaokruženo, s dovoljno dizajnerskog karaktera da ostane zapamćen i nakon što se ugase festivalska svjetla.

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Foto: Marko Jovančić
Kreacija: Marko Feher
Nakit: QURAISHI-Nanis


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!