TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 13.9.2021.
Prvi prvom pogledu na fotografije posebno uređene bačve u prirodi znali smo da želimo znati nešto više o ovoj originalnoj ideji koja spaja relaksaciju, ljepote BiH i #madeinbih etiketu u jednu priču.
Zato smo u razgovoru sa Vedranom Miletićem saznali sve o smještaju u bačvi na Blidinju koja kreira posebno iskustvo za svakog posjetitelja.
Vedran nam je kroz razgovor otkrio detalje o samom početku realizacije Barrel Land priče kao i kako je nastala ideja za izgradnju smještaja u bačvi na Blidinju. Podijelio je s nama i kako je tekao proces od prve daske do sadašnjeg unikatnog smještaja, gdje su pronalazili inspiraciju, kao i tko stoji iza dizajna i finalne izrade.
Otkrio nam je i što nas sve očekuje u ovom smještaju, ali i izdvojio dodatne razloge zašto ćete već sutra poželjeti rezervirati svoj termin za posjetu ovom novom magičnom mjestu.
Njegove odgovore i više detalja otkrijte u nastavku.
Prije svega, otkrijte nam odakle ideja za ovaj jedinstveni smještaj i zašto baš Blidinje?
Ideja za izradu bačve se “kotrljala” već par godina, gdje smo na jednom druženju iznijeli ideju prijateljima koji su onako u podsmijehu “ma super je to, ali vi da napravite to? Ma daj...” i djelomično upravo zbog toga je ovaj projekt i uspio. Naša želja za učenjem i doza kreativnosti koja se provlači kroz posao koji radimo uklopljena s dozom prkosa i upornosti je dala jednu malu, najunikatniju, kućicu na koju smo jako ponosni!
Blidinje kao park prirode, koji ima razvijenu ljetnu ali i zimsku sezonu, dosta šetnica, jezero, razvijenu gastro ponudu i ostale turističke atrakcije je bio jedini logični izbor. Budući da se bačva može vezati za vino i vinsku ponudu u Hercegovini uvidjeli smo da je Blidinje odlična lokacija za naš projekt.
Trenutno smo u izradi skica i planovima za izradu narednog unikatnog smještaja pa pitamo vaše čitatelje što bi voljeli vidjeti? Unikatnu kućicu na drvetu, hobbit house ili a frame?
Kako je tekao proces pripreme i tko je zaslužan za finalnu izradu i dizajn?
Kompletan dizajn, izrada i vođenje projekta smo radili sami. Cijeli proces izrade je trajao malo više od godinu dana, a krenuo je tako što smo naručili drvo za izradu koje smo sami sjekli, obrađivali, sušili kako bi dobili daske povoljne za izradu bačve.
Prilikom izrade je bilo dosta izazova, kako tehničke naravi tako i onih teških trenutaka zbog vremena, umora i slično, možda je vrijedno napomenuti da prilikom izrade smo sami smišljali način spajanja, odnosno pravili smo vlastite noževe za obradu drveta, smišljali smo način kako prirodno hladiti/grijati bačvu, izradili smo vlastitu peć na drva za grijanje jacuzzia itd...itd.. Uglavnom cijela izrada je bila jedno veliko iskustvo u kojemu smo i mi rasli i razvijali svoje vještine.
Frano Šarić je jedna od osoba koja se krije iza ovog projekta. Rođen je u Solinu, ali s trenutnim prebivalištem u Širokom Brijegu, završio srednju Gimnaziju te je trenutno 5. godina na fakultetu Strojarstva Računarstva i Elektronike na Sveučilištu u Mostaru smjer Programsko inženjerstvo. U slobodno vrijeme se bavi sportom te svira u tamburaškom sastavu “Štim”.
Ja sam Vedran Miletić, rođen u Kiseljaku gdje sam završio srednju Ekonomsku školu te nastavio studirati u Mostaru te sam upisao isti fakultet kao Frano, upoznali smo se već na prvoj godini i od tada smo krenuli na mali pohod na nemoguće. U slobodno vrijeme se bavim fotografijom uglavnom kao wedding fotograf, imao sam par Origami izložbi u razdoblju prije fakulteta, volim se igrati s tehnologijom te su tako nastale fotokabine, na kojim sam skupio dovoljno iskustva kako bi pokrenuli projekt.
Ono što bi volio naglasiti jeste da nam je jako stalo da imamo što manji utjecaj na okoliš. Prilikom izrade su korišteni samo prirodni materijali, koristimo mali solarni sustav, sav otpad se skladišti na ispravan način, te mjesto za rošilj koje imamo gdje se vatra loži u kontroliranim uvjetima kako ne bi došlo do požara i slično.
Stalo nam je da očuvamo okoliš ali da u istom trenutku napravimo mjesto uživanja i odmora te spajanje čovjeka i prirode.
Primijetili smo da ste u smještaj uključili i odmaranje u jacuzziju. Kakav još sadržaj nas očekuje u Barrel Land bačvi?
Nismo željeli da naš projekt bude “još jedan u nizu”, željeli smo ponuditi dozu više. Ta doza više za nas nije bila opcija koja je dodana kasnije već smo odmah u startu znali što želimo, ostalo je “samo” što je to što želimo dodati.
Jacuzzi je došao sasvim slučajno gdje smo u nekome neovisnom razgovoru koji na kraju opet završi na bačvi, došli na ideju da ubacimo drveni jacuzzi i to je bila odlična ideja, ali to je bila samo ideja. Ispred nas je bilo puno istraživanja kako se može napraviti drveni jacuzzi (varijanta DIY ali stepen više DIY) gdje smo proveli par dana skupljanja informacija, skiciranja, razmišljanja i na kraju smo se upustili u izradu jacuzzia koji nam je i najviše problema zadao.
Ali ono što je sigurno da iskustvo koje dobijete kada sjedite u jacuzziu s najdražom osobom s čašom vina i pogledom na jezero je iskustvo koje će te pamtiti zauvijek, i to smo upravo htjeli!
Barrel Land Blidinje trenutno osim unikatnog jacuzzia nudi i mjesto za rošilj i druženje, hammock s pogledom koji odmara oči i dušu i naravno spavanjem u bačvi. Također svaki naš gost dobije bocu domaćeg vina kao i poklon iznenađenja u kojemu se nalaze proizvodi lokalnih proizvođača.
Iduće godine planiramo raditi puno novih projekata koji uključuje pjevače, kuhare pa možda čak i Bonjour emisiju s njima? Tko zna. Nadamo se da ćemo naći sponzora koji će ove ali i ovakve projekte “pogurati” kako bi cijelom svijetu pokazali što sve Blidinje ali i Bosna i Hercegovina može ponuditi!
Kako možemo rezervirati smještaj u ovoj unikatnoj bačvi?
Sve detaljne informacije kao i rezervacije se vrše preko Instagram profila, s počekom iduće godine biti će spremna web stranica, ali i objave na popularnim booking stranicama.
Trenutno smo pri kraju sezone budući da ćemo raditi samo do 25.10. Zimski period prvu godinu nećemo raditi, trebamo se uvjeriti u sigurnosne aspekte za naše goste budući da nanosi snijega znaju biti jako veliki, ali s dolaskom proljeća čekamo Vas na najunikatnijem smještaju u BiH!
***
Naslovna fotografija: @barrelland.blidinje
Razgovarala: Marija Perić
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Otvaraš telefon samo da brzo pročitaš poruku. Sekundu kasnije – već si na TikToku. Još jedan video psa koji svira klavir. Smiješno, slatko… i tako poznato.
Stižu notifikacije. Podsjetnici iskaču. Screenshot koji si poslala sebi – za svaki slučaj. Screenshot koji si htjela poslati najboljoj prijateljici – ali nisi. Novi e-mail s naslovom „Posljednja prilika“, koji nikada nećeš otvoriti. A tu je i ona aplikacija koju nisi koristila od 2022. godine. I dalje tiho troši bateriju, prostor, energiju.
Ne znaš kad je sve to postalo normalno – ali znaš da si umorna. Tvoj um je preopterećen. Tvoj telefon je preopterećen. I – planeta je preopterećena.
Digitalni otpad: Nevidljiv, ali stvaran
Digitalni otpad je stvaran. Tih. Tvrdoglav. I uporan. To su stare poruke, nepročitani mailovi, zaboravljeni dokumenti i fotografije koje si čuvala „za svaki slučaj“.
Ali sve to ne živi samo u tvom telefonu. Živi na serverima širom svijeta koji gutaju energiju, zagrijavaju atmosferu i ostavljaju trag.
Evo nekoliko primjera koje ne možemo samo „izbrisati“:
Svaki mail s privitkom godišnje proizvede oko 10 grama CO₂.
1.000 suvišnih fotografija u cloudu? Kao da mjesec dana gori sijalica 24/7.
Automatska ažuriranja aplikacija koje ne koristiš? Troše energiju, bateriju, stvaraju emisije.
Zato, ne radi se samo o uređenom telefonu. Radi se o stvarnom utjecaju na svijet oko nas.
Čista umjetnost – ali ne ona iz galerija
Nestlé i ove godine podsjeća da briga o planeti ne mora izgledati spektakularno. Ponekad je dovoljno samo... obrisati.
Znaš ono kad konačno obrišeš stotine nepotrebnih fotki iz galerije, sredite inbox ili izbaciš aplikacije koje ne koristiš? Nema vatrometa. Nema aplauza. Ali osjećaš se lakše. Zrak je čistiji. Glava tiša. Fokus – napokon tvoj.
Kako početi? Evo nekoliko digitalnih rituala koje možeš ubaciti u svoju sedmičnu rutinu:
Očisti ono što ti više ništa ne znači
Pet fotki istog outfita. Jelovnik iz dostave. Boarding karta iz 2019. Screenshot tuđeg storyja. Obrisano = oslobođeno.
Otkaži ono što te više ne zanima
Newsletter koji nikad ne otvaraš. Aplikacija koju si skinula iz znatiželje. Push notifikacije koje ti prekidaju misli. Više ti ne trebaju.
Daj smisao svom brisanju
Ne moraš to raditi svaki dan. Ali jednom sedmično? Obavezno. Kao što mijenjaš posteljinu ili stavljaš masku na kosu. Kratko traje, a daje mnogo.
To postaje tvoj mali otpor digitalnom haosu. I tvoj doprinos planeti.
Na jesen, kao simboličnu zahvalu svima koji su odlučili da naprave prostor za sebe i planetu, planirana je nova akcija sadnje drveća. U posljednje četiri godine, kroz inicijativu Čista umjetnost, Nestlé je posadio više od 12.500 sadnica. Divno, zar ne?
Zato samo počni. Jedan dan. Jedna mala promjena. Čista umjetnost počinje brisanjem .
I najvažnije – daj sebi 15 minuta bez ekrana.
Samo ti.
Tvoja kava.
Pogled kroz prozor.
Bez skrolanja. Bez zvukova. Bez zahtjeva.
Tih 15 minuta može biti najzdraviji poklon koji si sebi dala ove sedmice.
Bolji nego bilo koja mindfulness aplikacija.
I mnogo, mnogo tiši.
Foto: pexels.com
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!