TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 25.3.2024.
Ako volite zaviriti u živote članova kraljevskih obitelji, na Netflix uskoro stiže film koji donosi priču po istinitim događajima.
Scoop donosi priču o tome što se krije u pozadini intervjua koji je uzburkao Veliku Britaniju. Radi se od intervjuu u kojem su princu Andrewu (sin kraljice Elizabethe II) postavili neugodno pitanje o njegovoj vezi i poznanstvu s Jeffreyem Epsteinom.

Foto: @fredriksewell
Film prati napore novinarke Emily Maitlis (koju tumači Gillian Anderson) i urednice Esme Wren (koju tumači Romola Garai) dok pripremaju i provode intervju s princem Andrewom. Scoop nas vodi kroz svijet visokih uloga i sukoba između Buckinghamske palače i BBC-a te istražuje moć, privilegije i različite perspektive u procesu donošenja istine.
Temelji se na stvarnim događajima, prateći knjigu "Scoops: Behind the Scenes of the Most Shocking Interviews" autorice Sam McAlister. Film istražuje njezinu borbu kao samohrane majke iz radničke klase koja se nastoji dokazati u svijetu novinarstva. Osim toga, pruža nam uvid u proces stvaranja intervjua te emocionalni doživljaj sudjelovanja u rekreaciji samog intervjua.
Scoop na Netflix stiže 5. 4. 2024. godine, a do tada vam donosimo trailer kao malu najavu za napetih 1 h i 42 minute koji vas čekaju kada film stigne.
https://www.youtube.com/watch?v=cZcHc3zEEoc
* * *
Naslovna fotografija: @fredriksewell
TEKST: Bonjour.ba/PR
Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije bit će održano od 22. januara do 5. februara donoseći publici u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji i Sjevernoj Makedoniji priliku da besplatno pogleda izbor nagrađivanih regionalnih filmova u kinima i online.
Publika zemalja članica Mreže imat će priliku pogledati šest nagrađivanih regionalnih filmova: „Porodična terapija“ Sonje Prosenc, „Fiume o morte!“ Igora Bezinovića, „Nakon ljeta“ Danisa Tanovića, „Majka Mara“ Mirjane Karanović, „Živi i zdravi“ Ivana Marinovića i „Planeta 7693“ Gojka Bekuljana.
Program započinje 22. januara besplatnim projekcijama u kinima u Sarajevu, Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Herceg Novom i Skoplju, dok će svi filmovi od 23. januara biti dostupni besplatno i online putem platforme On Demand kina Meeting Point. 
U okviru programa, u Sarajevu će u kinu Meeting Point u četvrtak, 22. januara u 19 sati biti prikazan film „Planeta 7693“ Gojka Bekuljana.
Besplatne ulaznice preuzimaju se sat vremena prije početka projekcije. Poslije projekcije slijedi razgovor u kojem sudjeluju redatelj Gojko Bekuljan i producent Marko Jaćimović.
Film „Planeta 7693“ prati devetogodišnjeg Luku, koji živi sa sestrom i roditeljima u veoma zanimljivom komšiluku na periferiji grada. Jedan događaj potpuno narušava međusobne odnose u ovoj porodici, a Luka izlaz iz svih problema traži u svojoj mašti.
U zgradi starog gradskog hotela, gdje često uvježbava svoje „supermoći“, sreće misterioznu djevojčicu koja dolazi iz druge dimenzije i predstavlja se kao serijski broj 7693. Njih dvoje počinju praviti plan kako da riješe probleme Lukine porodice i stvari ponovo vrate u normalu.
U programu je i „Porodična terapija“ Sonje Prosenc, psihološka drama koja prati naizgled savršenu porodicu čiji se privid stabilnosti urušava dolaskom mladog stranca. Njegovo prisustvo razotkriva potisnute strahove, skrivene slabosti i duboko ukorijenjene poremećaje u porodičnim odnosima. 
„Fiume o morte!“ Igora Bezinovića film je u kojem građani grada Rijeke, kojeg Talijani zovu Fiume, prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o šesnaestomjesečnoj okupaciji njihovog grada 1919. godine koju je proveo talijanski pjesnik, dendi i propovjednik rata Gabriele D’Annunzio. 
Film „Nakon ljeta“ Danisa Tanovića donosi komičnu dramu o mladoj ženi koja dolazi na ostrvo zbog nasljedstva, ali se suočava s vlastitom prošlošću, porodičnim tajnama i pitanjima identiteta. 
„Majka Mara“ u režiji Mirjane Karanović intimna je drama o gubitku, tugovanju i neočekivanoj bliskosti između majke i prijatelja njenog preminulog sina. 
Film „Živi i zdravi“ Ivana Marinovića priča je o svadbi koja se odvija uprkos odluci mladenke da odustane od braka.
Zimsko izdanje realizuje se kao zajednički projekat vodećih filmskih festivala u regiji Sarajevo Film Festivala, Festivala autorskog filma Beograd, Ljubljanskog međunarodnog filmskog festivala, Zagreb Film Festivala, Filmskog festivala Herceg Novi i festivala Manaki Brothers iz Sjeverne Makedonije.
Ovo je četvrto Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije, organizovano s ciljem veće vidljivosti, dostupnosti i promocije kvalitetnih savremenih ostvarenja regionalne kinematografije.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!