TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 18.1.2024.
Up & Down je dokumentarna predstava u režiji Ermina Brave, u koprodukciji Udruženja „Život sa Down sindromom FBiH“ i Sarajevskog ratnog teatra (SARTR).
Prema riječima dramaturginje Emine Omerović ova predstava je drugačija po tome što otvoreno govori o temama koje se tiču svih nas i na scenu prenosi emocije s proba – hrabrost, otvorenost i iskrenost, sve ono što ćete i sami „ponijeti“ doma nakon predstave.

Foto: @sartr_sarajevo
Ovo je predstava koja ruši barijere kakve je s vremenom kreirala zajednica i priča koju je važno podržati kako bismo svjesno mijenjali budućnost svih nas na bolje. Ovdje su se na kazališnim daskama našli mladi koji iskreno progovaraju o svome životu, snovima, sreći, ali i strahovima i tako kreirali predstavu koja potiče na razmišljanje i introspekciju.
Uz to, ovo je predstava koja će izmamiti osmijeh na lice, kao i osjećaj nade u bolji svijet koji dolazi.
U predstavi Up & Down igraju: Ahmed Mašetić, Anes Kujović, Edna Šunjić, Ema Agić, Harun Tanović i Selma Hodžić.
Premijera predstave je večeras, 18.1.2024. godine, u 20h sati u Sarajevskom Ratnom Teatru.
Autorski tim predstave
* * *
Naslovna fotografija: @sartr_sarajevo
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon još jednog uzbudljivog izdanja Filmskog festivala u Cannesu, pažnja filmske publike polako se seli prema ljetnim festivalima koji donose priliku da neke od najzanimljivijih autora savremenog filma gledamo mnogo pomnije.
Zato već sada pratimo šta priprema Slano Film Days, događaj koji će se od 16. do 20. juna održati na dubrovačkoj rivijeri. Tokom pet dana program okuplja reditelje, glumce, snimatelje i mlade filmske autore iz regije, ali i neka od najznačajnijih imena evropske kinematografije.
Foto: @visit_slano
Ove godine posebno privlači pažnju činjenica da u Slano stiže Paweł Pawlikowski sa svojim novim filmom Fatherland, koji je upravo osvojio nagradu za najbolju režiju u Cannesu. No, to je tek dio programa koji uključuje i Joannu Kulig, Rubena Östlunda, Michaela Seresina te niz filmskih razgovora i projekcija pod otvorenim nebom.
Ako razmišljate o junskom vikendu uz more ili jednostavno želite pratiti šta nas očekuje u regionalnoj festivalskoj sezoni, ovo su stvari koje bismo već sada izdvojili.
Foto: @visit_slano
Samo nekoliko sedmica nakon svjetske premijere na Filmskom festivalu u Cannesu, Paweł Pawlikowski u Slano donosi svoj novi film Fatherland. Crno-bijela drama prati odnos književnika Thomasa Manna i njegove kćeri Erike kroz poslijeratnu Njemačku, a već nakon premijere izdvojena je kao jedno od najhvaljenijih evropskih ostvarenja godine.

Posebno je zanimljivo što će upravo Slano ugostiti hrvatsku premijeru filma koji je Pawlikowskom donio nagradu za najbolju režiju u Cannesu. Publika će film gledati u Ljetnom kinu Vila Riva, dok će reditelj nakon projekcije razgovarati sa sudionicima festivala. Za ljubitelje evropskog filma ovo je vjerovatno najzvučnije ime ovogodišnjeg programa.

Uz Fatherland, program donosi i projekciju filma Hladni rat, jednog od najvoljenijih evropskih filmova posljednje decenije. Film koji je osvojio nagradu za režiju u Cannesu i tri nominacije za Oscara vraća se na veliko platno uz posebno gošćovanje njegove zvijezde Joanne Kulig.

Poljska glumica danas je jedno od najprepoznatljivijih evropskih glumačkih lica, a publika će imati priliku čuti njena iskustva rada s Pawlikowskim, ali i priče iz međunarodnih produkcija u kojima je posljednjih godina ostvarila značajne uloge. To je rijetka prilika da se iz prve ruke čuje kako izgleda put od evropskog arthouse filma do velikih međunarodnih projekata.




Dvostruki osvajač Zlatne palme Ruben Östlund i ove godine vraća se u Slano, ali ovaj put s programom koji otkriva njegove autorske početke. Publika će moći pogledati izbor kratkih filmova, uključujući nagrađivani Incident by a Bank, kao i dokumentarni film Death of a Fantastic Machine.

Jednako zanimljiv bit će i razgovor o njegovom novom projektu The Entertainment System Is Down, filmu koji trenutno privlači veliku pažnju filmske industrije zahvaljujući glumačkoj postavi koju predvode Keanu Reeves, Kirsten Dunst i Daniel Brühl. Za sve koji vole zaviriti iza kulisa nastanka velikih filmskih projekata, ovo je vjerovatno jedan od događaja koje vrijedi označiti u kalendaru


Jedan od najzanimljivijih dijelova Slano Film Days nije namijenjen samo publici nego i mladim filmskim profesionalcima iz regije. Ove godine međunarodno priznati snimatelj Michael Seresin vodi radionicu Gluma pred kamerom, fokusiranu na odnos glumačke izvedbe i svjetla.
Kroz praktičan rad na lokacijama u Slanom učesnici će istraživati kako rasvjeta utiče na emociju i karakter na ekranu, dok će scene za radionicu pripremiti Maura Delpero i Danis Tanović. Upravo ovakvi programi pokazuju zašto se Slano Film Days posljednjih godina profilira kao mnogo više od festivala projekcija – kao mjesto susreta i razvoja nove generacije regionalnih autora.
Pored velikih međunarodnih imena, važan dio programa čine i mladi reditelji i glumci iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Kosova.
Upravo taj spoj etabliranih autora i novih glasova jedna je od stvari koja Slano Film Days razlikuje od klasičnih festivala. Dok publika prati projekcije i razgovore, iza kulisa se stvaraju buduće saradnje, novi projekti i ideje koje ćemo vjerovatno gledati na festivalima narednih godina.
Možda upravo zato Slano sve češće zauzima posebno mjesto na regionalnoj filmskoj mapi.
Foto: @slanofilmdays
Slano Film Days održava se od 16. do 20. juna, a kompletan program i dodatni gosti bit će objavljeni početkom mjeseca. Ako pratite evropski film, festivalsku scenu ili jednostavno tražite dobar razlog za nekoliko dana na moru, ovo je događaj koji vrijedi držati na radaru.
Foto: @slanofilmdays
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!