TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 22.1.2025.

Drage naše čitateljice, koliko puta ste sebe stavili na čekanje govoreći: "Ma, ima vremena, ići ću na pregled sljedeći mjesec"? Koliko puta smo, svi zajedno, ignorisali ono tiho podsjećanje u nama da je zdravlje prioritet?

 

Kada se govori o raku dojke, čekanje je luksuz koji ne možemo priuštiti. Važno je pričati o ovome, edukovati, da se osnažimo i zato danas na Bonjour.ba ponovo govorimo o ovoj temi jer to nije samo informacija. To je podsjetnik da niste same!

 



Pišemo članak da zajedno proslavimo jedan veliki korak za žene: Centar za dojke doktorice Une Delić koji je više od medicinske ustanove. To je mjesto koje govori: "Tvoje zdravlje je važno." Zamišljen kao sigurna luka, ovaj Centar pruža toplinu, razumijevanje i stručnu brigu svakoj ženi.

Kroz razgovor s doktoricom Unom, otkrivamo šta ju je motivisalo da napravi prvi korak ka otvaranju centra, ali i sve ključne informacije koje biste trebali znati. 

Ovaj intervju pored želje da informiše je ujedno i naš poziv na akciju, na prevenciju, na ljubav prema sebi i svom tijelu.

Želimo da ovaj članak bude nešto što ćete podijeliti sa mamom, sestrom, prijateljicom, komšinicom…

 

Una Delić, Specijalista radiolog, magistar medicinskih nauka

 

Una, recite nam šta vas je potaknulo da posvetite karijeru borbi protiv raka dojke i otvorite Centar koji mijenja živote žena?

Ideja o centru se rodila sa željom da se ženama omogući brz, lagan i ugodan pristup pregledu bez stresa. Željela sam omogućiti ženama da što prije dođu do rješenja ako imaju problem.

Zamislite to ovako: napipali ste novu promjenu u dojci pri jutarnjem tuširanju i jako ste se prepali, želite da saznate šta se događa što prije.

U centru smo u mogućnosti da riješimo ovu dilemu u najkraćem roku ukoliko je potrebno dijagnozu potvrditi ultrazvukom, mamografijom, punkcijom ili biopsijom. Zatim uputiti pacijenticu na daljnji tretman u roku od deset dana od prvog simptoma čime značajno skraćujemo i olakšavamo put pacijenta.

 



Naročito sam ponosna što sam uspjela ostvariti dugogodišnju želju te pokrenuti Centar za dojku koji je već proslavio prvi rođendan.


Koje nove tehnologije u dijagnostici raka dojke donose najveće promjene u liječenju i prevenciji i možete li nam pojasniti vaš sistem dijagnoza u roku od sedam dana?

Nove tehnologije u dijagnostici raka dojke značajno unapređuju rano otkrivanje, preciznost dijagnoze i personalizaciju liječenja. Evo nekoliko ključnih inovacija i pojašnjenja sistema brzih dijagnoza:

  • Digitalna mamografija i tomosinteza (3D mamografija)

Tomosinteza stvara 3D slike dojki, omogućavajući detaljniji prikaz tkiva i bolje razlikovanje između benignih i malignih promjena. Preciznija detekcija, posebno kod žena s gustim tkivom dojki i smanjenje lažno pozitivnih rezultata.

  • Magnetna rezonanca dojki (MRI)

MRI koristi kontrastno sredstvo za identifikaciju karcinoma dojke s vrlo visokom preciznošću. Posebno korisna metoda za žene s visokom stopom rizika.

 


 

  • Sistem dijagnoza u roku od sedam dana

Koraci u brzom dijagnostičkom procesu: Ljekarski pregled i anamneza, detaljan razgovor s pacijentom o simptomima, porodičnoj anamnezi i klinički pregled dojki, obavljanje digitalne mamografije i/ili ultrazvuka dojki. U slučaju sumnjivih promjena, planira se dodatni pregled poput tomosinteze ili MRI.

  • Biopsija (ako je potrebno)

Uzimanje uzorka tkiva sumnjivih promjena pod ultrazvučnim vođenjem. Patohistološka analiza sa obaveznom imunohistohemijom koje omogućavaju konačnu dijagnoza i plan liječenja.

Rezultati svih testova prezentuju se pacijentu, a multidisciplinarni tim konzilija za dojku (hirurg, onkolog, radiolog) izrađuje personalizirani plan liječenja.

 



Prednosti sistema brzih dijagnoza jeste smanjenje stresa pacijenta kroz brzo donošenje odluka, a korištenje naprednih tehnologija i multidisciplinarnog pristupa osigurava tačnost dijagnoze. Terapije su prilagođene specifičnim karakteristikama tumora i pacijenta.

Nove tehnologije u dijagnostici raka dojke ubrzavaju otkrivanje i omogućavaju ciljano liječenje čime se povećavaju šanse za oporavak. Sistem dijagnoza u roku od sedam dana predstavlja važan iskorak u humanom i efikasnom pristupu liječenja raka dojke.


Kada je idealno vrijeme za prvi mamograf i koliko često bi žene u različitim dobnim grupama, uključujući i one u menopauzi, trebale raditi ultrazvuk ili mamografiju?


Preporuke za mamografiju i ultrazvučne preglede dojki zavise od dobi, individualnih faktora rizika, porodične anamneze i općeg zdravstvenog stanja žene. Ovo su neke od ključnih smjernica:

  • Mamografija

Prvi mamograf obično se preporučuje u 40. godini života kao osnovni (bazni) pregled za žene bez simptoma i bez porodične anamneze raka dojke. Nakon toga, redovni pregledi počinju u skladu s dobnim smjernicama. Za žene s visokim rizikom (npr. porodična anamneza raka dojke, genetske mutacije BRCA1/BRCA2): Mamografija ili dodatni pregledi poput magnetne rezonance (MRI), mogu se početi ranije, prema savjetu ljekara.

Preporučuje se mamografija svake godine, posebno za žene sa srednjim ili povećanim rizikom. Odluka o učestalosti može se prilagoditi prema individualnom riziku i konsultaciji s ljekarom.

  • Ultrazvuk dojki

Idealan je za mlađe žene (<40 godina): Ultrazvuk se češće koristi kod mlađih žena jer su njihove dojke obično gušće pa mamografija može biti manje pouzdana. Ultrazvuk se koristi kao dodatak mamografiji za bolje prikazivanje kvržica, cista ili drugih abnormalnosti, bez obzira na dob.

  • Za žene u menopauzi

Ultrazvuk je koristan ako se pronađu promjene koje zahtijevaju detaljniju procjenu, a mamografija i redovni pregledi (1 - 2 godine) i dalje su važni jer rizik od raka dojke raste s godinama.

Napomenula bih da ultrazvuk nije rutinski potreban osim u slučaju kvržica, bolova ili drugih simptoma.

 


 

  • Samopregled dojki

Poželjno je obavljati samopregled jednom mjesečno, počevši od 20. godine života, kako bi se lakše prepoznale eventualne promjene. Ako postoje porodični faktori rizika, genetske predispozicije ili sumnjive promjene, dodatni i češći pregledi (npr. MRI) mogu biti potrebni. Rano otkrivanje spašava živote.

Karcinom dojke je izlječiv ako je otkriven u početnom stadiju.

Redovno obavljanje mamografija i drugih pregleda prema preporukama ljekara ključno je za pravovremeno otkrivanje i liječenje raka dojke.


Da li svakodnevne navike poput nošenja grudnjaka sa žicom, korištenja antiperspiranata ili spavanja na stomaku zaista povećavaju rizik i da li su promjene na koži dojki, svrbež ili bol uvijek razlog za zabrinutost?

Različite svakodnevne navike i simptomi vezani za dojke često su predmet mitova i nepotpunih informacija pa je važno razjasniti nekoliko činjenica.

  • Nošenje grudnjaka sa žicom i rizik od karcinoma dojke

Naučna istraživanja nisu pokazala nikakvu povezanost između vrste grudnjaka i povećanog rizika od raka dojke. Limfni sistem nije značajno pod uticajem nošenja grudnjaka pa ovo ne treba da bude razlog za zabrinutost.

 


 

  • Korištenje antiperspiranata

Iako su postojale spekulacije da aluminijumski spojevi u antiperspirantima mogu imati ulogu u razvoju raka dojke, ne postoji čvrst naučni dokaz koji bi potvrdio ovu povezanost. Većina stručnjaka i dalje smatra da je korištenje antiperspiranata sigurno.

  • Spavanje na stomaku

Nema dokaza da položaj tokom spavanja ima ikakav uticaj na rizik od raka dojke. Ovo je mit koji ne treba da brine.

 


 

  • Promjene na koži dojki, svrbež i bol

Ovi simptomi nisu uvijek razlog za paniku, ali ih ne treba ignorisati. Promjene na koži (crvenilo, uvlačenje kože, izgled "narandžine kore") mogu biti znak inflamatornog raka dojke i zahtijevaju hitnu procjenu. Svrbež često ima bezazlene uzroke poput iritacije kože ili alergije, ali uporan svrbež može biti znak dubljeg problema. Bol u dojkama, najčešće je povezan s hormonalnim promjenama, menstruacijom, trudnoćom ili dojenjem, a rijetko je znak raka.

  • Kada se obratiti ljekaru?

Promjene u veličini, obliku ili izgledu dojke. Pojava kvržica, posebno ako su nepomične ili tvrde. Iscjedak iz bradavice, naročito ako je krvav ili bez očiglednog uzroka. Neprestana bol ili otok dojke koji ne prolazi nakon menstrualnog ciklusa. 

 



Iako mnoge svakodnevne navike nemaju direktnu povezanost s rizikom od raka dojke, svaka promjena na dojkama koja traje ili se pogoršava treba biti razlog za konsultaciju sa ljekarom.


Koliko su sigurni silikonski implantati? Da li povećavaju rizik od raka ili otežavaju dijagnozu?

Silikonski implantati su sigurni i oni ne povećavaju rizik od nastanka karcinoma dojke kao što ne otežavaju ni samu dijagnozu.

Važno je napomenuti da i osobe sa ugrađenim silikonskim implantatima trebaju redovno obavljati preglede poput mamografije i ultrazvuka, eventualno u određenim slučajevima magnet dojki.


Znamo da će naše čitateljice zanimati da li je bolest neizbježna za ostale članice porodice ako su majka ili sestra imale rak dojke?

Jedan od riziko faktora za nastanak karcinom dojke je pozitivna porodična anamneza osobito sa ženske strane što znači da pojava karcinoma dojke u bližoj obitelji povećava rizik, ali ne nužno i samo oboljenje.

Da se opet vratimo na važnost preventivnog pregleda. Osobe sa pozitivnom porodičnom anamnezom trebaju biti odgovorne prema sebi i svom zdravlju i obavljati preglede redovno.

 



Opet ističem važnost otkrivanja karcinoma dojke u početnom stadijumu kada isti u najvećem broju slučajeva još ne daje simptome.


Koliko su česti slučajevi raka dojke kod nas i kako stojimo u odnosu na regiju i svijet?

Karcinom dojke predstavlja značajan zdravstveni problem u Bosni i Hercegovini (BiH), s trendom rasta broja oboljelih i umrlih.U poređenju s drugim zemljama u regiji, BiH ima slične stope incidencije i mortaliteta od karcinoma dojke.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u zemljama članicama Evropske unije (EU) procjenjuje se da će više od 355.000 žena biti dijagnosticirano s rakom dojke u 2020. godini što čini rak dojke najčešće dijagnosticiranom zloćudnom bolešću među ženama u EU.

Ovi podaci naglašavaju potrebu za kontinuiranim naporima u prevenciji, ranom otkrivanju i liječenju karcinoma dojke u BiH, kako bi se smanjila stopa obolijevanja i smrtnosti od ove bolesti.

 




Sve više se priča o tome da rak dojke pogađa mlađe žene. Šta statistika govori, šta se promijenilo i šta to govori o našem načinu života?

U posljednje vrijeme, u Bosni i Hercegovini primijećen je porast broja slučajeva karcinoma dojke kod mlađih žena, posebno onih u tridesetim godinama.

Ljekari sve češće dijagnosticiraju ovu bolest kod žena u toj dobnoj skupini, često s brzorastućim oblicima karcinoma. Iako su precizni statistički podaci o učestalosti karcinoma dojke kod mlađih žena u BiH ograničeni, globalne statistike pokazuju da se oko 6,6% karcinoma dojke dijagnosticira kod žena mlađih od 40 godina. 

Iako je teško precizno odrediti razloge za ovaj porast, nekoliko faktora može doprinijeti:

  • Promjene u načinu života 

Savremeni način života može uključivati povećan stres, neadekvatnu ishranu i smanjenu fizičku aktivnost što može povećati rizik od razvoja karcinoma.

  • Reproduktivni faktori

Odlaganje trudnoće za kasnije godine ili smanjen broj porođaja mogu uticati na hormonalni balans i povećati rizik.

  • Genetska predispozicija

Porodična anamneza karcinoma dojke može povećati vjerovatnoću obolijevanja u mlađoj dobi.

Porast broja slučajeva karcinoma dojke kod mlađih žena u BiH naglašava potrebu za povećanom sviješću i edukacijom o ovoj bolesti. 

Nemojte čekati. Pregledajte svoje dojke, zakažite kontrolu, razgovarajte sa ženama u svom životu o važnosti prevencije jer svaki trenutak brige o svom zdravlju korak je bliže sigurnijoj budućnosti za vas i vaše voljene.

Jedna informacija, jedan pregled i jedna podrška u pravom trenutku čine razliku. E, pa ovo je taj trenutak! Podsjeti svoju prijateljicu, mamu, sestru ili kolegicu da zakaže pregled. 

Na Bonjour.ba nastavit ćemo dijeliti priče koje inspirišu, savjete koji mogu spasiti dan i informacije koje vrijedi podijeliti sa drugim ženama. Zajedno možemo sve!
 

* * *
Naslovna fotografija: pexels.com

FOTO: pexels.com


Bonjour

Isprobali smo: kremu koju svi hvale – da li zaista koža poslije izgleda kao iz salona?

TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak | FOTO: Bonjour.ba Promo

Isprobali smo: kremu koju svi hvale – da li zaista koža poslije izgleda kao iz salona? Isprobali smo: kremu koju svi hvale – da li zaista koža poslije izgleda kao iz salona?

Čini nam se da danas više nego ikad skincare proizvodi obećavaju sve, ali vrlo često rijetki zaista ispune očekivanja.

 

S vremenom smo postali skeptični prema velikim obećanjima, zbog čega smo odlučili uvesti potpuno novi segment na Bonjour.ba gdje testiramo proizvode ne zbog trenda, već iz prave želje da pronađemo one koji stvarno djeluju bez obzira na to nalazi li se skincare na našoj polici, torbi za teretanu ili u neseseru partnera.

 

Mixa_Bonjour_ba_2
 

Limun + voda = vitamin C u stilu, a odmah nakon toga ozbiljno testiranje njege kože. Niacinamid kao sastojak koji beauty svijet već dugo forsira. Koji proizvodi? Mixa Niacinamide Bright, nova linija za njegu kože o kojoj svi pišu.

 

Mixa Niacinamide Bright_4_bonjour_ba
 

Šta je toliko posebno kod niacinamida?    

Ako vam skincare rutina još uvijek zvuči kao prvi čas hemije, evo pojašnjenja: niacinamid je oblik vitamina B3 koji pomaže koži da se umiri, izjednači ten i postane otpornija na vanjske faktore. Ovaj sastojak je poznat i po tome što balansira proizvodnju sebuma pa je koristan i za masnu i za suhu kožu.

 

Mixa_Bonjour_ba
 

Zašto smo prvo njega uvrstili u svoju rutinu i testirali? Prvenstveno zbog toga što svi pišu o njemu, a navodi se da je dovoljno nježan za svakodnevnu upotrebu, ali istovremeno moćan u borbi protiv tamnih mrlja i beživotnog tena.  


Koje proizvode smo odlučili testirati? Hidratantna krema protiv tamnih mrlja: prvi dojmovi    

Prvo što smo primijetili kod Mixa Niacinamide Bright hidratantne kreme protiv tamnih mrlja je tekstura koja je bogata, ali lagana na koži. Zakomplikovali? Ne baš jer objasnimo sve.

Pri nanošenju nismo imali osjećaj težine kreme kako to obično bude sa hidratantnim kremama, a koža je i dalje nakon nanošenja ostala mekana i glatka.

 

Mixa Niacinamide Bright_1_bonjour_ba
 

Nakon nekoliko sedmica korištenja, primijetili smo da ten izgleda svježije, a tamne mrlje postale su manje izražene. Od nas veliki plus je što krema daje hidrataciju, ali ne ostavlja masni trag.


Mixa Niacinamide Bright_6_bonjour_ba
 

Osim što djeluje na vanjski izgled, priznajemo da kad smo ove proizvode uveli kao redovnu rutinu njege kože osjećamo se i opuštenije, a doslovno svi u našem krugu su imali pohvalu za svjež i zdrav izgled kože.  


SPF krema: korak koji ne preskačemo    

Ako postoji jedan korak u njezi kože kojeg smo naučili na Bonjour.ba i koji svi dermatolozi jednoglasno preporučuju, to je zaštita od sunca. SPF krema iz ove linije donosi sve benefite niacinamida, ali s dodatnom zaštitom od UV zraka.

 

Mixa Niacinamide Bright_24_bonjour_ba


Mixa Niacinamide Bright_2_bonjour_ba
 

Možemo potvrditi da se lako razmazuje, ne ostavlja bijeli trag i ne guši kožu što u našem odabiru predstavlja triple win za svaki dan.

Odlazak na posao, sati nošenja, sastanci, užurbanost i koža i dalje izgleda svježe, bez onog osjećaja težine koji često dolazi s kremama sa zaštitnim faktorom.  


Prihvaćanje tijela i njega koja ide dublje    

Dok smo fokus stavili na testiranje proizvoda za lice, u prodavnici smo bacili oko i na Mixa ulje za tijelo koje pomaže u umanjivanju vidljivosti strija.

Zašto baš strije? Jer ih svi imamo ili ćemo ih imati u nekom trenutku bilo da su nastale nakon trudnoće, zbog oscilacija u težini (onaj famozni yo-yo efekt) ili čak zbog redovnog vježbanja i povećanja mišićne mase. Također, nisu rezervisane samo za žene. Muškarci koji se bave fitnessom također se susreću sa strijama i to je sasvim normalno.

Upravo zato nas je zainteresovalo kako ovo ulje djeluje na različite tipove kože i strija.

 

Mixa Niacinamide Bright_7_bonjour_ba


Mixa Niacinamide Bright_8_bonjour_ba
 

Iako ovaj proizvod nije dio gore spomenute kolekcije i ne sadrži niacinamid, željeli smo ga isprobati i podijeliti s vama. Da, da, znamo da je svaka koža lijepa, bez obzira na nesavršenosti, ali volimo pronaći proizvode koji koži pomažu da se osjeća nahranjeno i zdravo.

Priznajemo da smo tek kad smo shvatili kako zaista ima efekta i daje odlične rezultate istražili sastojke i saznali da ulje sadrži omega masne kiseline koje dubinski hrane kožu i ostavljaju je mekanom bez masnog osjećaja. Dokazano smanjuje vidljivost i boju strija za 33 %* i hidrira kožu. 

 

Mixa Niacinamide Bright_3_bonjour_ba
 

Nakon sedmicu dana korištenja, koža izgleda elastičnije, a strije su manje izražene. Znate onaj trenutak kad gledate sebe u ogledalo i kažete: “Hej, ovo radi nevjerovatne stvari!”? Baš taj osjećaj smo imali. Samopouzdanje, check . Traženje novog kupaćeg? Također, check .

Ono što želimo naglasiti jeste da njegovana koža nije rezervisana samo za estetski dojam. To je dio naše brige o sebi, mentalnom zdravlju i osjećaju ugode u vlastitoj koži. Mixa ulje je jednako relevantno za mame, sportiste, muškarce, žene, svakoga ko želi reći da voli svoje tijelo i brine o njemu.

*Test samoprocjene, 43 ispitanika tokom 8 sedmica.    


Jedina stvar koju bismo mogli zamjeriti?    

Proizvodi iz Mixa Niacinamide Bright linije brzo nestaju s polica! Dok nas raduje što su zasluženo popularni, možda bi bilo super da je malo lakše doći do njih u trenutku kad ih najviše želimo… za sebe, za mamu, prijateljicu, kolegicu, partnera (ova linija jednako je dobrodošla i u njihovim rutinama njege kože)…  

 

Mixa Niacinamide Bright_5_bonjour_ba
 

Konačna presuda: vrijedi li probati?    

Ono što nam se posebno svidjelo kod Mixa Niacinamide Bright linije je što su proizvodi nježni, ali efikasni. Idealni su za one koji žele minimalističku, ali moćnu rutinu njege kože. Iskren feedback od nas ide u smjeru da, isprobali smo i nastavljamo koristiti jer vrijedi im dati šansu.

Sigurno ćete nas pomenuti i izgovoriti rečenicu prijateljici: „Aaa, vidjela sam to na Bonjour.ba i od tada ih koristim!“

U konačnici prihvaćanje tijela i rad na mentalnom zdravlju ključni su za osjećaj zadovoljstva sobom. Zato je bitno imati proizvode, one koji rade na vidljivim problemima kao što su tamne mrlje, strije ili nedostatak sjaja jer pomažu u izgradnji samopouzdanja i pozitivnog stava prema vlastitom tijelu. 

Ovaj put, thumbs up od nas jer naš test je potvrdio, kada koži dajemo pravu njegu, ona nam to vraća sjajnim izgledom.

*Niacinamid Bright čine hidratantna krema i višenamenska SPF krema, a Mixa ulje protiv strija je van linije jer ne sadrži niacinamid.

FOTO: Bonjour.ba Promo


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!