TEKST: Nevena Divčić

DATUM OBJAVE: 3.3.2025.

And the Oscar goes tooo...


Adrien Brody! Ovo smo najavili, o ovome su svi govorili i većina očekivanja bila je usmjerena ka njemu. Film Anora sa pet osvojenih Oscara je najveći pobjednik ovogodišnje dodjele! Nagrada za najbolju glumicu u glavnoj ulozi pripala je Mikey Madison, također za film Anora.

 



Unatoč svim prognozama koje su uključivale The Substance i The Brutalist, film Anora im je ipak ukrao spotlight. Pisac, reditelj i montažer Sean Baker osvojio je najviše ocjene u tri kategorije, što je činilo osvajanje nagrade za najbolji film, kojom se zatvara večer, gotovo neizbježnom.

Ovih 5 statua znače da je Baker izjednačio Walt Disneyjev rekord za najviše osvojenih nagrada od strane jedne osobe u jednoj noći. Kompletnu listu pobjednika vam donosimo u nastavku.


Foto: @voguemagazine


NAJBOLJI FILM 

POBJEDNIK:  Anora

  • The Brutalist
  • A Complete Unknown
  • Conclave
  • Dune: Part Two
  • Emilia Pérez
  • I’m Still Here
  • Nickel Boys
  • The Substance
  • Wicked


NAJBOLJA GLAVNA GLUMICA

POBJEDNICA: Mikey Madison, Anora

  • Cynthia Erivo, Wicked
  • Karla Sofía Gascón, Emilia Pérez
  • Demi Moore, The Substance
  • Fernanda Torres, I’m Still Here

 

Foto: @enews


NAJBOLJI REŽISER

POBJEDNIK: Sean Baker, Anora

  • Brady Corbet, The Brutalist
  • Coralie Fargeat, The Substance
  • Jacques Audiard, Emilia Pérez
  • James Mangold, A Complete Unknown


NAJBOLJI GLAVNI GLUMAC

POBJEDNIK: Adrien Brody, The Brutalist

  • Timothée Chalamet, A Complete Unknown
  • Colman Domingo, Sing Sing
  • Ralph Fiennes, Conclave
  • Sebastian Stan, The Apprentice



Foto: @voguemagazine


NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA

POBJEDNIK: Daniel Blumberg, The Brutalist

  • Volker Bertelmann, Conclave
  • John Powell i Stephen Schwartz, Wicked
  • Clément Ducol i Camille, Emilia Pérez
  • Kris Bowers, The Wild Robot


NAJBOLJI MEĐUNARODNI FILM

POBJEDNIK:  I’m Still Here (Brazil)

  • The Girl With the Needle (Danska)
  • Emilia Pérez (Francuska)
  • The Seed of the Sacred Fig (Njemačka)
  • Flow (Latvija)


NAJBOLJA KINEMATOGRAFIJA

POBJEDNIK: Lol Crawley, The Brutalist

  • Greig Fraser, Dune: Part Two
  • Paul Guilhaume, Emilia Pérez
  • Edward Lachman, Maria
  • Jarin Blaschke, Nosferatu


NAJBOLJI KRATKI IGRANI FILM

POBJEDNIK:  I’m Not a Robot

  • A Lien
  • Anuja
  • The Last Ranger
  • The Man Who Could Not Remain Silent


NAJBOLJI VIZUALNI EFEKTI

POBJEDNIK:  Dune: Part Two

  • Alien: Romulus
  • Better Man
  • Kingdom of the Planet of the Apes
  • Wicked


NAJBOLJI ZVUK

POBJEDNIK:  Dune: Part Two

  • A Complete Unknown
  • Emilia Pérez
  • Wicked
  • The Wild Robot


NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

POBJEDNIK:  No Other Land

  • Black Box Diaries
  • Porcelain War
  • Soundtrack to a Coup d’État
  • Sugarcane


NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM

POBJEDNIK:  The Only Girl in the Orchestra

  • Death by Numbers
  • I Am Ready, Warden
  • Incident
  • Instruments of a Beating Heart


NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA

POBJEDNIK: "El Mal," Emilia Pérez

  • "The Journey," The Six Triple Eight
  • "Like a Bird," Sing Sing
  • "Mi Camino," Emilia Pérez
  • "Never Too Late," Elton John: Never Too Late


NAJBOLJA SCENOGRAFIJA

POBJEDNIK:  Wicked

  • The Brutalist
  • Conclave
  • Dune: Part Two
  • Nosferatu

     



NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA

POBJEDNICA: Zoe Saldaña, Emilia Pérez

  • Monica Barbaro, A Complete Unknown
  • Ariana Grande, Wicked
  • Felicity Jones, The Brutalist
  • Isabella Rossellini, Conclave


NAJBOLJA MONTAŽA

POBJEDNIK: Sean Baker, Anora

  • Dávid Jancsó, The Brutalist
  • Nick Emerson, Conclave
  • Juliette Welfling, Emilia Pérez
  • Myron Kerstein, Wicked


NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURA

POBJEDNIK:  The Substance

  • A Different Man
  • Emilia Pérez
  • Nosferatu
  • Wicked


NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIJ

POBJEDNIK: Peter Straughan, Conclave

  • Jay Cocks i James Mangold, A Complete Unknown
  • Jacques Audiard, Emilia Pérez
  • RaMell Ross i Joslyn Barnes, Nickel Boys
  • Clint Bentley i Greg Kwedar, Sing Sing


NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ

POBJEDNIK: Sean Baker, Anora

  • Brady Corbet i Mona Fastvold, The Brutalist
  • Jesse Eisenberg, A Real Pain
  • Moritz Binder, Tim Fehlbaum i Alex David, September 5
  • Coralie Fargeat, The Substance


NAJBOLJI KOSTIMI

POBJEDNIK:  Wicked

  • A Complete Unknown
  • Conclave
  • Gladiator II
  • Nosferatu


NAJBOLJI ANIMIRANI KRATKI FILM

POBJEDNIK:  In the Shadow of the Cypress

  • Beautiful Men
  • Magic Candies
  • Wander to Wonder
  • Yuck!
     

Foto: @voguemagazine


NAJBOLJI ANIMIRANI FILM

POBJEDNIK:  Flow

  • Inside Out 2
  • Memoir of a Snail
  • Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl
  • The Wild Robot


NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC

POBJEDNIK: Kieran Culkin, A Real Pain

  • Yura Borisov, Anora
  • Edward Norton, A Complete Unknown
  • Guy Pearce, The Brutalist
  • Jeremy Strong, The Apprentice


Foto: @voguemagazine

* * *
Naslovna fotografija: @enews


Bonjour

Kino Grbavica tokom Sarajevo Film Festivala ima dva filmska termina svaki dan, a ovo je program

TEKST: Bonjour.ba/PR

Kino Grbavica tokom Sarajevo Film Festivala ima dva filmska termina svaki dan, a ovo je program Kino Grbavica tokom Sarajevo Film Festivala ima dva filmska termina svaki dan, a ovo je program

 

Sarajevo Film Festival nastavlja projekcije u Novom Sarajevu: ovo je program kina Grbavica


Program 32. Sarajevo Film Festivala počeo je i u općini Novo Sarajevo, gdje publiku do 21. augusta očekuju projekcije u kinu Grbavica. Nakon sinoćnje projekcije filma „Očevina“ Paweła Pawlikowskog, koji je svečano otvorio ovogodišnji Festival, program se nastavlja svakog dana u dva termina. Projekcije će se održavati u 19:00 i 21:30 sati, uz izbor filmova iz različitih festivalskih programa. Ako planirate festivalske večeri u Novom Sarajevu, ovo je raspored koji vrijedi sačuvati.

Program 32. Sarajevo Film Festivala počeo je sinoć i u općini Novo Sarajevo. U kinu Grbavica prikazan je film „Očevina“ Paweła Pawlikowskog, koji je svečano otvorio ovogodišnji Festival.

Do 21. augusta projekcije u kinu Grbavica održavat će se svakog dana u dva termina, u 19:00 i 21:30 sati.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_5
 

Subota, 15. augusta


U subotu, 15. augusta u 19:00 sati, u kinu Grbavica bit će prikazan film „Gajin svijet 3 / Gaja's World 3“ reditelja Petera Bratuše.

Šesnaestogodišnja Gaja teško se nosi sa životom nakon razvoda roditelja i majčinog odlaska u humanitarnu misiju. Kada joj majku otmu u Ivirisu, ratom razorenoj zemlji u koju je otputovala da bi pomagala djeci, Gaja, njen otac i porodični prijatelj, inspektor Hace, angažuju Alexa – kriminalca na odsluženju zatvorske kazne – da spasi taoce.

U 21:30 sati na programu je film „Noćne priče / Histoires de la nuit“ rediteljice Lée Mysius.

Thomas, Nora i njihova kćerka tinejdžerka Ida žive u udaljenoj močvari. Jedina susjeda im je italijanska slikarka Christina pa je njihov kontakt s drugim ljudima ograničen. Dok dva domaćinstva planiraju Norinu rođendansku zabavu iznenađenja, počinju se događati čudne stvari, a močvarom zavladava napetost.

sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_13
 

Nedjelja, 16. augusta


U nedjelju, 16. augusta u 19:00 sati, bit će prikazan film „Becaària“ reditelja Erika Bernasconija.

Šesnaestogodišnji Mario živi u malom selu u Ticinu, italijanskom dijelu Švicarske. Dok se društvo oko njega ubrzano mijenja, on proživljava svoje prve simpatije, ima problema u školi i neprestano se sukobljava s ocem koji ga, naizgled, ne razumije. Kada ga pošalju u planine da tokom ljeta radi kao farmer, neočekivani susreti pomoći će mu da nauči o životu, ljubavi i, najvažnije, o samom sebi.

U 21:30 sati na programu je film „Ovca u kutiji / Hako no naka no hitsuji“ reditelja Hirokazua Kore-ede.

Otone i njen suprug Kensuke, tugujući za svojim mladim sinom koji je preminuo pod misterioznim okolnostima, obraćaju se kompaniji "REbirth". Ova kompanija ožalošćenima omogućava da provedu još malo vremena sa svojim voljenima, koristeći robotiku generisanu vještačkom inteligencijom. Roditeljima dostavljaju vrhunski kvalitetnu humanoidnu repliku njihovog preminulog sina Kakerua.


sarajevo_film_festival_novi_grad_projekcije_lokacije_bonjour_ba_8
 

Ponedjeljak, 17. august


U ponedjeljak, 17. augusta u 19:00 sati, bit će prikazan film „Nisam heroj / Not a Hero“ rediteljice Rime Das.

Jedanaestogodišnji Mivan, odrastao u gradu, poslan je na selo svojoj mladoj tetki Pahi. Dok se postupno prilagođava seoskoj rutini, pohađa školu i stječe nove prijatelje, Mivan počinje iskušavati svijet u kojem vrijeme teče drugačijim tempom i gdje se ništa ne postiže lako.

U 21:30 sati na programu je film „Utakmica / El partido“ reditelja Juana Cabrala i Santiaga Franca.

Film „Utakmica“ donosi priču o legendarnoj utakmici između Engleske i Argentine odigranoj na Azteca stadionu tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu 1986. godine. Služeći se rijetkim arhivskim snimcima, uključujući snimak Maradoninog kontroverznog „Božija ruka“ gola, film rekonstruira taj događaj kao dio živućeg sjećanja, ali i kao kulminaciju više od dvjesto godina napetosti, susreta i sukoba između dvije nacije.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_1
 

Utorak, 18. august


U utorak, 18. augusta u 19:00 sati, bit će prikazan film „Mišica / Mouse“ Kelly O’Sullivan i Alexa Thompsona.

Godina je 2002. i najbolje prijateljice Minnie i Callie uskoro će krenuti u završni razred srednje škole. Njihov odnos se iznenada pogoršava početkom ljeta. Izgubljena bez svoje karizmatične najbolje prijateljice, Minnie započinje komplicirano prijateljstvo s Callienom majkom.

U 21:30 sati na programu je film „Nema dobrih muškaraca / No Good Men“ rediteljice Shahrbanoo Sadat.

Godina je 2021., Afganistan netom prije povratka talibana na vlast. Naru, jedina kamermanka zaposlena u vodećoj televizijskoj kući u Kabulu, bori se za puno starateljstvo nad svojim trogodišnjim sinom nakon što je napustila supruga, serijskog preljubnika.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_10
 

Srijeda, 19. august


U srijedu, 19. augusta u 19:00 sati, na programu je blok kratkih Dječjih filmova: „Imaginarni brojevi“ Jelice Jerinić, „Abrakadabra / Abracadabra“ Amaya Mehrishija, „Chica“ Joãoa Victora Silve i Matheusa Malburga, „Ozbiljna misao / Öömõtted“ Jonasa Taula i „Raspad / Dissolution“ Violaine Bellet.

U 21:30 sati bit će prikazan film „Palestina '36. / Palestine '36“ rediteljice Annemarie Jacir.

Godina je 1936. Dok se sela diljem Palestine dižu protiv britanske kolonijalne vlasti, Yusuf luta između svog seoskog doma i nemirne energije Jeruzalema, čeznući za budućnošću izvan sve većih nemira. No povijest je neumoljiva. Dok sve veći broj jevrejskih imigranata bježi od antisemitizma u Europi, a palestinsko stanovništvo se ujedinjuje u najvećem i najdugotrajnijem ustanku protiv tridesetogodišnje britanske vlasti.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_3
 

Četvrtak, 20. august


U četvrtak, 20. augusta u 19:00 sati, na programu je blok TeenArena kratkih filmova: „Psi nemaju snove / Qentë nuk kanë ëndrra“ Hanisa Bagashova, „Potjera za zmajevima / Drachenfangen“ Anne Niebert, „To je moja sestra / C'est ma soeur“ Zoé Pelchat, „Sva ljubav u mom tijelu / All the Love in My Body“ Carmen Baltazar, „Za protivnike / Para los contrincantes“ Federica Luisa, „Još uvijek u pokretu / Still Moving“ Rui Ting Ji i „Preko praga“ Tare Gajović.

U 21:00 sati bit će prikazan film „Heysel 85“ rediteljice Teodore Ane Mihai.

Nakon erupcije nasilja na stadionu Heysel u Briselu 1985. godine, uoči finalne utakmice Kupa evropskih prvaka između Juventusa i Liverpoola, gradonačelnikova kći i novinarka talijanskog porijekla nalaze se u središtu tragedije.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_12
 

Petak, 21. august


U petak, 21. augusta u 19:00 sati, bit će prikazan film „Skejtanje nije za cure / Skejtanjeto ne e za devojchinja“ rediteljice Dine Duma.

Jedanaestogodišnja Adela i njena starija sestra Zara osjećaju duboku bliskost dok se zajednički probijaju kroz dva kontradiktorna svijeta. Kada siromaštvo potrese njihovu porodicu, Adela pokušava pronaći način da spasi svoju stariju, ali još uvijek maloljetnu sestru, od gotovo neizbježne sudbine: ugovorenog braka.

U 21:30 sati na programu je film „Fjord“ reditelja Cristiana Mungiua.

Porodica Gheorghiu, rumunsko-norveški par vjernika s djecom, seli se u udaljeni fjord gdje se zbližavaju sa svojim susjedima, porodicom Halberg. Kada se adolescentica Elia Gheorghiu pojavi u školi s masnicama na tijelu, zajednica počne propitivati da li tradicionalno obrazovanje koje djeca dobijaju od svojih roditelja ima neke veze s tim.


sarajevo_film_festival_kino_grbavica_bonjour_ba_11

32. Sarajevo Film Festival bit će održan od 14. do 21. augusta 2026. godine.
 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Foto: Sarajevo Film Festival/ PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!