TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 27.7.2015.
Jeste li se ikad upitali, tko su to ljudi, koji, uprkos tome što je od 2012. godine zatvoren za javnost, svakodnevno dolaze u Zemaljski muzej i čuvaju naše zajedničko kulturno blago? U nastojanju da odgovori na ovo pitanje, Zijah Gafić od početka godine počinje dolaziti u Zemaljski muzej i portretirati njegove radnike i radnice.
Rezultate njegova rada možete vidjeti u prostorijama Zemaljskog muzeja BiH, u ponedjeljak 27.7. 2015. godine, kada će i biti otvorena izložba s početkom u 20 sati. Izložba predstavlja najavu velike građanske akcije za rješavanje pozicije Zemaljskog muzeja BiH pod nazivom „Ja sam Muzej“.
Svaki od više od trideset portreta predstavlja jednog 'čuvara', jednu neispričanu priču o Zemaljskom muzeju BiH, o odgovornosti i ljubavi prema poslu i profesiji, o nekadašnjim, ali i današnjim uslovima rada u ovoj instituciji, borbi za preživljavanje te dvojbi između nade za bolje sutra i mirenja s nemogućnošću promjene stanja. Ovo je jedna drukčija, intimna priča o Zemaljskom muzeju BiH i ljudima koji ga čuvaju, iako su zaboravljeni i napušteni od svih.
Koncept je idejno osmislila Aida Kalender, a fotodokumentirao Zijah Gafić, međunarodno priznati fotograf. Ujedno su obavljeni i intervjui s radnicima, a cijeli proces trajao je više od šest mjeseci.Izložbu je producirao tim organizacije AKCIJA (www.akcija.org.ba). Za glazbenu podlogu izložbe zaslužan je dvojac Basheskia & Edward EQ.
Zijah Gafić je višestruko nagrađivani bh. fotograf koji surađuje s brojnim značajnijim međunarodnim publikacijama. Dobitnik je prestižnijih međunarodnih priznanja za fotografiju kao što su: Ian Perry - The Sunday Times Magazine, Grand Prix Discovery of the Year, Giacomelli Memorial Fund, Getty Images Grant for Editorial Photography... Višestruko je nagrađivan na prestižnom World Press Photo, dobitnik je Joop Swart Masterclass stipendije, a Photo District News Magazine svrstao ga je među 30 najboljih fotografa u svijetu. Objavljuje reportaže u međunarodnim publikacijama kao što su: Telegraph Magazine, Newsweek, The New York Times Magazine, L’Espresso, Photo, La Repubblica, The Times Magazine, TIME... Izlaže na prestižnim međunarodnim festivalima i u galerijama. Gafićev foto-esej o posljedicama rata u BiH objavljen je u knjizi “Tales From Globalizing World” izdavača Thames & Hudson. Autor je knjiga Troubled Islam i Quest for identity. Prvi je sa područja bivše Jugoslavije sudjelovao na svjetski poznatom TED programu.
Foto: nyuad.nyu.edu
TEKST: Bonjour.ba/PR | FOTO: @sarajevophotographyfestival
Sa velikim entuzijazmom očekujemo još jedno uspješno izdanje festivala, koje će dodatno učvrstiti poziciju Sarajeva kao centar fotografije i umjetnosti.
Ovaj, već renomirani, Sarajevo Photography Festival slavi umjetnost fotografije i okuplja fotografe iz cijelog svijeta. Od svog osnivanja 2022. godine, festival je privukao radove iz gotovo 60 zemalja, potvrđujući svoj status jednog od najvećih događaja za fotografe u regionu.
Prošle godine, festival je obilježio svoj prvi jubilej sa izuzetnim odzivom i kvalitetom radova, a ove godine se radujemo još uspešnijem izdanju.
Ove godine, donosimo vam ekskluzivne informacije o žiriju sastavljenom od međunarodnih lidera iz svijeta fotografije, vizionarskih umjetničkih direktora, renomiranih kuratora i utjecajnih glasova koji oblikuju globalni vizuelni pejzaž.
Sa njihovim oštrim okom, dubokom stručnošću i nezamjenjivom strašću za fotografiju, zadatak pred njima neće biti lak! Ovaj moćni žiri odabrat će najimpresivnije radove za 2025. godinu.
Bezvremenska ikona
Alessia Glaviano je šefica Global PhotoVogue i direktorka PhotoVogue Festival. Alessia je ključna figura u oblikovanju vizuelnog identiteta Vogue Italia.
Njen rad ima ogromni uticaj na globalnu fotografiju. Alessia je posvećena podsticanju novih talenata i redefinisanja granica fotografije u modnoj industriji.
Odvažna vizionarka
Marina Paulenka, sa više od 17 godina iskustva u umjetničkoj direkciji, trenutno vodi izložbeni program u Fotografiska Berlin, promovišući nedovoljno zastupljene umjetnike.
Njene kuratorske prakse su nagrađivane na svjetskoj sceni. Marina je poznata po svom radu koji istražuje društvene teme i pruža platformu za kritičke i provokativne umjetničke izraze.
Snaga kulture
Irfan Hošić je osnivač Centra za savremenu kulturu KRAK i direktor Fondacije Revizor. Irfan je priznat kuratorski stručnjak koji je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na Venecijanskom bijenalu. Njegov rad ima uticaj i na lokalnu i na globalnu umjetničku scenu.
Irfan je također autor i akademski radnik, koji aktivno doprinosi teoriji umjetnosti i dizajna.
Moćna pripovjedačica
Kiana Hayeri je nagrađivana fotoreporterka sa fokusom na migracije i identitet. Kiana je poznata po svom senzibilnom pristupu i radu sa The New York Times-om. Njene fotografije donose snažne priče o krizama i ljudskim iskustvima.
Kiana je posvećena istraživanju tema rata, identiteta i ljudskih prava, dokumentujući neispričane priče sa terena.
Pozivamo sve ljubitelje fotografije da se pridruže i budu dio ovog izuzetnog događaja, jer nas čekaju nevjerojatni radovi, inspirativni učesnici i izuzetno važna međunarodna platforma za sve umjetnike.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!