TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 7.7.2019.
Ona je uvijek nasmijana, srdačna i elegantno odjevena dama koja svojom pozitivnom energijom krade simpatije na svakom druženju. Marizela je doc.dr iz oblasti nutricionizma i vlasnica zanimljivog bloga na kojem na jednostavan način pojašnjava složene teme vezane za naše prehrambene navike.
Kroz blog Nutricionizam.ba, dala nam je odgovor na brojne nedoumice vezane za konzumaciju pojedinih namirnica, educirala nas i potaknula na promjenu u svakodnevnim navikama. Iako Marizela, kao što ćete i otkriti u nastavku, ima itekako ispunjen raspored, jedno poslijepodne rezervirala je za BONJOUR. uredništvo i razgovor o karijeri, hrani, beauty ritualima i svakodnevnom balansu.
Reci nam kako se rodila tvoja ljubav prema hrani? Što za tebe predstavlja hrana?
Moj put je bio malo drugačiji. Sad mislim da je hrana odabrala mene. Prvo sam završila srednju medicinsku školu, smjer farmaceutski tehničar. Farmacija me oduvijek privlačila, odnosno hemija. Nakon srednje nisam mogla otići na Farmaceutski fakultet. Ostala sam u Tuzli i upisala Prehrambenu tehnologiju. Kad sam došla na upis, kao učenica generacije, rekli su mi da sam pogriješila i da sam za Medicinski. Međutim, ja sam iz nekog razloga ostala. Sad znam kojeg. To je divan fakultet sa širokim obrazovanjem, na kojem sam shvatila da me zanima kako hrana djeluje na ljude. To se desilo u procesu učenja jako teškog predmeta biohemije. Polagali smo ga na Medicinskom fakultetu. Dobila sam deset i moj prvi izbor u zvanje asistenta bio je na Biohemiji sa biohemijom prehrane. Od tada sam samo željela znati kako hranom pomoći sebi i drugima. Kad sam krenula na magistarski niko nije znao šta je nutricionizam. Čak su mi znali reći da to nema budućnost. Ja sam svaki dan učila i učim i danas, kako hrana djeluje. Znam koliko je moćan alat u našim rukama tj. tanjirima. Počela sam da se divim hrani, sastojcima i šta sve možemo. Hrana je već dugo moja nauka i moja zabava.
Kako izgleda jedan tvoj radni dan? Kako započinješ jutro i završavaš dan?
Moj radni dan počinje u pola 7. Imam osnovni posao u jednoj državnoj instituciji, gdje sam savjetnica. Tamo radim više sa svojim primarnim fakultetom. To me tjera da ostanem u trendu i da moram stalno ponavljati neke stvari, učiti o novim metodama analize kako hrane tako i svega ostalog. Tu radim od 8 do 16 sati. Nakon toga kada imam nastavu idem na fakultet. Nekada sam kao asisitentica, imala jako mnogo sati. Danas je to manje jer držim uglavnom predavanja. Ako nemam nastavu, idem kući i kuham. Kuhanje planiram tako da olakšam sebi. Ne kuham svaki dan. Uvijek imam nešto što mogu brzo pripremiti ili čak odlediti.
Par sati odvojim za blog i društvene mreže. Sad već znam kojim danom radim na određenom mediju i toga se držim. Ima dana kad samo odmaram, provedem vrijeme sa svojim bližnjima, igram se sa sestrićem i sl. Volim pilates.
Dugo sam imala naviku da naveče opet pogledam društvene mreže. Shvatila sam da me to crpi pa sam uvela novu naviku. Isključim se i čitam. Par listova, nije bitno. Uzmem nešto što nije hrana i odmorim mozak. Često samo meditiram u tišini nekoliko minuta.
Što ti pomaže da ostaneš motivirana kroz dan?
Ja jako volim nutricionizam. Uživam da pričam o hrani jer sam svjesna koliko je naše obrazovanje loše u tom smislu. Nije mi jasno kako smo preskočili u opštem obrazovanju nešto tako važno. Vjerujem da bi djeca lakše učila hemiju i biologiju da im se objasni na primjeru hrane. Kad mi baš zatreba motivacija onda popričam sa svojim pratiocima. Dobijem priče kako sam im pomogla. A to je najbitnije. Koliko ste života dotakli i promijenili na bolje.
Profesorica si nutricionizma, a uz to i osnivačica bloga nutricionizam.ba. Koje su mane i prednosti ova dva posla?
Rad s mladima je divan. Biti profesor je privilegija. Tu nema radnog vremena. Ja volim da moji studenti osjete da mi je stalo i uvijek imamo sjajnu interakciju. Danas je obrazovanje cjeloživotni proces i nikad se ne završava. Blog je nešto što je prvo bio moj hobi. Volim da pišem i to je prepoznala moja profesorica u srednjoj školi. Dobijala sam nagrade za priče. I onda sam jedan dan odlučila da spojim moju lakoću pisanja i znanje o hrani. Tako je nastao blog. Iskreno, voljela bih da živim od bloga i pisanja, jer to sam najviše ja. Zato moj blog nije posao, nego prava ljubav.
Gdje pronalaziš inspiraciju za teme o kojima pišeš?
Nema gdje ih nema. Teme vidim svuda oko sebe, samo mi fali vremena. Dok odem u market već imam u glavi 5 tema. Nekad ih zapišem u mobitel, nosim rokovnik. Čitaoci često traže neke teme. Imam jedan spisak koji čeka red. Da imam dovoljno vremena, ne bih prestajala pisati.
A kako kreiraš balans između privatnih i poslovnih obveza?
To mi je nekad jako teško. I moram priznati da bih voljela da poradim na tome. Kako pisanje ne smatram poslom i ne umara me, onda teško držim granicu i jedva prepoznam kad se trebam odmoriti i ne raditi ništa.
Kako izgleda tvoj ormar? Kojim komadima vjeruješ kada je u pitanju odijevanje?
Ja imam faze kad pobacam pola ormara, pa onda opet kupujem. A onda mjesecima ne kupim ništa. Volim da imam dobre čizme jer zima ipak traje jako dugo. Čizama najviše i kupujem. Volim kožne jakne i već dugo ih radim po mjeri. Dobra jakna i dobra obuća su pola izgleda. Nemam puno vremena da lutam po prodavnicama i ne volim to. Zato pratim neke naše blogerice koje sve to odrade i snime na Instagram. Zaista koristim sve privilegije našeg doba kako bih olakšala sebi. Kod izbora garderobe često me ponese boja. Volim crvenu boju i onda se zaletim da odmah kupim.
Marizela je bila dio i našeg street style reporta iz Banja Luke
3 stvari koje ćemo uvijek naći u tvojoj torbi su?
Novčanik, maramice, neki ruž.
Beauty rituali za zdravlje kože kojih se strogo pridržavaš su…
Skidanje šminke mi je obavezno od kada znam za sebe. Jako volim dobru njegu i nikad mi nije žao uložiti u dobru kremu. Vremenom sam naučila kojim brendovima vjerujem i koji mi odgovaraju. Ne mijenjam ih često i ako sam za neku rekla da je dobra, onda sam je baš isprobala u svim uslovima i stojim iza toga.
Koji su sitni rituali kroz koje ti tijelo i duh održavaš zdravim i poletnim?
Prije svega pravilna prehrana. Mnogo volim povrće, voće i ribu. Mislim da svaka njega sebe počinje pravilnom prehranom. Bitan je i dobar san, smijeh, kretanje. Stekla sam i naviku pijenja vode kako zbog niskog pritiska tako i zbog tena.
5 navika ključnih za uravnoteženu prehranu?
Dobro planiranje i nabavka namirnica. Kad se posvetimo tome, rjeđe ćemo birati industrijsku visoko prerađenu hranu. Naučiti osnove brzog kuhanja. Osvijestiti svoje nedostatke i raditi na njima. Prestati kupovati namirnice koje su nam izazov. Usvojiti naviku 5 porcija povrća i voća na dan. Razvijati zdrav odnos prema hrani a ne strah i slijeđenje sekte.
Koje su greške koje bh.dame i muškarci često ponavljaju prilikom mršavljenja?
Žele instant rezultate. To daje instant vraćanje kilograma. Ne žele da preuzmu odgovornost za svoje zdravlje i izgled. Debljina nije samo stvar estetike nego i ugrožavanje zdravlja. Često vidim provođenje nesuvislih dijeta na svoju ruku ili s nestručnom osobom. Traženje „svetog grala“ umjesto posvećenosti je česta pojava.
A koji napitak/namirnicu ti biraš kada želiš povratiti energičnost?
Naučila sam da slušam svoje tijelo. Trudim se da uvijek jedem cjelovite namirnice, one koje nemaju kilometar dugu listu sastojaka. Naše tijelo nam uvijek poručuje kada nam treba nešto. Kad sam bez energije volim popiti svježe cijeđen sok od narandže, jer je jako bogat vitaminom C ali i pigmentima. Ima dana kad mi se jede crveno meso. Primijetila sam da me tada stigao umor. Nekako ne mogu reći koja mi je omiljena jer jako volim hranu i uživam dok jedem.
Namirnice koje bi se trebale nalaziti u svakoj smočnici su..
Uvijek kažem da je osnova da imate smrznutog povrća, bez obrzira na sezonu. Dobro je kupiti i komade mesa, koje zamrznete u porcijama. U mom zamrzivaču uvijek ima i zamrznutog bujona od kostiju. Osnova dobre kuhinje su i začini. U frižideru uvijek imam puter, jaja, senf, ABC sir, paradajz pire, probiotički jogurt, luk i konzerve ribe (tuna, sardina, skuša). Zaliha brašna se podrazumijeva u zavisnosti od potrebe te riža, pasta i cous-cous. Od ulja maslinovo je kralj kuhinje. S ovom bazom, možete uvijek napraviti ručak za pola sata. Za slatkiše tu je med, orašasti plodovi, kakao.
Na kraju, reci nam što je po tebi ključno za kreiranje stila života koji će promicati zdrave navike?
Prije svega osvještavanje sebe i svojih potreba. Suočavanjem sa nekom navikom koju želimo mijenjati je pola posla. Možda ovo zvuči kao klišej, ali je tako. Ne možemo mijenjati ono čega nismo svjesni. Zato pravi nutricionista prvo upozna osobu s kojom radi a onda kreira zajedno sa tobom osobom ne samo jelovnik, nego i sve druge aspekte. Nema univerzalnog jelovnika, kao što nema ni dvije iste osobe na svijetu. Drugi faktor je volja, motivacija. Moto mog bloga je „Mijenjajmo svoje navike iz ljubavi prema sebi, a ne iz straha od bolesti“. Nije slučajno. Ljubav i strah pokreću sve. Ljudi kad su bolesni, mijenjaju svoje navike preko noći zbog straha od smrti. E zato je cilj da ne dođemo do te faze, razvijati ljubav prema sebi. Kroz tu ljubav prema sebi, poželjet ćemo da se brinemo o svom tijelu, jedinom koje imamo.
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
U samom srcu Sarajeva, gdje koraci odzvanjaju ritmom grada, smješten je Atelje 71, adresa koju modne entuzijastice već dugo znaju napamet.
Tu, među policama ispunjenim pažljivo biranim komadima, svakodnevnica Irme Saljević Krvavac poprima jedan poseban ton.
Bonjour je zavirio iza kulisa ovog prostora i otkrio šta stoji iza njene kreativnosti, ali i kako sitni rituali poput kockice Dorine u pravom trenutku čine dan ugodnijim.
Jutra nisu uvijek savršena. Neka počnu smireno, uz svjetlo kroz prozor, a neka uz zvuk alarma koji zvoni pet minuta prekasno. Irma ne vjeruje u jedno idealno jutro, ali vjeruje u male rituale koji joj olakšaju početak dana.
Dorina čokolada u torbi je obavezan detalj, neovisno o planu. Nema scenarija koji ne podnosi da se dan započne slatko.
Irma nam je otkrila da njeno idealno jutro počinje tek kada djeca odu u školu, a ona pripremi svoju prvu kafu. Uz novu epizodu omiljenog podcasta i prelistavanje modnih časopisa, dan lagano dobija svoj ritam, onaj koji je vodi ka timu, idejama i poslu koji iskreno voli.
Na putu prema Atelje 71, jednoj od najposebnijih shopping adresa u Sarajevu, Irma kroz ritam grada nosi i ritam svojih misli koje dijeli sa nama. Otkriva male trenutke predaha koje krade u sredini radnog dana.
Kada smo je pitali šta joj daje snagu da započne dan, Irma je bez razmišljanja rekla da je to dobra organizacija. Upravo se taj balans reflektuje u njenom radu, preciznosti u planiranju, ali i kreativnoj slobodi u dizajnu.
Dan u Ateljeu ne počinje na istovjetan način, nekad su to mirna jutra, nekad ubrzane pripreme za nove isporuke, a često i susreti s kupcima koji traže nešto posebno.
Irma nas vodi kroz prostor gdje stoje torbe njenog brenda Freya.
Inspiracija ne dolazi uvijek kada je zovemo, ali Irma nam je priznala da je ono što je najviše pokreće ideja. Kada jednom postavi koncept i podijeli ga sa svojim razvojnim timom, osjeti se energija, onaj prepoznatljiv trenutak kad svi znaju da su na pravom putu.
Irma Krvavac, osnivačica i kreativna direktorica brenda Freya i Emina Smaka, glavna urednica Bonjour.ba
Njeno obrazovanje na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, gdje je završila odsjek za slikarstvo i danas se osjeti u svakom potezu. Njena želja je prenijeti umjetnost u svakodnevni život, u predmete koje ljudi nose, koriste, žive s njima.
Svaka torba nosi trag njenog umjetničkog senzibiliteta, ali i razumijevanja života žena koje ih nose: praktične i posebne, nježne, ali snažne.
Na pitanje o samom početku kreativnog procesa, Irma je rekla da sve kreće kao slaganje puzzli. Okupi sve elemente koji je inspirišu: oblike, boje, funkcionalnost, reference omiljenih dizajnera i zatim ih pretače u vision board. Tek tada, kako kaže, pusti mašti na volju i prepusti se igri baš poput djeteta.
„Ponekad to izgleda kao od trnja do zvijezda,“ kroz smijeh nam je rekla Irma. Sve počinje idejom, a zatim slijedi razrada, izrada šablona, biranje materijala i niz prototipova.
Izrada šablona, kako nam je objasnila, često je najveći izazov u cijelom procesu. Nekada je potrebno više verzija da bi se stiglo do onog modela zbog kojeg „zaigra srce“.
Za Irmu svaki novi dizajn je prilika da se ispriča nova priča, a priče ne nastaju na silu. Potrebni su trenuci mira, predaha, poneki slatki zalogaj, baš kad se misao razbistri.
Zato Dorina kao mali, ali važan dio dana, često bude prisutna u tim behind the scenes trenucima kreativnog procesa.
Poseban odnos s kupcima nešto je što se ne može dizajnirati nego se iskreno gradi. Irma nam je rekla da joj najviše znači rečenica koju često čuje: „Ovo je savršeno, kao da ste je dizajnirali baš za mene.“
Upravo te riječi su potvrda da dizajn ima svoj dom u nečijoj svakodnevici.
Na pitanje kako izgleda njen savršeni trenutak odmora, Irma nije dugo razmišljala. Rekla je da je to potpuni mir, trenutak tišine bez buke i ljudi. Slijedi zagrljaj njene djece i prepričavanje njihovih malih dogodovština onih sitnica koje čine život i koje ne biste mijenjali ni za šta.
Dorina je za… onda kad žuriš započeti svoj dan pa zgrabiš par kockica na izlazu iz stana. Tu je kao predah nakon napornog dana, kao ono nešto slatko u gorkom trenutku.
Može i da bude mali znak pažnje, za velika i mala okupljanja, za minute potpunog mira, za dodatnu dozu veselja u danu.
Sve te situacije čine kockice života koje pamtimo. Neke su smiješne, neke lijepe i zabavne, a neke tužne ili neugodne, ali naše su. Upravo u takvim trenucima Dorina je tu da je podijelimo s dragim ljudima i da svaki događaj pretvori u malo slađe sjećanje.
Dorina je čokolada za svaku priliku, za svaki dan… Ma za uvijek!
Irmin dan nije strogo isplaniran, ali je ispunjen. Dok se kreira, smije, odmara ili planira nešto novo, Dorina je tu kao mali zalogaj koji u običnom trenutku donese slatku dozu inspiracije.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!