TEKST: Bonjour.ba - PR

DATUM OBJAVE: 8.6.2026.

Neke od najljepših stvari koje ponesemo kući nikada nisu bile samo one na shopping listi.

Ponekad su to priče koje prvi put čujemo, dragi, ali i novi ljudi koje sretnemo, inspiracija koju pronađemo ili mali predmeti koji nas osvoje na prvi pogled. Upravo zbog takvih otkrića, OREA Art Market već godinama zauzima posebno mjesto na kalendarima ljubitelja dizajna, umjetnosti i lokalnih brendova.

U nedjelju, 14. juna, Metalac će još jednom postati adresa na kojoj se susreću kreativnost, zajednica i dobra energija. Dvanaesto izdanje OREA Art Marketa donosi više od 50 izlagača iz Bosne i Hercegovine i regiona, pažljivo odabranu gastro ponudu, sadržaje za cijelu porodicu i atmosferu zbog koje se mnogi iz godine u godinu vraćaju, u nešto drugačijem ritmu. 

 



Umjesto jutarnjeg termina na koji smo navikli, vrata Metalca bit će otvorena od 16 do 22 sata, pretvarajući nedjeljno poslijepodne u opušteno ljetno druženje pod otvorenim nebom.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA1348
 

Više od 50 kreativnih priča na jednom mjestu


Jedna od stvari zbog kojih se OREA Art Market iz godine u godinu nalazi na listi događaja koje ne želimo propustiti jeste pažljivo odabrana selekcija izlagača.

Ovog puta na Metalac stiže više od 50 kreativaca iz Bosne i Hercegovine i regiona, među kojima su dizajneri nakita, ilustratori, keramičari, umjetnici, beauty i lifestyle brendovi, te brojni handmade proizvođači čiji radovi već godinama pronalaze put do ljubitelja autentičnih komada.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA2085

batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA0737
 

Posebnu vrijednost marketu daje i regionalni karakter, pa će svoje radove predstaviti izlagači iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore, stvarajući prostor u kojem se različite kreativne scene prirodno povezuju i inspirišu.

Ako ste u potrazi za detaljima koji imaju karakter, poklonom koji nije kupljen usput ili jednostavno želite otkriti neka nova imena koja vrijedi pratiti, ovo je mjesto na kojem ćete ih pronaći.
 

OREA ArtM
 

Shopping, ali uz festivalski vibe


Iako je shopping jedan od razloga zbog kojih posjetitelji godinama dolaze, OREA Art Market odavno je prerastao format klasičnog sajma.

Nakon obilaska izlagača, gastro zona postaje logičan nastavak dana. Posjetitelje očekuju domaće craft pivo, vina, kokteli, besplatna Manuel kafa, Leda zvanična voda, Bohorina cideri i pažljivo odabrana Crvena Jabuka Marketi gastro ponuda koja poziva na duže zadržavanje.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA0889
 

Dodajte tome DJ set, otvoreni prostor i ljetnu atmosferu Metalca i dobit ćete događaj koji mnogo više podsjeća na mali gradski festival nego na klasični market. Onaj tip događaja na koji dođete samo da pogledate, a završite ostajući do samog kraja.

 

Mjesto na kojem su dobrodošli svi

Jedan od razloga zbog kojih OREA Art Market okuplja toliko različitu publiku jeste činjenica da se ovdje zaista misli na sve generacije.

Market je prilagođen porodicama, a najmlađe posjetitelje očekuju kreativne radionice i sadržaji osmišljeni upravo za njih. Dok mališani istražuju, stvaraju i zabavljaju se, roditelji mogu bez žurbe uživati u obilasku izlagača ili predahu u gastro zoni.

 



Zahvaljujući partneru Violeta, i ove godine bit će osiguran prostor za presvlačenje beba, dodatno olakšavajući boravak porodicama s najmlađim članovima. A ako ste se pitali za kućne ljubimce, odgovor je jedno veliko da. OREA Art Market je i dalje pet friendly događaj, pa su četveronožni članovi porodice jednako dobrodošli.


OREA Art Market Kids

 

Zajednica koja misli na zajednicu


Iza OREA Art Marketa od samog početka stoji ideja da kreativnost može imati i širi društveni značaj.

Zbog toga se i ovogodišnje izdanje organizuje kao waste free event uz podršku TOMRA Collection BiH reciklomata i partnera Eko Život, nastavljajući praksu odgovornijeg upravljanja otpadom i promocije održivijih navika.



batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA1475
 

Istovremeno, prihod od prodaje ulaznica i ove godine bit će doniran Udruženju „Srce za djecu oboljelu od raka“, čime OREA nastavlja tradiciju povezivanja kreativne zajednice sa konkretnom podrškom onima kojima je ona najpotrebnija.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA0703
 

Nedjelja koju vrijedi upisati u kalendar


Ako volite otkrivati male regionalne brendove sa velikim pričama, ako uživate u predmetima koji imaju priču ili jednostavno tražite drugačiji način da provedete ljetno nedjeljno poslijepodne, OREA Art Market je vjerovatno mjesto na kojem ćete poželjeti biti.

U vremenu kada se sve češće okrećemo brzini i masovnoj proizvodnji, ovakvi događaji podsjećaju koliko su vrijedni susreti s ljudima koji stvaraju rukama, idejama i srcem.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA1080
 

Ulaznice su dostupne online putem ovog linka na Fiesta Lama platformi, kao i na samom ulazu, po simboličnoj cijeni od 2 KM. Sve dodatne informacije o dvanaestom OREA Art Marketu dostupne su putem zvanične web stranice.


batch_Bonjour.ba-OREAARTSANA1727
 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba  
Foto: OREA Art Market PR


Bonjour

Plan za vikend u Sarajevu? Imamo nekoliko boljih ideja od „vidjet ćemo“.

TEKST: Ada Ćeremida

Plan za vikend u Sarajevu? Imamo nekoliko boljih ideja od „vidjet ćemo“. Plan za vikend u Sarajevu? Imamo nekoliko boljih ideja od „vidjet ćemo“.

Petak računamo kao početak vikenda, a ovog puta možete ga otvoriti izložbom i završiti na danceflooru nekoliko ulica dalje.

 

Šta raditi u Sarajevu od 17. do 19. jula? Ova lista rješava grupni chat


Jul je došao do one tačke kada se planovi više ne prave nekoliko dana unaprijed, nego porukom poslanom sat vremena prije izlaska. Srećom, ovaj vikend ima dovoljno različitih događaja da se ne morate svi složiti oko jednog mooda. 

Možete birati između plesa, break battlea, knjige, izložbe, muzike na Vilsonovom i open-air partyja u samom centru grada. Neki planovi počinju još u petak, koji ovdje svakako računamo kao vikend, a drugi vam mogu ispuniti cijelu subotu. Evo gdje biste mogli završiti nakon onog prvog „gdje ćemo večeras?“.


desavanja_vikend_sarajevo_bih_bonjour_ba_3

 

Break battle koji u Sarajevo dovodi plesače, radionice i cyphere


 



Kada? 18. juli

Gdje? Sarajevo, lokacija prema objavi organizatora

Cypher of the Others okuplja breaking zajednicu kroz 1 na 1 battle, radionice, cyphere i završni party. U žiriju je End Won, plesač i community builder iz Basela, pa ovo nije samo takmičenje nego susret regionalne i međunarodne scene.
 

Novi rave kolektiv otvara dancefloor bez poza i unaprijed zadanih pravila

 

 

Kada? 17. juli od 19:00

Gdje? DKC Sarajevo

Rebound je novi sarajevski rave kolektiv koji prvi događaj gradi oko slobode, zajedništva i muzike koja ne ostaje u jednoj žanrovskoj ladici. Za zvuk su zaduženi MindSound b2b Nana, uz kombinaciju bouncea, techna, trancea, afra i arapskih ritmova.
 

Književna večer o pričama koje ostaju i kada postane najteže


 

 

Kada? 17. juli u 19:00

Gdje? Galerija BKC KS

U okviru Baščaršijskih noći bit će predstavljena knjiga „Da ne čuju zidovi“ Rezaka Hukanovića. Zbirka donosi osam pripovijetki o ljudskosti, dobroti i snazi običnog čovjeka, a o knjizi će govoriti Željko Ivanković, Mile Stojić, Nerzuk Ćurak i Ibrahim Kajan.
 

Street Food Market zatvara sezonu uz dvije večeri pjesama koje svi znamo  
 

 

Kada? 17. i 18. juli

Gdje? Vilsonovo šetalište

Petak je rezervisan za Adisa Škalju, uz laganiju večer na otvorenom, hranu i pjesme koje publika već zna napamet. Subotnje finale donosi JugosLOVEnku i repertoar regionalnih hitova uz koji će se sezona na Vilsonovom zatvoriti glasno i vjerovatno mnogo kasnije nego što ste planirali.
 

Open-air party u centru pušta najbolje hitove 2000-ih i 2010-ih


 

 

Kada? 17. juli od 18:00 do 00:00

Gdje? Trg Alije Izetbegovića

Lollipop se nakon Bijele tabije spušta direktno u centar Sarajeva uz posebno open-air izdanje inspirisano energijom Svjetskog prvenstva. Na playlisti su najveći hitovi 2000-ih i 2010-ih, pa ovo izgleda kao plan za sve koji petak žele provesti na otvorenom i uz mnogo nostalgije.
 

Retrospektiva koja u Galeriju Java donosi duži pogled na rad jednog umjetnika

 

 

Kada? Od 17. jula do 30. augusta

Gdje? Galerija Java

Samostalna retrospektivna izložba Rikarda Druškića ostaje otvorena tokom ljeta, pa je možete pogledati bez žurbe. Vikend je dobra prilika za prvi obilazak i upoznavanje s različitim fazama njegovog rada na jednom mjestu.

 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto: Bonjour.ba arhiva


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!