TEKST: Bonjour.ba/PR
DATUM OBJAVE: 20.6.2023.
U sva bh. kina i bioskope, pretpremijerno od 21.06. stiže film Cura za sve sa Jennifer Lawrence u ulozi glavne glumice i producentice.
Ime Jennifer Lawrence sinonim je za jednu od najuspješnijih, najcjenjenijih i najpopularnijih mladih ženskih glumica Hollywooda. Uloga u trilogiji Igre gladi kao Katniss Everdeen zaludila je tinejdžerice širom svijeta, uloga u romantičnom filmu U dobru i zlu osigurala Oscara za glavnu žensku ulogu sa samo 22 godine, a sa filmovima Američki varalice, Joy, Don't Look Up i Causeway potvrdila svoj hollywoodski status glumice koja svaki projekt izdigne na višu razinu.

Radnja filma bazirana je na odnosu temperamentne Maddie koja se zbog teške životne situacije (za koju je velikim dijelom i sama kriva) javlja na neobičan oglas kako bi sačuvala svoju kuću. Oglas su dali bogati roditelji sramežljivog tinejdžera koji mu žele naći djevojku prije nego krene na fakultet. Uvjerena u svoju moć zavođenja i lagano odrađen zadatak, Maddie će brzo shvatiti da neobičnog Percyja nije tako jednostavno šarmirati...

Uz Jennifer Lawrence, najiskusniji i najpoznatiji dio postave je redatelj i koscenarista Gene Stupnitsky (filmovi Dobri momci, Zločesta učiteljica, serija The Office) kojem je na scenariju pomogao John Phillips (Zločesti deda). Prvu veću ulogu na velikim ekranima ima Andrew Feldman koji glumi sramežljivog Percyja (Broadway predstave Uhvati me ako možeš, Dragi Evan Hansen). Uz Jennifer, Andrew je okružen još jednim poznatim glumačkim imenom – Matthew Broderick (filmovi Godzilla, Manchester by the Sea, Tower Heist, The Producers).

Film „Cura za sve“ prva je glavna uloga Jennifer Lawrence u jednoj komediji, a upravo je ona izjavila da ju je urnebesan scenario doslovno natjerao nazad iz trenutne gumačke pauze. Najavljuje se kao komedija za odrasle što znači da će kod nas imati preporuku 15+, a trailer filma postao je najgledaniji R-rated trailer u historiji sa preko 50 miliona pregleda na svim platformama.

U kolikoj mjeri je film simpatičan, šarmantan, duhovit i zanimljiv moći ćete vidjeti od ove srijede, 21.6. u svim bh. kinima i bioskopima u distribuciji C2 film, zvaničnog zastupnika studija Sony za BiH.
https://www.youtube.com/watch?v=HW57yNGWQ5A
***
Naslovna fotografija: Promo
TEKST: Ada Ćeremida
Ljeto u kulturi ove sedmice ima sve: operu, sevdah, filmske vijesti, regionalne nagrade i programe koji otvaraju prostor novim autoricama. Izdvojili smo najvažnije najave i događaje koje vrijedi upisati u kalendar, ali i one koji su već završili, a nastavljaju živjeti kroz nove projekte.
Ako ste posljednjih dana imali osjećaj da se kulturna scena probudila u nekoliko pravaca odjednom, niste pogriješili.
Sarajevo ulazi u ljeto uz operne večeri, festivalske pozive i sevdah pod otvorenim nebom, dok regija istovremeno zatvara jedan važan filmski susret i otvara glasanje za nagrade koje prate najbolje regionalne filmove i serije. 
Ovo je onaj trenutak kada se kalendar puni brže nego što stižemo poslati poruku u grupni chat: “Ko ide?”. Zato smo na jednom mjestu izdvojili najvažnije kulturne vijesti, najave i završene događaje iz Sarajeva i regije.
Od Narodnog pozorišta Sarajevo do Svrzine kuće, Slanog i Porto Montenegra, pred nama je nekoliko sedmica koje će biti važne za publiku, autore i sve koji vole pratiti šta se dešava iza i ispred scene.
Sarajevo Film Festival i ove godine otvara prijave za program VOLIM FILM, koji će biti dio 32. izdanja festivala.
Program je zamišljen kao prilika za filmofile da tokom festivala prate projekcije, razgovaraju s autorima i filmskim profesionalcima te dobiju širu sliku o trendovima u savremenoj kinematografiji.
Prijave su otvorene do 20. jula 2026. godine, a program je besplatan uz ograničen broj mjesta. Za učešće se mogu prijaviti kandidati od 15 do 28 godina, osobe treće životne dobi i osobe sa invaliditetom. 32. Sarajevo Film Festival održat će se od 14. do 21. augusta 2026. godine. 
U ponedjeljak, 29. juna 2026. godine u 19:30 sati, na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo bit će izvedena opera “Tosca” Giacoma Puccinija. Predstava dolazi uz pratnju Sarajevske filharmonije, pod dirigentskom palicom maestra Ive Lipanovića, u režiji Gorana Golovka.
U naslovnim ulogama nastupaju Jasmina Trumbetaš Petrović, Amir Saračević i Ivan Šarić, uz soliste i hor Opere Narodnog pozorišta Sarajevo.
“Tosca” je jedna od onih opera koje ne ostaju samo u okviru klasičnog repertoara, jer kroz priču o moći, ljubavi i žrtvi otvara pitanja koja se uvijek mogu čitati iz sadašnjeg trenutka. Za publiku koja želi opernu večer s velikom emocijom i dramom, ovo je datum koji vrijedi zabilježiti. 
Svrzina kuća i ovog ljeta postaje jedna od najljepših sarajevskih adresa za muziku, druženje i sevdah.
Damir Imamović najavio je ljetnu seriju koncerata koja će se održavati svake srijede tokom jula i augusta, uz goste iz BiH, regije i Evrope.
Program počinje 1. jula koncertom Damira Imamovića sa Vasilom Hadžimanovim i Aleksandrom Petrovim, a kroz ljeto stižu i Jelena Popržan, Eric Vloeimans, Tarik Berber, Zanin Berbić, Igor Božanić, Alma Subašić, Jusuf Brkić i drugi.
Uz koncertni program dolazi i važna izdavačka vijest: iz štampe izlazi Damirova knjiga “Saz u Sarajevu: studija o društvenom životu starih tambura”, u izdanju Buybooka. Promocija knjige održat će se na Bookstanu, u četvrtak, 2. jula u 20:00 sati.

Narodno pozorište Sarajevo sezonu zatvara koncertom “Viva la Opera”, koji će biti održan u subotu, 4. jula, s početkom u 19:30 sati. Na sceni će nastupiti solisti i hor Opere NPS-a uz Sarajevsku filharmoniju, kojom će dirigovati maestro Emir Mejremić i maestro Danijel Žontar. Publika će imati priliku slušati djela Rossinija, Verdija, Mascagnija, Lehára, Bizeta, Puccinija i Mozarta.
Na programu su neke od najpoznatijih operskih arija, dueta i horova, pa koncert djeluje kao svečani presjek onoga što operu čini velikom, emotivnom i uvijek scenski moćnom. Za kraj umjetničke sezone, NPS bira format koji ima osjećaj velikog finala.

U okviru Adriatic Film & TV Awards, poznatijih kao AFA nagrade, počelo je glasanje za najbolja filmska i televizijska ostvarenja s prostora bivše Jugoslavije za sezonu 2025/2026. Više od 800 članova Filmske i TV Akademije Jadranske regije glasat će do 21. augusta 2026. godine, kada će biti izabrani nominovani, a zatim i dobitnici.
AFA nagrade prate ostvarenja iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Srbije, Crne Gore, Slovenije i Sjeverne Makedonije. Dodijelit će se deset nagrada: sedam u filmskim kategorijama i tri u kategorijama TV serija. Svečana ceremonija dodjele za 2026. godinu održat će se od 23. do 25. oktobra u Porto Montenegru u Tivtu. 
Na Slano Film Days 2026. predstavljeno je sedam odabranih projekata u okviru Programa podrške filmskim autoricama, koji provodi Fondacija UNIQA SEE FUTURE u saradnji sa Sarajevo Film Festivalom i Slano Film Days.
Program je pokrenut 2024. godine s ciljem jačanja prisustva i vidljivosti filmskih autorica iz Jugoistočne Evrope, kroz finansijsku podršku, mentorstvo i profesionalni razvoj. Među odabranim projektima su “Body in Plural” Marte Popivode, “Citizens of Beauty” Mile Turajlić, “How Melissa Blew a Fuse” Une Gunjak, “Leech” Katarine Bulajić, “The Swamp” Darije Blažević i drugi.
Odabrane autorice podršku dobijaju i kroz CineLink Industry Days te profesionalnu Training and Skills platformu Sarajevo Film Festivala. 
Treće izdanje Slano Film Days održano je od 16. do 20. juna 2026. godine i okupilo je velika međunarodna imena, regionalne autore, glumce, producente, direktore fotografije, casting direktorice i predstavnike filmske industrije.
Format događaja ostao je vjeran ideji zbog koje se Slano razlikuje od klasičnih festivala: manje crvenog tepiha, više razgovora, susreta i razmjene iskustava. 
Među gostima su bili Maggie Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Liam Cunningham, Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski, Ruben Östlund, Michel Franco, Jasmila Žbanić, Danis Tanović i brojni drugi filmski profesionalci.
Kroz filmske razgovore, projekcije i neformalna druženja, mladi reditelji i glumci iz regije dobili su prostor za pitanja, savjete i povezivanje. Slano Film Days je završio, ali iz njega već dolaze nove najave, projekti i saradnje koje ćemo pratiti i nakon ljeta. 

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!