5 koraka koji će vam pomoći da ostavite sjajan utisak na razgovoru za posao
Tekst:Bonjour.ba
BONJOUR.CLUBNakon završetka školovanja, dodatnih seminara, tečajeva, životopisa poslanih na nebrojeno mnogo adresa, ono što svi iščekujemo jest nepoznat broj na zaslonu telefona i glas s druge strane koji će nas pozvati na razgovor za posao. Reakcija je uvijek gotovo jednaka, leptirići u stomaku, jer, možda je ovaj put to baš onaj posao. Koji želite i čekate oduvijek.
Nijedan razgovor nije isti kao onaj prethodni, ali priprema je zapravo vrlo slična. Ako želite ostaviti dobar dojam na poslodavcu (a to svi želimo) nekoliko stvari se uvijek trebate držati. I ako ne ostvarite konačan cilj – novo radno mjesto, bit ćete u bazi podataka kao netko koga će kontaktirati čim se ukaže nova prilika. Donosimo 5 stvari koje trebate napraviti prije odlaska na razgovor, a koje jamče odličan prvi dojam.
1. Napravite domaću zadaću – istražite svog (budućeg) poslodavca.
Najgore što možete napraviti jest doći u kompaniju o kojoj ne znate ništa. Svaka kompanija danas ima web stranicu, vrlo često i Facebook page, Instagram profil, Twitter...Zvuči mnogo, ali isplati se istražiti. Tko su, gdje se nalaze, s kime posluju, koje su posljednje projekte radili, u kojim su humanitarnim akcijama sudjelovali itd. Takvi podaci su uvijek javni, i od svojih budućih zaposlenika oni očekuju da ih znaju.
2. Proučite radno mjesto na koje aplicirate.
Pitanje bez kojeg nijedan razgovor za posao ne može proći. Zašto ste aplicirali za baš ovo radno mjesto, znate li koje poslove ono podrazumijeva? Kako vaše prethodno iskustvo može pomoći u obavljanju zadataka tog radnog mjesta? Ili, ako nemate prethodno iskustvo, koje vještine posjedujete, a kojima možete doprinijeti uspješnom poslovanju? To su sve pitanja koja možete očekivati i na koja trebate pripremiti svoje odgovore.
3. Naučite svoj životopis.
Nećete se snaći u trenutku jer poznajete sebe i sve što ste dosada radili. Bez obzira na koliko ste razgovora bili. Jer razdoblje „sve dosada“ je prilično dugo. Radno iskustvo treba kronološki izložiti, počevši s obrazovanjem. A to zahtijeva prethodno vježbanje. Pred ogledalom, između svoja 4 zida. Poželjno je i da simulirate cjelokupan razgovor. I ne zaboravite, osmijeh. Poslodavci ne vole namrštena lica.
4. Pripremite pitanja za poslodavca.
Vaša pitanja obično dolaze na kraju razgovora i nije dobro odgovoriti da nemate nikakvih pitanja, jer može odati dojam da niste dovoljno zainteresirani. Naravno, nećete organizirati dodatni intervju u kojem ste vi „ispitivač“, ali par pitanja o izazovima radnog mjesta na koje aplicirate mogu značiti samo dodatni plus. P.s. nikad ne postavljajte pitanje o iznosu plaće. Nikad kao – bez iznimke.
5. Dobro se naspavajte noć prije i pripremite outfit.
Večer prije ne planirajte druženja do kasno u noć. Važno vam je da dođete odmorni i svježi. Prvi dojam je ipak uvijek vanjski izgled, zar ne? Uz to, uvijek prije pripremite što ćete nositi. Jer ste možda baš onu crnu suknju koju ste htjeli obući stavili na pranje, a bijela košulja vam je zgužvana. Vrijeme koje biste ujutro potrošili na traženje idealne kombinacije iskoristite za lagani doručak i opuštanje.
Nakon ovih 5 koraka nabacite si dozu samopouzdanja i spremni ste. Sjajan prvi dojam zasigurno neće izostati.
Foto: whowhatwear.com, mydomaine.com, vogue.com