Voditeljica bloga Čitaj knjigu za MODAMO.info izdvaja 5 knjiga koje trebate pročitati ovog proljeća
Tekst:Bonjour.ba
BONJOUR.CLUB„Ne znam ni jedan problem koji sat vremena čitanja nije ublažio", napisao je francuski pisac Charles De Secondat. Ovaj citat smo nedavno pronašli na blogu koji danas okuplja 120.000 knjigoljupaca – popularnom Čitaj knjigu. Na isti svakodnevno dolazimo po svoju dozu književne, ali i životne inspiracije. Krajem prošle godine, voditeljica bloga - Alis Marić, za MODAMO.info izdvojila je knjige koje su obilježile 2015.godinu. Vjerujemo da ste dosada već imali priliku poslušati njene savjete i pročitati ih.
Stoga smo odlučili opet kontaktirati Alis i zamoliti je da nas ponovno knjiški inspirira i izdvoji nam naslove s kojima ćemo se poželjeti družiti ovog proljeća. Ona je rado prihvatila naš prijedlog i podijelila s nama dojmove o knjigama koje - nakon njenih recenzija - želimo odmah nabaviti.
***
Dobrodošlo proljeće! Slavimo buđenje prirode, vrijeme je za nove vedre početke i nove odluke. Vrijeme je za nove i poticajne knjige. Pridružite nam se u čitanju knjiga koje će vas promijeniti i probuditi.
Za vas smo izabrali 5 najboljih knjiga ali posve različitih tematika i područja. Tako preporučujem jedan pravi poticajni ljubavni roman, jednu impresivnu autobiografiju, jedan krimić tj. psihotriler koji nećete moći ispustiti iz ruku, jedan književni klasik ili kako ga ja nazivam književni dragulj i jednu knjigu ženske psihologije. Ali idemo redom.
Ljubav je u zraku a nama upravljaju neke više sile. Proljeće je vrijeme za ljubav stoga počinjemo ovu preporuku s ljubavnom romantičnom pričom šarmantnog i vrlo popularnog francuskog pisca Guillaume Mussoa koji je u svijetu prodao više od petnaest milijuna knjiga.
1.Zov anđela–Guillaume Musso
Ljubav u svim svojim oblicima i u ovom romanu je glavna tema. Ona je za Mussoa kao neka „sirovina“ iz jednostavnog razloga što ljubav ili nedostatak ljubavi u najvećoj mjeri određuje ljudsko ponašanje. Ljudi uvijek pate od ljubavi čak i kada ne priznaju patnju. Musso vječno preispituje postoji li jedna osoba koja je predodređena za onu drugu. On sudbinu doživljava kao rok, ono što se mora dogoditi u određeno vrijeme, ono što je negdje zapisano i naravno, što se mora dogoditi pod svaku cijenu – dogodit će se. Kako to osjetiti? Ima mnogo znakova sudbine koje čovjek, zauzet svojom dnevnom rutinom, uopće ne primjećuje, a Musso ih opisuje i spominje u svojim romanima. Sudbina je jedno od čuda. Ona počinje kada dvije osobe istovremeno počinju osjećati da su suđene jedna drugoj, kada dvije osobe počinju biti jedna, kada u to istinski vjeruju i kad se to sve uistinu dogodi.
U New Yorku, na aerodromu J.F. Kennedy sudaraju se muškarac i žena. Sendvič padne na pod, čaša Coca Cole se prolije, mobiteli lete na sve strane, ljutiti jedno drugom okreću leđa. Ali kad stignu kućama – on u San Francisco, ona u Pariz, shvate da su u tom sudaru zamijenili telefone gdje su pohranjeni njihovi najintimniji podaci. Znatiželja je jača od svega i počinju jedno drugome zavirivati u mobitele. Pregledavaju fotografije, čitaju poruke i traže dokumente. Pomalo postaju opsjednuti jedno drugim. Ono što otkrivaju je kao znak sudbine. Nema slučajnosti. Njihovi životi su itekako povezani i isprepleteni. Tajne prošlosti se otvaraju i čini se da će mnogo toga trebati nadoknaditi. Započinju potjeru riskirajući sve, pa čak i vlastite živote, samo kako bi nemoguće učinili mogućim.
On je Jonathan, svjetski poznati kuharski šef koji je ostao bez svega – poznatog i uglednog restorana, vlastitog ugleda, novca i prelijepe supruge. Živi na relaciji San Francisco – New York. O njemu se sve zna jer ga novine i mediji nisu štedjeli godinama. Ona je Madeline, bivša policajka koja itekako želi zaboraviti vlastitu prošlost. Živjela je i radila u Manchesteru. Sada u Parizu vodi malu cvjećarnu i planira otmjeno vjenčanje. Koja tajna ih povezuje, kakvu ulogu u njihovim životima ima djevojčica Alice, hoće li Jonathan i Madeline na kraju biti zajedno i gdje će ih taj sudbonosni sudar odvesti, saznat ćete čitajući ovu čarobnu knjigu. Iako se na kraju radnja romana pretvara u napeti krimić ovo je jedna lijepa ljubavna bajka. A tko ne voli bajke? Otputujte na kratko u New York i Pariz i uživajte uz ovaj zanimljiv ljubavni par.
Dobro je između ljubavnih romana, krimića i obiteljskih drama pročitati i koju dobru autobiografiju. „Moja borba“ je svojevrsni književni fenomen koji je osvojio ne samo Norvešku, od kuda je pisac rodom, nego i cijeli svijet. Svi su ludi za ovim „autobiografskim maratonom“ jer svojom iskrenošću pomiče granice, a Karl je majstor riječi atmosfere života.
2.Moja borba II dio–Karl Ove Knausgaard
Karl Ove niti je osvojio Mount Everest, niti je sam živio u špilji 12 godina, nije milijunaš, nije povezao svijet, niti je veliki izumitelj, ali priča o njegovoj svakodnevnici osvojila je svijet. Da, dobro ste pročitali. Karl nam na 3500 stranica u svojih šest knjiga piše o svojoj svakodnevnici, sa svim obvezama i svojom rutinom.
U svojoj drugoj knjizi Karl nam govori o različitim vrstama vlastite ljubavi: ljubavi prema djeci, ženi, prijateljima, literaturi. Riječ je o svijetlim, ali i tamnim stranama ljubavi, pa tako i vlastitim tamnim stranama. Njih ima mnogo više nego li onih svijetlih. Knjiga vrvi sukobima, konfliktima, agresijama i graničnim ponašanjem. Istovremeno knjiga vrvi nježnostima, ljubavima, strpljivošću. Malo tko bi imao hrabrosti to tako otvoreno priznati cijelom svijetu.
Upoznavši Lindu fatalno se u nju zaljubljuje i s njom zasniva obitelj. U nekoliko godina imaju troje djece (Vanju, Heidi i Johna) i oboje su zatečeni novim izazovima i obvezama obiteljskog života. Osobito me je dirnuo opis porođaja njegove djece kao i ljubav prema punici Ingrid – majci njegove supruge Linde.Između čitatelja i Knausgaarda trenutno se stvara snažna intimnost. Ponekad mi je kao čitateljici bilo čak i neugodno stalno zavirivati u njegovu spavaću sobu, u kuhinju, u njegovu svakodnevnicu i najdublju initimu. Karl je rijetko simpatičan, često je nervozan, hladan i usamljen. Ali upravo to mu daje neku čarobnu silu i zarobljava vas svojim stilom i iskrenošću.
Što ostaje od svih romantika i strasti kad se surova dnevna rutina uvuče u živote dviju modernih mladih osoba koje su pod pritiskom vlastitog samoostvarenja i to još s hrpom male djece? Očekivanja i stvarnost se sudaraju. Često mu je povodac kod kuće kraći nego inače. Prvih pola godine zaljubljenosti u Lindu bio je sretan, euforičan i sve je imalo smisla. Isti osjećaji su ga obuzeli kada mu se rodila prva kćer, Vanja. Tada je potpuno ispunjen i sve je moguće. Sve ima smisla. No, taj osjećaj nepobjedivosti nije dugo trajao. Karl kroz cijelu knjigu i dalje čezne za njim. Između Linde i njega stalno dolazi do ispada. Linda često ima ekstremne promjene raspoloženja. Iz mira i spokoja, optimizma i topline prelazi u razjarenost. Kao par se stalno istovremeno zbližavaju i udaljavaju. Linda ga pokušava vezati uz sebe, ali Karl se oštro opire tim „ljubavnim okovima“. Jaz se među njima povećavao koliko se povećavala posesivnost. Beskrajna ljubav i beskrajna tjeskoba cijelo vrijeme su se borile za premoć. Kada treba pisati nedostaje mu njegov mir, samoća, jasnoća. Misli da je pozornost javnosti kao droga. Čim je osjetiš, želiš još.
U koliko sam se samo situacija i ja pronašla u ovoj knjizi.
Zato, čitajte ovu međunarodnu senzaciju i autobiografsku trakavicu. Ja jedva čekam treći dio. U njemu je riječ o njegovom djetinjstvu i paralelnom svijetu djece i odraslih.
Svakih toliko preporučujem pročitati jedan dobar psihotriler. Pogotovo kada se zločin i „teror“ događa unutar obitelji i kada su u pitanju obiteljske tajne. „Braneći Jacoba“ je jedan takav koji nećete ispustiti iz ruku.
3.Braneći Jacoba–William Landay
„Nijedan roditelj ne može biti sasvim objektivan o svojem djetetu“.
Obožavam pravničke trilere, a „Braneći Jacoba“ je fascinantan primjer takve literature. Osim što se ova priča bavi pravdom, zločinom, otkrivanjem zločinca i slikom suđenja, ovaj roman je ujedno i inteligentno napisana obiteljska drama koja ostavlja gorak okus u ustima i koju dugo nećete moći izbiti iz glave. Dok nam Andy Barber, Jacobov otac u prvom licu prepričava svoju životnu dramu svi će se sigurno početi preispitivati i zapitati koliko dobro poznaju svoju djecu a koliko poznajemo jedni druge, s koliko površnosti i laži živimo te kako i koliko se jedan dobar brak može održati u kriznoj situaciji. Osim toga ukazuje nam na pregršt zanimljivih i aktualnih društvenih tema: bullying u školama, utjecaj društvenih mreža na život tinejdžera i koliko se danas, pored Facebooka i Googlea može nešto sakriti. Može li prijateljstvo izdržati probleme i sumnje, okrutnost tinejdžera? Koliko pubertet utječe na odnose unutar obitelji, kolika je i ima li krivnje roditelja i mogu li geni biti odgovorni za nasilno ponašanje djece?
U travnju 2007.godine, u gradiću pored Bostona, u parku koji vodi do škole pronađen je mrtav, izboden nožem, četrnaestogodišnji Ben Riffkin. Ben je išao u paralelni razred s Jacobom. Nikada se nisu podnosili. Ben je često vrijeđao i ponižavao Jacoba pokazujući otvoreno mržnju, ne samo u direktnom odnosu nego i preko Facebooka. Jacob je naizgled običan četrnaestogodišnjak. Smiješan, vrlo šarmantan, zgodan. Zanimaju ga računala, voli razne naprave, videoigre i glazbu. Puno čita ali je vrlo introvertiran. Oduvijek je nosio taj nagovještaj nepripadanja. S njime je teško komunicirati. Jacobov otac je Andy Barber, pomoćnik okružnog tužitelja u svom okrugu. Nakon što je policija došla na mjesto ubojstva on preuzima ovaj slučaj ni ne sluteći da će prvooptuženi za ovo ubojstvo biti upravo njegov sin Jacob.
Otac ni trenutka ne vjeruje u Jacobovu krivnju i siguran je da njegov sin nije ubojica. Za njega je jedini mogući krivac – lokalni pedofil Leonard Patz. Majka Laurie i nije baš tako sigurna u Jacobovu nevinost. Suđenje počinje. Jamčevina je plaćena, Jacob suđenje čeka izvan pritvora. Porota je izabrana. Jacobov otac Andy bude skinut sa slučaja. Obitelj Barber uzima najboljeg odvjetnika. Istovremeno, kao obitelj posjećuju vrsnu psihijatricu koja piše ne baš svima odgovarajući Jacobov profil. Otkrivaju se mnoge tajne, istine i laži. Obitelj se polako raspada kako se sumnja uvlači u sve pore njihova života. Nepoznati automobili im se pojavljuju oko kuće. Prijatelji nestaju, grad im okreće leđa, a uz to, kako to već biva, počinju i financijski problemi. Barberovi ostaju potpuno sami. Prepušteni svojim sumnjama, nadi, očaju oni ipak pronalaze neke već zaboravljene obiteljske vrijednosti i običaje. Koliko god su ih nevolja i strah udaljili glavna poruka ove knjige je: „Sve za našu djecu. Ali nitko nije otporan na metke, a najmanje roditelji. Djeca nas čine ranjivima.“
U ovoj knjizi posebno se razmatra narcisoidni poremećaj osobnosti kojeg čine grandomanija i nedostatak empatije. I jedne od drugih, one ih i zbližavaju. Nakon krimića i neizvjesnosti tko je počinio zločin dobro je pročitati jednu književnu poslasticu. Takva je upravo roman „Stoner“. Knjige poput ovih smiruju i očaravaju.
4.Stoner–John Williams
Dojmovi nakon čitanja ove genijalne knjige još se nisu do kraja slegli. Tražim jednu riječ kojom bih opisala kako se osjećam. Našla sam je. Ganuta sam. Ganuta do suza.
Što je to tako čarobno i primamljivo u ovoj knjizi? Prije svega, Williamsov stil pisanja te priča o jednostavnom i tihom junaku koji bi mogao biti bilo tko od nas.
“Stoner” je jedan od velikih, zaboravljenih romana američke književnosti. John Williams priča o životu čovjeka koji je rođen krajem 19.stoljeća kao jedinac u siromašnoj farmerskoj obitelji. Ime mu je William Stoner. Roditelji su mu odredili sudbinu i poslali ga na školovanje na Sveučilište u Columbiji – na novootvoreni poljoprivredni fakultet. Tijekom studija pronašao je smještaj na obližnjoj farmi rođaka svoje majke. Ima sobicu u potkrovlju, a za hranu naporno i predano radi na farmi. Posao je mučan i težak ali ga on stoički podnosi. No, vrlo brzo otkriva strast prema engleskoj književnosti. Napušta studij agronomije i odlučuje studirati književnost. Postaje docent engleske književnosti i nakon diplome upoznaje svoju buduću suprugu Edith, prvu ženu u svom životu i odmah se zaljubi u nju. Imaju vrlo čudan i mučan brak u kojem se, usprkos seksualnoj nepodudarnosti, rađa kćer Grace koja je plaha i s kojom majka itekako manipulira. U Stoneovom mračnom braku njegova izvanbračna veza je kao jedan veliki izvor svjetlosti. Priča je to o skromnom i jednostavnom životu koji je ostavio tek nekoliko tragova. Pa u čemu je onda štos, pitat ćete se?
Ovo je veliki roman o jednostavnom, svakodnevnom, uobičajenom životu. Ovo je roman o prijateljstvu, zakletom neprijatelju, braku, roditeljstvu, okruženju i kampusu jednog sveučilišta. Prije svega ovo je veliki roman o radu. O tvrdom, neumornom radu na farmi; o uloženom trudu radi održanja jednog destruktivnog braka, o pokušaju odgoja kćeri u prilično otrovnom okruženju i neumornom radu kako bi se studentima što više približila tako daleka i nestvarna engleska književnost. Tužno reći ćete. Ali, gle čuda! Nakon čitanja ove knjige nećete biti tužni. Sasvim suprotno. Bit ćete ohrabreni, nadahnuti neodustajanjem.
„Stoner“ nije ljubavna priča, ali je roman o ljubavi! O ljubavi prema poeziji, ljubavi prema književnosti, ali i prema romantičnoj ljubavi. To je roman o tome što znači biti čovjek.
I za kraj proljetnih preporuka jedan klasik ženske psihologije kojeg dugo nije bilo na policama knjižara.
5.Žene koje trče s vukovima–Clarissa Pinkola Estes
„Svi smo ispunjeni težnjom za divljinom. Za tu čežnju ne postoji mnogo protuotrova koje bi društvo dopuštalo. Naučeni smo da osjetimo sram zbog takve žudnje. No, sjenka Divlje žene još viri iza nas tijekom dana i noći. Bez obzira na to gdje smo, sjenka što kaska za nama nesumnjivo ima četiri noge.“
Ovim riječima započinje knjiga magičnog naslova iza kojeg se krije isto toliko magičan sadržaj. Za ovu knjigu koja sadrži više od pet stotina stranica kažu da je pravi leksikon ženske psihologije. Složit ću se, no nadodala bih kako je ova knjiga puno više od psihološkog leksikona, ona je iznimno vrijedan i detaljan uvid u žensku esenciju, otkriveno blago ženske psihe i intuicije. Krenuvši od uvoda pa sve do posljednje stranice, ova će vam knjiga u isto vrijeme pružiti ruku i topli dom, ali će vas i ogoliti te baciti natrag u divljinu. Na putovanju kroz knjigu susretat ćete se s nevjerojatnim arhetipskim pričama, mitovima kroz koje ćete ući u svijet Divlje Žene, La Lobe, kako je naziva autorica.
Knjigu je dakle napisala žena, poznata jungovska psihoanalitičarka Clarissa Pinkola Estés. S obzirom da sam i sama žena, i to veoma emotivna žena knjiga je u meni priznajem, probudila nevjerojatne osjećaje, uznemirila me, ali na dobar način, poljuljala i nahranila. Dok sam je čitala, činilo mi se da mi u isto vrijeme postavlja pitanja i daje odgovore. Pročitala sam toliko knjiga, no za ovu knjigu iskreno tvrdim da smo se uzajamno čitale. Ona je uvijek tu kraj mene. Kao majka koja me drži za ruku i koja tiho šapuće da će sve biti u redu. Mislim da je ova knjiga jedna od onih koja će vas promijeniti iz temelja, ali samo onda ako joj se potpuno otvorite i predate. Žene koje trče s vukovima – knjiga koja me nakon dugo lutanja vratila „kući“, u divljinu.
(osvrt na knjigu – Ingrid Divković)
Požurite nabaviti ove divne naslove. Jer uskoro dolazi ljeto, a s njime hrpa novih i zanimljivih knjiga.
P.S.
Blog Čitaj knjigu & MODAMO.info vas daruju intrigantnim naslovom Žene koje trče s vukovima!
Za sudjelovanje u nagradnoj igri potrebno je:
- da ste pratitelj službenih stranica MODAMO.info & Čitaj knjigu na Facebooku;
- ispod objavljenog linka ovog članka na Facebooku napišite nam koja je vaša najdraža knjiga i zašto, označite prijateljicu kojoj biste poklonili ovaj naslov, kojoj ćemo mi i uručiti nagradu ukoliko vaš komentar bude dobitni;
- igramo se do ponedjeljka, 18.04., kada ćemo, pomoću alata Random.org u 12h izabrati pobjednika.
Sretno dragi naši!
Foto: Čitaj knjigu