TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 15.12.2016.
Knjige su oduvijek bile naš izvor inspiracije. Učile su nas o temama na koje nismo znali sve odgovore, inspirirale su nas na promjene, motivirale i činile sretnim. Bez obzira da li vam se dopada poezija, putopisi, trileri ili kuharice, one su bile sjajan suputnik u brojnim našim avanturama. Zbog toga su prepoznate i kao sjajan kandidat za poklon.
A kada govorimo o ljubavi prema knjigama, voditeljica bloga Čitaj knjigu, Alis Marić, odličan je sugovornik za 5 preporuka za knjige na koje trebate obratiti pozornost. I spremiti i ispod svog, ali i bora vama drage osobe.
***
1. Genijalna prijateljica – Elena Ferrante (Izdavač Profil)
Zarazno dobra napuljska saga ispričana u prvom licu. Ovo je analiza jednog prijateljstva u kojem se svi pomalo prepoznajemo.
Prijateljstvo protkano rivalstvom, izdajom, sukobima i pripadanjem je uvijek bilo i bit će važna književna tema koja nas sve dotiče i potiče na razmišljanje.Naslućuje se prava psihološka studija ženskih prijateljskih odnosa. Zato toliko obuzima i privlači. Poput Knausgaarda koji je to učinio u muškom rodu, Ferrante slično ogoljuje svoj život i odrastanje u ženskom rodu, ali pritom analizira i svijet koji je okružuje. Moć prijateljstva je opisana na vrlo karizmatičan način. U tome je čarolija ove sage. Svakog dira u srce. I mene je.
2. Pazi kojeg vuka hraniš – Kenan Crnkić (izdavač Fokus na hit)
Ovo je knjiga o sreći. Kako je pronaći, postići i trajno zadržati. Ovo je knjiga čije vas samo čitanje može učiniti sretnim. Sreća je rijetka stvar koja se umnožava kada se dijeli. Pokušajte! Kenan Crnkić je u tome uspio. Pokušajte i vi!
3. Djevojka sa sedam imena – Hyeonseo Lee (Biblioteka Čitaj knjigu – Izdavač Iris Illiryca)
Dirljivo i fascinantno svjedočanstvo mlade žene o svom dugogodišnjem putu ka slobodi i sreći. Hyeonseo Lee je s nepunih 17 godina, bez namjere da pobjegne, prešla rijeku koja graniči između njenog rodnog grada u Sjevernoj Koreji i Kine. Nakon toga povratak domu, majci i bratu više nije bio moguć. Njen bijeg je trajao 12 godina i u tom vremenu je sedam puta morala službeno promijeniti svoje ime i prezime. Na kraju više nije znala tko je i gdje pripada. Godine 2015. ova knjiga postala je bestseler New York Timesa i odabrana je među TOP 5 u kategoriji Autobiografija i memoari Goodreadsa. Nemojte propustiti ovu istinitu, snažnu i odvažnu priču.
4. Knjiga o travama – Sandor Marai (Izdavač – Ocean More)
"Knjiga o travama" želi prenijeti elementarne spoznaje, odnosno temeljne istine ljudskoga života. Djelo napisano 1943. Sándor Márai posvetio je Epiktetu, svom dragom Marku Aureliju, Montaigneu i svim stoicima, od kojih je učio o moći, dobroj volji i životu bez straha.
5. Sisi – Allison Pataki (izdavač – Lumen)
Nepoznata i dirljiva priča o austrougarskoj carici Elizabeti koju su iz dragosti zvali Sisi. Kažu za Sisi da je bila princeza Diana svojeg vremena. Provjerite je li to zaista tako. Mene je ovaj zadivljujući povijesni roman, koji se čita u jednom dahu, oduševio i “zarobio” svojim intrigama, ljubavnim aferama, gubicima i izdajama. Sigurna sam da će i vas.
Za MODAMO.info piše: Alis Marić, voditeljica bloga Čitaj knjigu
TEKST: Ada Ćeremida
Dvije izložbe, dvije lokacije i jedna od najvažnijih regionalnih umjetnica današnjice.
U sezoni kada evropske galerije ispunjavaju prostore retrospektivama i digitalnim spektaklima, bh umjetnica Šejla Kamerić u Berlin donosi nešto daleko suptilnije, ali moćnije. Njen rad ostaje duboko pod kožom.
Izložba In the Darkened Rooms, koja je otvorena do 12. jula u Galerie Tanja Wagner prostoru, donosi niz analognih instant fotografija i skulptura u bronzi koje mapiraju napetost između nježnosti i ogoljenosti.
Tjelesnost i ranjivost prožimaju svaki kadar, dok motiv trnovitih grana na koži otvara prostor za razmišljanje o seksualnosti, stidu, moći i pravu na vlastitu percepciju tijela.
Paralelno, u Fotografiska Berlin do 17. augusta, Kamerić predstavlja novu seriju EX YOU BODY, nastalu u saradnji s njenom devetogodišnjom kćerkom. U ovom neobičnom dijalogu majke i kćerke, granice autorstva se brišu: kćerka fotografira, intervenira crtežima, dodaje i oduzima stvarajući hibridno tijelo koje je istovremeno nježno i buntovno.
Uključivanjem djeteta u proces, Kamerić otvara vrata jednoj novoj, nefiltriranoj perspektivi ženstvenosti, onoj neopterećenoj kulturnim naslagama.
Obje postavke se dotiču generacijskog nasljeđa, fizičkog pamćenja i načina na koje žene, od majki do kćerki, uče gledati sebe i druge. Umjesto nostalgije, ove izložbe nude ogoljenu iskrenost. A možda i prostor za iscjeljenje.
Foto: @galerietanjawagner
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!