TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 10.12.2015.

Odlazak u kino je mali tjedni ritual kojem se svi veselimo. Teško je odoljeti dobrom društvu uz kokice i osvježavajuće piće dok se na platnu ispred vas odvija sjajan film. Ova godina je bila veoma zanimljiva na tom polju i u kinodvoranama smo uživali u mnogim odličnim filmskim ostvarenjima.

Stoga, teško je bilo pronaći bolju osobu koja bi za naše čitatelje izdvojila najbolje filmove u 2015. godini, od Ivane Rajić, upraviteljice CineStara Mostar. Ivana je osobnu ljestvicu od 10 filmova filtrirala na njih 5 koji će vas zasigurno oduševiti.

Mad Max – na mojoj osobnoj ljestvici filmskih žanrova, akcijski film nije imao značajan status, sve do Mad Maxa: Fury Road. Film sa najboljom atmosferom, nevjerojatne energije i adrenalina koji će vas, uz odlične vizualne i audio efekte, cijelo vrijeme gledanja držati na vrhuncu. Uz to što cijeli film daje gas i ne staje dok zaista ne završi, karakterizacija likova i evaluacija odnosa protagonista (klasično izvanredan Tom Hardy u ulozi Maxa Rockatanskya i dominantna Charlize Theron kao Imperator Furiosa) bez imalo patetike filmu daje ravnotežu gdje protagnisti nizom neverbalnih gesti grade povjerenje i na taj način svojevrsno iskupljenje za postupke nastale u postapokaliptičnom svijetu.

01 mad maxj.pg

 


Inside out – odavno animirani filmovi nisu namjenjeni samo za djecu, a što je svakako pokazao i dokazao Inside Out. Uz Wall-e riječ je najboljem animiranom filmu zadnje dekade. Film se paralelno odvija u 2 svijeta, onome realnome u kojemu protagonistica Riley živi, te svijet u njenoj glavi u kojoj glavnu riječ vode emocije. Svjetovi su iznimno šaroliko opisani, te je napravljena sjajna povezanost među njima na vrlo duhovit način.

02 inside out


Marsovac – Sam naslov filma odaje osnovnu premisu filma. Radnja filma vrti se oko astronauta Marka Watneya koji uslijed oluje na Marsu biva ostavljen od strane posade koja je mislila da je Mark mrtav. Znanstveno utemeljene metode preživljavanja ispričane na gledatelju lako razumljiv način filmu daju dozu ozbiljnosti, a dok istovremeno humoristični ton i lagana ruka redatelja omogućava da vam sat i pol samo jednoga lika u kadru ne bude niti najmanje zamorno.

03 marsovac

 


Ex machina – film sa malo likova, a vrti se oko odnosa čovjeka i umjetne inteligencije. U filmu je vrlo izražena osjetljivost na krhku granicu između ljudskosti i pojave stvaranje nečega novoga, a što dodiruje sferu ''božanskoga'' i može biti i vrlo opasno. Odličan casting gdje bih istaknula Aliciu Vikander u ulozi Ave.

04 ex machina

 


Imitation game – iako posljednje rangiran, nikako ne manje zanimljiv film temeljen na istinitom događaju o prekretnici tijeka Drugog svjetskog rata, a koji je i dalje neiscrpan izvor filmskih priča. Imitation game, priča o Alanu Turingu, jednom od najvećih matematičara 20.stoljeća koji je sa grupom suradnika dešifrirao njemački stroj za šifriranje poruka. Benedict Cumberbatch, jedan od najboljih glumaca današnjice, maestralno je oživio Turinga, genijalca vrlo niske socijalne inteligencije što ga dovodi u niz problema sa kolegama. Uz glavnu premisu filma, baziranu na povjesnim činjenicama, kompeleksnost likova i odnosa među njima ovaj film izdvaja među konkurencijom. Paralelno prikazivanje tri razdoblja Turingova života, i dvije različite priče, one pobjedničke o dešifriranju Enigme i s druge strane tragične osobne priče, složene u vrlo uzbudljiv film koji svakako treba pogledati.

05 imitation game

 


Bonjour

Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela.

TEKST: Ada Ćeremida

Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela. Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela.

Dvije izložbe, dvije lokacije i jedna od najvažnijih regionalnih umjetnica današnjice.

U sezoni kada evropske galerije ispunjavaju prostore retrospektivama i digitalnim spektaklima, bh umjetnica Šejla Kamerić u Berlin donosi nešto daleko suptilnije, ali moćnije. Njen rad ostaje duboko pod kožom.

 




Izložba In the Darkened Rooms, koja je otvorena do 12. jula u Galerie Tanja Wagner prostoru, donosi niz analognih instant fotografija i skulptura u bronzi koje mapiraju napetost između nježnosti i ogoljenosti. 

Tjelesnost i ranjivost prožimaju svaki kadar, dok motiv trnovitih grana na koži otvara prostor za razmišljanje o seksualnosti, stidu, moći i pravu na vlastitu percepciju tijela.


 

  

Paralelno, u Fotografiska Berlin do 17. augusta, Kamerić predstavlja novu seriju EX YOU BODY, nastalu u saradnji s njenom devetogodišnjom kćerkom. U ovom neobičnom dijalogu majke i kćerke, granice autorstva se brišu: kćerka fotografira, intervenira crtežima, dodaje i oduzima stvarajući hibridno tijelo koje je istovremeno nježno i buntovno. 

Uključivanjem djeteta u proces, Kamerić otvara vrata jednoj novoj, nefiltriranoj perspektivi ženstvenosti, onoj neopterećenoj kulturnim naslagama.

 

 

Obje postavke se dotiču generacijskog nasljeđa, fizičkog pamćenja i načina na koje žene, od majki do kćerki, uče gledati sebe i druge. Umjesto nostalgije, ove izložbe nude ogoljenu iskrenost. A možda i prostor za iscjeljenje.

 

Foto: @galerietanjawagner


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!