TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 8.12.2011.

Postoje li prijateljstva u ovoj branši?    Modu i cijelu mašineriju koja je okružuje često nazivaju lažnom, dvoličnom i licemjernom. No ako odemo dalje, lako ćemo izvući zaključak da je situacija gotovo identična u poslovnom svijetu općenito. Kod mode je jedina razlika činjenica da se sve odvija pod budnim okom javnosti. I to da akteri nose zanimljivo iskombinirane skupe krpice. Dakle,

Najdruželjubivija osoba u modi, bez iznimke, je Anna Dello Russo. Urednicu u japanskom izdanju magazina Vogue često možemo vidjeti u društvu dizajnera, modnih urednika, blogera, fotografa - ona je posvuda! Neraskidiva veza je ipak ona između Anne i njenih suradnica Viviane Volpicelle i Aurore Sansone, čija su nasmiješena lista redovno na repertoaru naših street style izvješća. Ne možemo ne spomenuti ni njeno prijateljstvo s bivšom urednicom pariškog Voguea, Carine Roitfeld, s kojom je na zabavi trgovačkog centra Barneys zapjevala karaoke.
Sin od Carine Vladimir pak hoda s Giovannom Battagliom, modnom urednicom i stilisticom u magazinu W, koja je opet talijanskom vezom vezana za Annu Dello Russo. Da, da, Annu svi vole.
Shala Monroque se od siromašne djevojke u desetak godina pretvorila u muzu Miuccije Prade i jetsettericu koja ulicama Pariza šeta držeći pod rukom dvije nasljednice, Margheritu Missoni i Eugenie Niarchos.
Mama od Eugenie, Daphne Guinness, jako je dobra prijateljica Toma Forda, koji ju je uvrstio i među rijetke prijateljice koje su nosile njegovu prvu samostalnu kolekciju za žene. Posljednjih mjeseci često ju se da vidjeti i s Garethom Pughom, kojeg jako cijeni i podržava u svakom mogućem smislu. Unatoč tomu, u svakom intervjuu ne propušta naglasiti koliko joj nedostaju Alexander McQueen i Isabella Blow, njeni bliski prijatelji koji su si oduzeli živote.
Česti su primjeri prijateljstava dizajnera i modela, pa se nismo začudili kada smo vidjeli fotografije na kojima Alessandra Ambrosio ljubi Prabala Gurunga, a Karlie Kloss gladi glavu Jasona Wua kao da je dječak.
Nerijetko se prijateljstvo pretvori u uspješnu poslovnu suradnju, koja dosegne nezamislive razmjere. Tako je bilo sa Lazarom Hernandezom i Jackom McColloughom, koje podržava Lauren Santo Domingo, koja je njihovu PS1 torbicu učinila planetarno popularnom. Marc Jacobs i Robert Duffy svoje poslovno carstvo također su izgladili na čvrstom prijateljstvu i zdravim odnosima. Česta druženja Valentina Garavanija i Natalije Vodianove urodila su dobrotvornim večerama, dok su Lagerfeld i Carine Roiitfeld svoje prijateljstvo nekoliko puta učvrstili radom na editorijalima i zajedničkim projektima.

Koje to još relacije u modi često dobiju epitet prijateljstva, provjerite u galeriji.


{gallery}/prosinac_jedanaest/tko{/gallery}



A.S.
Foto: thefashionspot.com


Bonjour

Filip Radovanović u kampanji bh. dizajnera Milana Senića

TEKST: Ada Ćeremida

Filip Radovanović u kampanji bh. dizajnera Milana Senića Filip Radovanović u kampanji bh. dizajnera Milana Senića

Kampanja za kolekciju Free spirit donosi novu modnu priču bh. dizajnera Milana Senića u kojoj odjeća izlazi iz svojih uobičajenih okvira i ulazi u prostor ličnog izraza.

Fokusirana na mušku siluetu, ali oslobođena klasičnih pravila, kolekcija istražuje granicu između forme i pokreta. U njenom središtu nalazi se glumac Filip Radovanović, čija interpretacija daje dodatnu dimenziju svakom komadu, smještenu u prirodi, gdje moda diše zajedno s tijelom.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_8
 

Free spirit kao lični izraz  


Naziv kolekcije ne ostaje samo na nivou estetike. Free spirit ovdje funkcioniše kao ideja slobode koja se prenosi kroz svaki detalj, od kroja do načina nošenja.

Filip Radovanović, bh. glumac i zaštitno lice ove kampanje, koji Milanove komade često nosi i u svojim javnim pojavljivanjima, dodatno produbljuje tu priču kroz svoj pristup:

“Odjeća je faktor koji pomaže u povezivanju tijela i duha. Kroz ovaj projekat dobio sam prostor da istražujem vlastiti senzibilitet i njegove nijanse.”


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_1
milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_2

Kako kaže Kristina Benić, fotografkinja i videografkinja koja potpisuje vizuale kampanje:

"Free spirit je za mene projekat gdje su se dizajn i fotografija susreli bez napora. Svaki dizajn kao da je dio pokreta, a ne forma koja ga ograničava."

Kolekcija ne pokušava definirati muškarca, nego mu daje prostor da se izrazi na svoj način. Možda je baš u tome njena najveća vrijednost.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_7



Milanov dizajn već neko vrijeme diskretno prati i scenu kroz pojavljivanja na glumcima, zadržavajući isti osjećaj lične interpretacije i izvan same kolekcije.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_6
 

 

Materijali koji prate pokret tijela  


Poseban fokus stavljen je na izbor materijala, koji igra ključnu ulogu u doživljaju kolekcije. Prirodne tkanine poput pamuka, lana, svile i vune ostaju baza, ali se sada uvode i reljefne, blago gužvane teksture koje donose novu vizualnu dinamiku.

Takvi materijali ne djeluju statično, već se mijenjaju u pokretu, hvataju svjetlo i stvaraju dodatnu dimenziju svakog komada. Upravo ta igra teksture i forme daje osjećaj spontanosti, kao da se odjeća prilagođava tijelu, a ne obrnuto.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba
milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_5
 

Košulja i kimono kao polazna tačka


Kolekcija polazi od poznatog, ali ga brzo pomjera u neočekivanom smjeru. Klasična muška košulja ovdje dobija novu dinamiku kroz mekše linije, otvorenije forme i opušteniji odnos prema tijelu. 

U igru ulazi i kimono kao novi signature komad, koji se ne nameće, nego se prirodno uklapa u svakodnevni stil.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_3
milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_4

Siluete su fluidne, bez naglašene rigidnosti, a konstrukcija ostavlja prostor za pokret.

To daje cijeloj kolekciji osjećaj lakoće, ali i karaktera. Prepoznatljiv dizajn Milana Senića ovdje dolazi u nešto smirenijoj, ali i istraženijoj formi.


milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_11
milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_13
milan_senic_muska_kolekcija_bih_bonjour_ba_12


Vizualni identitet kampanje dodatno naglašava tu liniju, spajajući modu i pokret u jedinstvenu cjelinu. Ova kampanja i kolekcija ostaju kao konzistentan nastavak Milanovog dizajnerskog jezika u proširenom kontekstu.

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto: Kristina Benić


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!