TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 7.2.2020.
Tan France, britanski dizajner i voditelj te Alexa Chung, omiljena IT cura i dizajnerica novi su voditeljski par koji je oduševio (modnu) javnost u novoj Netflix seriji 'Next in Fashion'.
Doza opuštenosti koju imaju, smisao za humor, ležernost i pristupačnost ključ su itekako dinamičnih i zabavnih epizoda serije koju ćete pogledati u jednom dahu.
Serija za cilj ima dodatno razviti kreativna imena iz cijelog svijeta, koja već imaju iskustva u modnoj industriji, kroz modne izazove i kolekcije koji se kreiraju iz emisije u emisiju.

Okupljeni su kreativci iz cijelog svijeta koji radove u parovima te iz serije u seriju imaju novi izazov. Izazov moraju završiti nakon 48 sati, nakon čega slijedi revija artikala koji su dizajnirali, a u žiriju uz voditelje uvijek sjede i poznata imena iz svijete mode. Biraju se pobjednici izazova i oni koji su najneuspješnije obavili zadatak te slijedi proces eliminacije. U polufinalu razdvajaju se parovi, a pobjednik dobiva nagradu od 250 000 dolara i priliku da svoj dizajn prodaje na omiljenoj dizajnerskoj online shopping platformi Net a Porter.

Serija uistinu ima sve što vam treba za zabavno poslijepodne - dozu kreativnosti, smijeha, emocija, drame i mode.
Jeste li ju vi već dodali na vašu 'to watch' listu?
https://www.youtube.com/watch?v=a2W0ivtnXjY
TEKST: Emina Smaka
U vremenu u kojem moda sve češće funkcioniše po principu brzih kolekcija, kopiranih silueta i univerzalnih krojeva, custom made se vraća kao odgovor na potrebu za autentičnošću.
Za dizajnera Marka Fehera, personalizovana izrada je suštinski dio njegovog dizajnerskog identiteta. Dok kolekcije koristi kao prostor za konceptualno razmišljanje i obradu tema bez ograničenja proporcija, custom made za Fehera znači nešto daleko intimnije. To je proces u kojem dizajn ne dominira, već se prilagođava karakteru, tijelu i energiji onoga ko ga nosi.

,,Obzirom da je “Custom made” već uveliko dio mog identiteta, nekako mi nije stran. Za mene je “Custom made” nešto potpuno drugačije od kolekcije, kolekcija mi služi da obradim neku temu i ustupim neke odgovore onako kako ih ja vidim ne mareći za proporcije ili bilo šta drugo, dok “custom made” za mene predstavlja dijalog između osobe kojoj se komad radi i mog dizajna. Custom je ono što mene “odradi” da toj osobi “pripada”.'' - Marko Feher


Upravo iz tog razloga saradnja s Jusufom Nurkićem nije bila klasičan modni projekat, već kreativni izazov koji se prirodno razvio. Nurkić, jedan od najuspješnijih bosanskohercegovačkih sportista na svjetskoj sceni, poznat je po svojoj fizičkoj snazi, ali i po izraženoj ličnosti van terena.
Njegova pojava traži prostor, a njegov stil ne pristaje na kompromise. Kako Feher ističe, u Jusufovo odijelo ide duplo više materijala od prosjeka, ali upravo ta disproporcija, snaga i karakter bili su ono što ga je dodatno motivisalo. Rezultat nije samo niz odjevnih komada, već garderoba koja funkcioniše kao produžetak Nurkićevog identiteta: snažna, samouvjerena i potpuno svoja.

Marko: ,,Jusuf je definitivno naša zvijer. Snažan u svakom smislu. Kada me Jusuf kontaktirao da uradimo odijelo, za mene je to bio izazov, u Jusufovo odijelo ide duplo više materijala od prosječnog, ali izazov je ono što mene intrigira. Nismo stali na jednom odijelu, dosta je toga, a radujem se još više ovim stvarima koje niste vidjeli, koje ćete tek vidjeti ;)''.
Prve tri kombinacije koje vidimo, od svijetloplavog oversized seta, preko upečatljivog neon zelenog looka do crno-bijelog printa, jasno pokazuju da je ovo pažljivo građen stilski identitet.
I dok su ovo tek prvi komadi koje imamo priliku vidjeti, dizajner najavljuje da ono najzanimljivije tek dolazi.
Fotografije: Jusuf Nurkić, Marko Feher, privatna arhiva
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!