TEKST: Ana Rotim
DATUM OBJAVE: 29.4.2022.
Ugodni dani okupani suncem mnoge potiču na generalno čišćenje doma koje ujedno može poslužiti kao prava antistres terapija.
Osim što će se mnogi složiti da ih prozračan i uredan dom opušta, sam proces proljetnog čišćenja doma prava je avantura u kojoj može sudjelovati cijela obitelj. Naime, naša kolumnistica Suzana Nikić, koja nam je prethodnog mjeseca otkrila kako odabrati idealne zavjese, ovog puta s nama je podijelila sve korake potrebne za generalno čišćenje doma.
* * *
„Proljeće je godišnje doba kada se priroda budi, sve cvjeta, a i ljepši i topliji dani su na vidiku. Tada je idealno vrijeme za proljetno čišćenje. Zima je godišnje doba kada malo i zapustimo, više uživamo sa porodicom u praznicima i većinom nismo motivisani za generalno čišćenje doma.
Kako započeti proces proljetnog čišćenja?
Prije nego što se bacite na posao obavite pregled i inspekciju svih prostorija. Ja uvijek napravim raspored i ocijenim situaciju svake prostorije. Čistite jednu po jednu prostoriju. Osigurajte i sredstva za čišćenje kako biste kada krenete imali sve sto vam je potrebno. Ja volim da krenem od prostorije za koju mi treba najviše vremena, a to su većinom kuhinja ili ormar. Naravno, dobra playlista je obavezna prije početka.
Koji su koraci kod čišćenja kuhinje?
Kada krećem od kuhinje vadim sve vani iz ormarića, operem sve šoljice, čaše i tanjire te unutrašnjost elemenata i police. Prekontrolišem sve zalihe hrane i uklonim sve čemu je istekao rok, obično napravim i novi raspored u kuhinji. Nakon toga se uvijek osjećam kao da sam dobila novu kuhinju.
Koja je prostorija koju mnogi zanemare?
Prostorija koja također zahtjeva detaljno čišćenje je ostava. Njeno čišćenje podrazumijeva pregled svih zaliha, čišćenje polica i novo sortiranje. Proces je sličan onom u kuhinji.
Kako detaljno očistiti spavaću sobu?
Spavaće sobe također ne treba zaboraviti. Očistite ispod kreveta, operite prekrivače i jastuke, madrac, pospremite ormar te sortirajte odjeću i odvojite onu koju više ne nosite. Nema ljepšeg osjećaja od sređenog i preglednog ormara.
Kako izgleda vaše čišćenje kupatila?
U kupatilu očistim unutrašnjost svih ormarića i obavezno parnim čistačem operem pločice. Ne zaboravite filtere i fugne.
Koji su završni koraci kod proljetnog čišćenja?
Ako sam u mogućnosti volim da osvježim i tepihe. Ono što uvijek ostavljam za kraj jeste pranje zavjesa, prozora i roletni. Nakon cijelog čišćenja uvijek dodam neke nove dekoracije i uživam u tih par dana čistog doma, jer, priznaćete na žalost ne traje vječno. Stoga ja uvijek preporučujem da redovno održavate prostorije, a da 3 puta godišnje pravite generalku koja za mene više podrazumijeva pranje jastuka, navlaka za madrace i deka.
I za kraj želim da vas podsjetim da sebi date vremena, ne morate sve završiti za jedan dan. Ukoliko je potrebno uključite i ostale članove, jer u društvu je zabavnije ali i brže. Čitamo se uskoro sa nekim novim temama."
* * *
Naslovna fotografija: Suzana Nikić
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!