TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 14.10.2020.
Ono što projekt uređenja stana manje kvadrature čini posebnim, upravo je želja da spojimo praktičnost, ugodnost i toplu vibru u ograničenom prostoru.
Ključno je imati iskoristive ideje za skladištenje, kao i stil uređenja koji će kreirati atmosferu u kojoj ćemo se uvijek osjećati dobrodošlo.
Mađarska arhitektica Edit Sátori je u Budimpešti uredila stan inspiriran španjolskom kulturom za mladi par koji je ove godine, potpuno zasluženo, nagrađen i Big See Grand Prix nagradom za najbolji interijer.
Karakterizira ga kontrast između stare strukture zgrade i moderni dizajn.
Kuhinjski namještaj dolazi u maslinasto zelenoj boji i krije sve kuhinjske uređaje, dok u dnevnom boravku vlada igra formama i oblicima. Ističe se tapeta s uzorkom i kauč s printom.
U blagovaonici je u fokusu okrugli stol koji je naglašen stolicama Vernera Pantona, a unutar prostora prirodno se uklopio i krevet za spavanje koji je okružen brojnim ormarićima. Kupaonica je odvojena zidom i uređena je u crno-bijelim tonovima s pokojim žutim detaljem.
Kroz fotografije u potpisu Gergő Gosztom pogledajte ovaj živopisan i unikatan interijer koji poziva da i mi još bolje iskoristimo prostor u našim domovima te mu damo osobniju notu.
TEKST: Ada Ćeremida
Može li 90 kvadrata postati prostor koji izgleda kao iz časopisa? Amna Mešić kaže: apsolutno.
Arhitektica i dizajnerica enterijera Amna Mešić to dokazuje svakim kadrom svog stana u Hamburgu. Na Instagramu dijeli svoju svakodnevicu i dizajnerski proces sve ono što stoji iza jednog od najinspirativnijih stanova koje smo vidjeli ove godine.
Amna ne samo da projektuje prostore, već ih i oblikuje kroz emociju, boju i funkcionalnost. Njen stan ujedno je i srce njenog novog brenda interijera, Snovi, u kojem proizvodi printove, posteljinu i detalje koji odišu autentičnošću.
Dnevni boravak: Umjetnost kao središnji motiv
U dnevnom boravku odmah osjetimo atmosferu smirenosti i prisutnosti. Zidove krase Amnini vlastiti Sunset art printovi apstraktni pejzaži u nježnim nijansama roze i zelene. Kombinacija pastelnih tonova, jednostavnog namještaja i vintage detalja stvara sklad koji je vizualno bogat, a istovremeno nenametljiv.
Upravo se ovdje osjeti kako svaki element ima svoje mjesto, ali i slobodu. Biljke, teksture i pažljivo izabrana rasvjeta daju dubinu prostoru koji ostavlja dojam udobnosti i kontrole bez pretjerane formalnosti.
Dnevni boravak nije samo reprezentativni kutak nego i mjesto susreta, stvaranja i svakodnevne inspiracije, baš poput ateljea koji se spontano pretvorio u dom.
Trpezarija: DIY sto kao srce prostora
Trpezarijski dio stana dočekuje te uz upečatljiv DIY stol koji je Amna sama osmislila i napravila. Oblikovan u toploj, puderasto roza nijansi, postaje centralni komad koji okuplja ljude, ideje i trenutke. Ovaj projekat najbolje pokazuje Amnin pristup enterijeru: dizajn nije nešto rezervisano za velike budžete, već je alat kojim se prostor pretvara u produžetak ličnosti.
Zidna galerija koja vodi ka trpezariji daje dinamiku i lični pečat ovom dijelu doma. Svaki okvir, ilustracija i poster pažljivo su izabrani, kao vizuelni dnevnik života.
Kuhinja: Eksperiment koji funkcioniše
Kuhinja je možda najhrabriji prostor u stanu i istovremeno najsuptilnije povezan s ostatkom enterijera. Centralni detalj je DIY backsplash u srebrno-rozoj metalik varijanti koji odmah privlači pažnju.
Ovaj sjajni detalj unosi dozu neočekivanog u prostor koji je inače funkcionalan, topao i pun drvenih akcenata. Kombinacija tradicionalnog i eksperimentalnog daje rezultat koji je i praktičan i estetski izazovan.
Ono što ovu kuhinju čini zanimljivom jeste osjećaj ličnog prisustva. Ništa nije prenapadno, ali sve djeluje kao promišljeni dio cjeline. Rasvjeta je meka, raspored otvoren, a detalji poput zidnih natpisa i keramičkih posuda podsjećaju nas da i kuhinja može biti prostor za izražavanje ne samo za kuhanje.
Spavaća soba: Boje, tekstil i tišina
U spavaćoj sobi, Amna koristi boju da bi unijela emociju. Posteljina iz njene kolekcije Snovi dolazi u bogatim, ali ne napadnim tonovima koji prostoru daju dubinu i slojevitost. Soba je dizajnirana kao kontrapunkt dnevnom boravku, nema viška detalja, ali svaki element od noćnih ormarića do slike iznad kreveta ima svoje značenje.
Papirne lampe koje se ponavljaju kroz čitav stan i ovdje stvaraju kontinuitet. Njihova jednostavnost, mekana svjetlost i prisutnost u svakoj prostoriji vežu dom u smislenu cjelinu.
Proljeće nas uvijek iznova podsjeti koliko su svježina, boja i promjena važni ne samo u prirodi, već i unutar vlastita četiri zida. Interijer Amne Mešić sjajan je podsjetnik da transformacija ne mora biti radikalna da bi bila efektna: pažljivo birane nijanse, tekstil koji mijenja atmosferu i umjetnost koja dolazi iz vlastite ruke čine razliku.
Njena estetika, koja se sada tiho pretače i u njen dizajnerski rad kroz njen brend, poziva nas da razmišljamo slobodnije o prostoru i o tome šta sve naš dom može postati kada mu damo osobni pečat.
Foto: @sansnovazuhause
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!