TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 20.1.2020.

Jučerašnja dodjela SAG nagrada bila je sjajna uvertira u ovogodišnju dodjelu Oscara, ali i eleganciju koja će vladati na crvenom tepihu.

Celebrity gosti su birali profinjena izdanja među kojima su se isticale ženstvene i glamurozne toalete, ali i nešto hrabriji modni odabiri poput crop topa ili volumenizirane suknje.

Cynthia je uz color block Schiaparelli haljinu unijela dozu glamura, Charlize je izgledala sjajno u Givenchy toaleti s crop topom, a Zoë Kravitz je ponovno zaslužila stilsku peticu za kombinaciju toalete sa ženstvenom mašnom i rukavica do lakta. Jennifer Aniston je bila vjerna minimalizmu i sofisticiranoj Dior toaleti koju je dizajnirao John Galliano, a Lupita Nyong'o je u crno bijeloj cvjetnoj haljini brenda Louis Vuitton još jednom potvrdila zašto volimo njene red carpet kombinacije. Što su birale ostale gošće crvenog tepiha, otkrijte u nastavku. 

 

Zoë Kravitz u Oscar de la Renta haljini
 

Charlize Theron u Givenchy haljini
 

Jennifer Aniston u Dior by John Galliano haljini
 

Michelle Williams u Louis Vuitton haljini
 

Reese Witherspoon u Celine haljini
 

Sophie Turner u Louis Vuitton haljini
 

Jennifer Lopez u Georges Hobeika haljini
 

Scarlett Johansson u Armani haljini
 

Glenn Close u Oscar de la Renta haljini
 

Lupita Nyong’o u Louis Vuitton haljini
 

Joey King u Jason Wu haljini
 

Kaitlyn Dever u Ralph Lauren haljini
 

Renée Zellweger u Maison Margiela haljini
 

Laura Dern u Stella McCartney haljini
 

Margot Robbie u Chanel haljini
 

Margaret Qualley u Chanel odijelu
 

Cynthia Erivo u Schiaparelli haljini
 

Lili Reinhart u Miu Miu haljini
 

Nicole Kidman u Michael Kors haljini
 

Gwendoline Christie u Rick Owens haljini
 

Dakota Fanning u Valentino haljini
 

Winona Ryder u Dior Couture haljini
 

Kathryn Newton u Valentino haljini
 

Phoebe Waller-Bridge u Armani Privé haljini
 

Catherine Zeta-Jones u Julian Macdonald haljini
 

Rachel Brosnahan u Stella McCartney haljini
 

Nathalie Emmanuel u Miu Miu haljini
 

Jennifer Garner u Dolce & Gabbana haljini
 

Helena Bonham Carter
 

Sian Clifford u Zuhair Murad Couture odijelu
 

Millie Bobby Brown u Louis Vuitton kreaciji
 

Yvonne Strahovski u Khyeli haljini
 

Elisabeth Moss u Monique Lhuillier haljini
 

Storm Reid


Bonjour

U susret dodjeli Oscara: Ovo su glumci koji su odbili primiti nagradu, a evo i zašto

TEKST: Nevena Divčić

U susret dodjeli Oscara: Ovo su glumci koji su odbili primiti nagradu, a evo i zašto U susret dodjeli Oscara: Ovo su glumci koji su odbili primiti nagradu, a evo i zašto

Kako se približava dodjela Oscara 2. marta, vrijeme je za refleksiju o vrijednostima koje ovaj prestižni događaj predstavlja.


Oscarska ceremonija, kao vrhunac filmske sezone, slavi izvrsnost, inovaciju i strast koja stoji iza stvaranja nezaboravnih filmskih djela. No, pored broja osvojenih statua, historija nam donosi i primjere kada su pojedinci, vođeni vlastitim uvjerenjima i etičkim stavovima, odlučili odbiti priznanje.

 



Ovo podsjeća da umjetnost nije samo o nagradama, već i o integritetu i osobnoj viziji. Umjetnost je živa, dinamična i često nadilazi granice formalnog priznanja. 


Glumci koji su odbili primiti Oscar  
 

  • Marlon Brando, jedan od najlegendarnijih glumaca u historiji kinematografije, osvojio je svoj drugi Oscar za najboljeg glumca za ulogu u The Godfather (1973). Odlučio je odbiti statuu kao protest protiv načina na koji Hollywood tretira autohtone Amerikance. Njegov gest ostaje jedan od najpoznatijih primjera kada je osobni stav nadjačao želju za priznanjem, ostavljajući trajni trag u filmskoj historiji.

 

  • Francuski filmski inovator Jean‑Luc Godard, poznat po svojim revolucionarnim pristupima i remek-djelima, 2010. godine bio je dobitnik Honorarnog Oscara. Unatoč tom priznanju, odlučio je ne prisustvovati dodjeli, navodeći godine i neobične okolnosti putovanja, konkretno, nemogućnost pušenja cigara u avionu




 

  • Cijenjeni glumac Peter O'Toole, poznat po impresivnoj karijeri i nezaboravnim izvedbama, 2003. godine bio je nagrađen Honorarnim Oscarom. Iako je odbio priznanje, izjavio je kako bi volio osvojiti nagradu kroz vlastite zasluge, prije nego što mu se pokloni čast Honorarnog Oscara. Na kraju je ipak prihvatio nagradu, no, njegov stav ostaje podsjetnik na to da umjetnici cijene samostalno postignuće više od simboličnih priznanja.
     
  • Scenarista Dudley Nichols osvojio je Oscara za film The Informer (1935), no i on je odlučio odbiti nagradu. U to vrijeme, član je Writers Guilda i bio je dio šireg protesta protiv same ceremonije, koja je prema njegovim riječima zanemarivala kolektivni doprinos stvaratelja. Nicholsov postupak je ostavio snažnu poruku o solidarnosti i borbi za prava onih koji stoje iza kulisa filmske industrije.



Foto: @gregwilliamsphotography

 

  • George C. Scott, poznat po svom izvanrednom glumačkom talentu, odbio je i nominaciju, kao i sam Oscar, unatoč tome što je formalno osvojio nagradu. Smatrao je da je svaka dramska izvedba jedinstvena i da je pokušaj mjeriti umjetnost kroz jednu nagradu neadekvatna. Njegova odluka izazvala je brojne rasprave, ali je ostala i simbol stavljenja umjetničkog integriteta iznad formalnih priznanja.


Svaki od ovih umjetnika ostavio je neizbrisiv trag u historiji filma, a njihove odluke, bilo da su bile ispunjene protestom ili osobnim uvjerenjem, oblikovale su način na koji danas gledamo na priznanja i vrijednosti unutar filmskog svijeta.

 

* * *
Naslovna fotografija: @gregwilliamsphotography


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!