TEKST: Nevena Divčić

DATUM OBJAVE: 2.10.2024.

Internacionalni teatarski festival MESS, koji ove godine slavi više od šest decenija postojanja, od 4. do 13. oktobra donosi još jedno izdanje bogato izvanrednim predstavama.


MESS je  sinonim za inovaciju i umjetničku eksperimentaciju. Publiku i ove godine očekuju vrhunske produkcije koje pomiču granice izvedbenih umjetnosti, okupljajući jedinstvene teatarske kreacije iz cijelog svijeta. Izdvojili smo nekoliko predstava koje ne trebate propustiti i donosimo vam detalje!


5. i 6.10. // Narodno pozorište Sarajevo

Drama o Mirjani i ovima oko nje

Ovo je drama o svima nama i o ženi čija slika u društvu blijedi proporcionalno sa rastom njenih godina, sve dok ne postane potpuno nevidljiva. 


Foto: nps.ba



„Drama o Mirjani i ovima oko nje“ je tekst o ženi koja ima samo kćer, godine, sjećanja i jedan stan koji mrzi. Barem tako ona kaže. Zapravo, jedino što Mirjana zapravo ima su oni oko nje. Otuđeni, uronjeni u vlastite egzistencijalne brige i emotivne drame.


Foto: nps.ba


7.10. // Narodno pozorište Sarajevo

Kroćenje goropadnice

Autorski projekat „Kroćenje goropadnice” je reinterpretacija Šekspirovog klasika, bazirana na kombiniranju različitih diskursa i izvora, razvijena iz improvizacija, koja u pozadini otkriva dugu povijest ušutkivanja žene i kroćenja njezinog jezika.


Foto: nps.ba



Drama će vam odgovoriti na pitanja: Kada i kako je jedan od kultnih Šekspirovih likova dobio bič za potrebe kroćenja žene, s obzirom da ga nema u originalnom tekstu? Čemu se stoljećima smijemo pod okriljem komedije i dramskog kanona i šta je dopušteno raditi ženskom tijelu na sceni u svrhu izazivanja smijeha?


8.10. // Narodno pozorište Sarajevo 

Budućnost

Predstava "Budućnost" istražuje destruktivni uticaj ljudskog otpada, posebno plastike, na prirodni svijet, prateći sudbinu albatrosa čije je preživljavanje ugroženo akumulacijom toksičnih materijala. Hemikalije, plastika, živa bića i njihovi rođaci, obaveze, odnosi su kombinovani u složenoj mreži međusobnih uticaja.


Foto: nps.ba


Budućnost je predstava skrivena u ovoj složenoj mreži međusobnih uticaja.


Foto: nps.ba


9.10. // Narodno pozorište Sarajevo

Posjeta

Nedaleko od jednog gradića kojeg još uvijek proganjaju ratne uspomene, jedan svećenik ustrijeli anđela koji je ljudima došao iz ko zna kojeg razloga… ili barem tako priča kaže i tako je to opričao seoski ludak koji je prvi ugledao tu čudnu pticu.


Foto: @nps.ba

* * *
Naslovna fotografija: @mathildegoehler

FOTO: ime i prezime


Bonjour

Obrazovanje žena u BiH: Kako su kročile putem ravnopravnosti

TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:

Obrazovanje žena u BiH: Kako su kročile putem ravnopravnosti Obrazovanje žena u BiH: Kako su kročile putem ravnopravnosti

Obrazovanje je temelj, a u Sarajevu su žene svoj put do znanja započele početkom 20. stoljeća, u vremenu kada se njihova uloga u društvu još uvijek svodila na porodicu i domaćinstvo.

No, upravo su ženske stručne škole odigrale ključnu ulogu u osnaživanju žena i omogućavanju njihovog ekonomskog osamostaljenja. U susret Međunarodnom danu žena, prisjećamo se tih pionirskih koraka koji su oblikovali našu sadašnjost.


Foto: @therealpeterlindbergh



Prva ženska stručna zanatska škola u Sarajevu osnovana je 1913. godine, a ubrzo su joj se pridružile i druge ustanove poput Stručne zanatske škole tekstilnog pletenja i škola koje su djelovale u okviru ženskih organizacija.

U tim školama djevojke su učile ne samo zanate poput krojenja i veza, već i predmete poput knjigovodstva, jezika i prirodnih nauka. Nastavni planovi prilagođavali su se vremenu, a interes za upis bio je ogroman.


Foto: Pexels



Zanimljivo je da su uz redovne programe postojali i posebni tečajevi namijenjeni odraslim ženama koje su željele usavršiti svoje zanatske vještine. Iako im ova uvjerenja nisu davala pravo na ispite, omogućavala su im bolju poziciju na tržištu rada.

Na taj način, ove škole nisu obrazovale samo mlade djevojke, već su i mnogim odraslim ženama pružale priliku za profesionalni napredak. 


Foto: @t herealpeterlindbergh



Ove škole nisu samo osposobljavale žene za rad u zanatskoj industriji one su ih pripremale za samostalan život, pružale im ekonomske mogućnosti i omogućavale im da doprinesu društvu na način na koji im to ranije nije bilo dozvoljeno.



No, priča o ženskom obrazovanju u Sarajevu ne bi bila potpuna bez zgrade poznatije kao ''Žuta zgrada pred Miljacke''. Njena priča započinje ne tako davno, ali ipak u nekom drugom stoljeću -1925. godine, kada se iz potrebe i želje za znanjem osniva prvo ovakvo učilište u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Do tada, djevojčice su imale ograničene mogućnosti obrazovanja, najčešće polažući razredne ispite u muškim gimnazijama.




Prvih deset godina svog postojanja, Prva ženska gimnazija dijelila je prostor s Drugom muškom realnom gimnazijom, jedni su nastavu pohađali prijepodne, a drugi poslijepodne.

Kako je škola rasla i jačala, postavilo se pitanje njenog potpunog osamostaljenja. Godine 1935. dobila je vlastite prostorije u zgradi koju danas znamo kao Srednju školu poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti na Drveniji.





Ove škole nisu bile samo mjesta obrazovanja bile su vrata u svijet samostalnosti i prvi koraci ka ravnopravnosti u društvu. Njihova historijska uloga ostaje neprocjenjiva, podsjećajući nas koliko je važno ulagati u obrazovanje žena i danas.





Dok slavimo 8. mart, prisjetimo se da svaka obrazovana žena nosi u sebi snagu onih koje su prve sjedile u školskim klupama, učeći zanate i stičući znanja koja su im omogućila da postanu neovisne. To je naslijeđe koje ne smijemo zaboraviti i obaveza da ga nastavimo graditi.


Foto: Pexels

*** 
Naslovna fotografija: @simonadepascalis

FOTO: ime i prezime


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!