TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 8.9.2010.

Ljeto bi se u modnom smislu već sasvim moglo zaključiti. Nove jesenske kolekcije stigle su u sve butike, ljetnim sniženjima odbrojavaju se posljednji dani a modna industrija već se odavno okrenula hladnijoj sezoni. Kao zaključak svih ljetnih modnih tema ove godine, donosimo vam osvrt na ono što su tijekom drugog dijela ljeta, sve donedavno, nosile zvijezde u nekim od svojih najboljih izdanja.

 

 

 

 

 

 

 

 

Image 

Victoria Beckham

 

 

 

Image 

Sienna Miller

 

 

 

Image 

Eva Mendes

 

 

 

Image 

Katy Perry

 

 

 

Image 

Camilla Belle

 

 

 

Image 

Kristen Stewart

 

 

 

Image 

Victoria Beckham

 

 

 

Image 

Gwyneth Paltrow

 

 

 

Image 

Jessica Alba

 

 

 

Image 

Jessica Alba

 

 

 

Image 

Zoe Saldana

 

 

 

Image 

Victoria Beckham

 

 

 

Image 

Victoria Beckham

 

 

 

Image 

Kate Moss

 

 

 

Image 

January Jones

 

 

 

Image 

Eva Mendes

 

 

 

Image 

Emmy Rossum

 

 

 

Image 

Kylie Minogue

 

 

 

Image 

Megan Fox

 

 

 

Image 

Kate Beckinsale

 

 

 

Image 

Angelina Jolie

 

 

 

Image 

Eva Mendes

 

 

 

Image 

Eva Mendes

 

 

 

Image 

Jessica Alba

 

 

 

Image 

Victoria Beckham

 

 

 

Image 

Rihanna

 

 

 

Image 

Angelina Jolie

 

 

 

Image 

Jessica Szohr

 

 

 

Image 

Olivia Palermo

 

 

 

Image 

Drew Barrymore

 

 

 

Image 

Drew Barrymore

 

 

 

Image 

Katy Perry

 

 

 

Image 

Jessica Alba

 

 

 

Image 

Alexa Chung

 

 

 

Image 

Blake Lively

 

 

 

Image 

Cheryl Hines

 

 

 

Image 

Dianna Agron

 

 

 

Image 

January Jones

 

 

 

Image 

Jewel

 

 

 

Image 

Maria Menounos

 

 

 

Image 

Nina Dobrev

 

 

 

Image 

Chloe Sevigny

 

 

 

Image 

Lea Michelle

 

 

 

Image 

Michelle Williams

 

 

 

I.R.


Bonjour

Marko Feher: Neposredno pred reviju, samo za Bonjour.ba, otvara zavjesu backstagea

TEKST: Emina Smaka

Marko Feher: Neposredno pred reviju, samo za Bonjour.ba, otvara zavjesu backstagea Marko Feher: Neposredno pred reviju, samo za Bonjour.ba, otvara zavjesu backstagea

Radove dizajnera često pratite s profesionalnim interesom, no, postoje i oni drugi, rjeđi, čiji proces razumijete gotovo intuitivno.


Marko Feher pripada ovoj drugoj kategoriji. Njegov dizajnerski rukopis već godinama prepoznajemo po jasnoj strukturi, promišljenim narativima i hrabrosti da kroz modu kaže ono što mnogi zaobilaze.

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (14)
Bonjour_ba_Marko_Feher (12)

Casa Mediterráneo, Alicante 
 


Zato nas je posebno obradovala vijest da večeras, u okviru međunarodnog MedModa Fashion Showa, u Španiji, predstavlja novu kolekciju. Naravno da i sam naziv kolekcije nosi važan i snažan emotivni naboj: “We Are Living in the World of Striped Pajamas”. 

Imali smo priliku zaviriti iza kulisa u Casa Mediterráneo, prije makeupa i frizure, i ono što smo tamo vidjeli je upravo ono što od Fehera očekujemo, ali kao i uvijek, korak dalje. Njegova prepoznatljiva igra kroja i strukture sada dolazi u dijalogu s grafičkim, gotovo pulsirajućim linijama u crvenoj i bijeloj boji, koje razbijaju tamnu bazu odijela. To linije koje pričaju. Osjetite taj puls

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (10)
Bonjour_ba_Marko_Feher (9)
Bonjour_ba_Marko_Feher (8)
 


Kolekcija je, kako i sam kaže, njegov lični komentar vremena: “Danas često imam osjećaj da ljudi žive unutar nevidljivih, ali i vidljivih granica, podjela, strahova i sistema koji nas udaljavaju jedne od drugih.” Upravo zato “striped pajamas” u njegovoj interpretaciji nisu referenca na historiju, nego snažna metafora sadašnjosti: 

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (2)
 


I to je ono što kod Fehera cijenimo... nikada ne ostaje na površini. Njegove kolekcije uvijek imaju jasno uporište u stvarnosti, ali i potrebu da tu stvarnost preispitaju. Ovdje to radi kroz kontrast: strogi tailoring nasuprot emotivnoj poruci, kontrolisana silueta nasuprot unutrašnjem nemiru koji linije sugerišu. 


Komadi koje vidimo u backstageu jesu statement, ali i garderoba koja može živjeti van piste, što je rijetka ravnoteža koju Feher već godinama uspješno održava.

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (5)
Bonjour_ba_Marko_Feher (3)
Bonjour_ba_Marko_Feher (1)
Bonjour_ba_Marko_Feher (15)
Bonjour_ba_Marko_Feher (6)


Moda za mene nikada nije samo odjeća, oduvijek je način da izrazim stav, emociju i poruku,” govori nam, i upravo se kroz ovu kolekciju taj stav dodatno produbljuje. Ovo je njegov poziv na empatiju, slobodu i povezivanje.

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (13)


Poseban sloj cijeloj priči daje i kontekst u kojem se kolekcija predstavlja. Mediteran kao prostor susreta kultura čini savršenu pozornicu za ovakvu poruku, a kako Feher ističe, iako Bosna i Hercegovina ima malu obalu, itekako ima glas koji vrijedi čuti.

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (7)
 


Ova kolekcija nas podsjeća na ono što kod Fehera već znamo, da moda može biti estetski precizna, ali i emotivno neugodna na najbolji mogući način.

 

Bonjour_ba_Marko_Feher (11)
 

 


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!