TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 22.11.2024.

Kuhinja je srce svakog doma, prostor gdje se pripremaju obroci i stvaraju uspomene, okupljaju obitelj i prijatelji.


S obzirom na svoju središnju ulogu, dizajn kuhinje mora biti savršen spoj funkcionalnosti, estetike i ugode. Odabir materijala za izradu kuhinjskih elemenata jedan je od najvažnijih koraka u oblikovanju ovog prostora. Drvo je, bez sumnje, jedan od najomiljenijih materijala, koji unosi toplinu, dašak prirode i eleganciju u svaki prostor.

 



No, kada se radi o drvenim kuhinjama, može se birati između različitih tonova, od tamnog drva do svijetlih nijansi. Svaka od ovih opcija donosi svoj specifičan šarm i atmosferu, stvarajući prostor za luksuz i sofisticiranost. U nastavku ćemo se detaljnije osvrnuti na dvije popularne varijante – kuhinje u tamnom i svijetlom drvu, istražujući kako svaka od njih doprinosi stvaranju luksuznog i sofisticiranog ambijenta.


Kuhinje od tamnog drva: Elegancija i sofisticiranost u dubokim tonovima

Kuhinje u tamnom drvu, bilo da se radi o hrastu, orahu ili mahagoniju, odišu luksuzom i elegancijom. Tamni tonovi drva stvaraju duboku, dramatičnu atmosferu koja unosi dozu sofisticiranosti u prostor. Ovakve kuhinje često se povezuju s klasičnim i luksuznim stilovima, no također mogu biti vrlo moderne i minimalističke, ovisno o detaljima i načinu oblikovanja.


Foto: @idismartensson



Tamno drvo u kuhinji često daje osjećaj ozbiljnosti i stabilnosti, ali i topline. Kombinacija tamnih drvenih površina s metalnim ili staklenim elementima može stvoriti savršen balans između rustikalne i modernističke estetike.

Ovakvi interijeri ne samo da osvajaju svojim izgledom, već i svojom dugovječnošću, jer tamno drvo s vremenom samo dobiva na karakteru i ljepoti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Emma Melin (@emmamelins)



Svijetlo drvo: Svježina, prozračnost i jednostavna elegancija

Kuhinje u svijetlom drvu, poput hrasta, javora ili breze, nude sasvim drugačiju atmosferu u odnosu na tamne varijante. Svijetli tonovi drva stvaraju prozračan, svjež i otvoren prostor koji je savršen za kuhinje od kojih želite da predstavljaju prozračnost, lakoću i eleganciju. Ovaj tip kuhinje daje dojam prostornosti, a svjetlost koja se odbija od svijetlih površina čini prostor još svjetlijim, što je osobito korisno u manjim kuhinjama. Posebno će se dobro uklopiti u kuhinje bez gornjih ormarića.

 



Svijetlo drvo nosi u sebi sofisticiranost koja nije pretenciozna. Sposobno je stvoriti smiren, ali elegantan prostor, idealan za moderne kuhinje koje naglašavaju čiste linije i jednostavnost. Iako svijetlo drvo često ima "lakši" i manje dramatičan izgled od tamnog drva, ono se može jednako povezati s luksuzom kroz kvalitetu materijala i dizajnerske detalje. Kombinacija svijetlih drvenih elemenata s minimalističkim pristupom, poput kamenih ili metalnih površina, može stvoriti sofisticiranu kuhinju koja je u isto vrijeme elegantna i funkcionalna.

 



Svijetle kuhinje također imaju prednost u tome što stvaraju osjećaj prozračnosti i prostranosti, čineći ih odličnim odabirom za kuhinje s otvorenim planom.

 

* * *
Naslovna fotografija: @emmamelins


Bonjour

Kako spojenu kuhinju i dnevni boravak vizualno odvojiti? Imamo lagana rješenja.

TEKST: Bonjour.ba

Kako spojenu kuhinju i dnevni boravak vizualno odvojiti? Imamo lagana rješenja. Kako spojenu kuhinju i dnevni boravak vizualno odvojiti? Imamo lagana rješenja.

Znamo da su mnogi od vas zavoljeli i u svoje domove implementirali, open space koncept.

Spajanje kuhinje i dnevnog boravka u jedan kohezivan prostor svakako donosi osjećaj da je prostor još veći nego što jest pa se tako stvara ugodan i prozračan interijer.

Ipak, vjerujemo da su mnogi od vas poželjeli unijeti neke male promjene te zbog estetskog dojma, na kreativne načine vizualno odvojiti taj prostor u dvije zasebne zone.

 



Za odvajanje kuhinje i dnevnog boravka imamo nekoliko kreativnih i laganih načina s kojima ćete samo jednim elementom kreirati željeni efekt. Ovo su rješenja uz koja ćete kreirati estetski privlačan i karakteran prostor.


Poluotok kao funkcionalni element  

Poluotok je praktičan element koji se nerijetko koristi i za razdvajanje kuhinje, a i dnevnog boravka u interijerima open space koncepta.

Osim što će vam donijeti dodatni radni prostor u kuhinju, poluotok djeluje i kao prirodna pregrada između te dvije prostorije. Možete birati i nešto manji kuhinjski šank, za isti efekt.

 

 


Komad namještaja u kontrastnoj boji   

Dodavanje komada poput fotelje ili sofe u kontrastnoj, upečatljivoj boji, može kreirati dinamiku u prostoru. Ovo je komad namještaja koji neće samo vizualno odvojiti kuhinju od dnevnog boravka, već će vašem interijeru dati chic potpis.

 



Police s knjigama ili komode  

Postavljanje otvorene police ili stylish komode s knjigama između kuhinje i dnevnog boravka, pružit će dodatni prostor za odlaganje, ali istovremeno stvoriti vizualnu barijeru koja razdvaja prostor na diskretan i karakteran način.

 


Room divider kao elegantno rješenje   

Room divider, odnosno okvir od drva ili stakla, elegantno je rješenje za podjelu prostora. Ove ploče stvaraju jasnu vizualnu granicu između kuhinje i dnevnog boravka, dodajući estetsku vrijednost vašem domu.

 

 

 

Kombinacija ovih elemenata omogućuje funkcionalno i estetski privlačno odvajanje prostora između kuhinje i dnevnog boravka u open space interijerima, ističući otvorenost prostora dok osigurava jasno podijeljene zone.


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!