TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 14.5.2024.
Iako toga možda nismo svjesni, boje imaju veliku moć da odrede naše raspoloženje i u potpunosti promjene atmosferu u interijeru.
Bez obzira na to radi li se o sitnim detaljima ili bojama koje smo unijeli u dom kroz zidove, tepihe i namještaj, dobro je obratiti pažnju na to kakvu energiju nam koje nijanse poklanjaju i što treba izabrati za koju prostoriju.
Kuhinja
Za kuhinju se često preporučuju svijetle i tople boje poput žute, narančaste i crvene. To su tonovi koji potiču apetit i stvaraju osjećaj topline i dobrodošlice. Žuta će u vaš dom unijeti svježinu i energiju, dok će narančasta stimulirati razgovor i kreirati prijateljsku atmosferu, što je savršeno za obiteljske obroke i okupljanja.
Crvena je također idealan izbor za kuhinju jer, iako je intenzivna i dominantna, može se koristiti u manjim dozama. Birajte ju za manje elemente ili ukrase, kako bi podarila dinamičnost prostoru, a da pri tome ne dominira previše.
Dnevni boravak
Dnevni boravak, kao prostor za opuštanje i druženje, često zahtijeva umirujuće boje i neutralne tonove koji će kreirati ugodnu i opuštajuću atmosferu. Neutralne nijanse poput bjelokosti, sive i bež popularan su izbor jer omogućuju fleksibilnost u uređenju i lako se kombiniraju s različitim stilovima namještaja.
Foto: @joanna.avento
Plava i zelena su također izvrsne opcije – plava će kroz dnevni boravak proširiti osjećaj mira i stabilnosti, dok će zelena unijeti dašak prirode u dom.
Foto: @sara_khamis_design
Foto: @electricbowery
Izbor boja u domu treba odražavati vaše osobne preferencije i stil života. Iako psihologija boja može pružiti smjernice, najvažnije je da se u svom domu osjećate ugodno i inspirirano.
Razmislite o tome kako različite boje utječu na vas i eksperimentirajte s kombinacijama koje vam najviše odgovaraju. Na kraju, vaš dom treba biti vaše utočište i mjesto gdje ćete se osjećati najbolje.
* * *
Naslovna fotografija: @lina_liebts
TEKST: Bonjour.ba
Znamo da su mnogi od vas zavoljeli i u svoje domove implementirali, open space koncept.
Spajanje kuhinje i dnevnog boravka u jedan kohezivan prostor svakako donosi osjećaj da je prostor još veći nego što jest pa se tako stvara ugodan i prozračan interijer.
Ipak, vjerujemo da su mnogi od vas poželjeli unijeti neke male promjene te zbog estetskog dojma, na kreativne načine vizualno odvojiti taj prostor u dvije zasebne zone.
Za odvajanje kuhinje i dnevnog boravka imamo nekoliko kreativnih i laganih načina s kojima ćete samo jednim elementom kreirati željeni efekt. Ovo su rješenja uz koja ćete kreirati estetski privlačan i karakteran prostor.
Poluotok kao funkcionalni element
Poluotok je praktičan element koji se nerijetko koristi i za razdvajanje kuhinje, a i dnevnog boravka u interijerima open space koncepta.
Osim što će vam donijeti dodatni radni prostor u kuhinju, poluotok djeluje i kao prirodna pregrada između te dvije prostorije. Možete birati i nešto manji kuhinjski šank, za isti efekt.
Komad namještaja u kontrastnoj boji
Dodavanje komada poput fotelje ili sofe u kontrastnoj, upečatljivoj boji, može kreirati dinamiku u prostoru. Ovo je komad namještaja koji neće samo vizualno odvojiti kuhinju od dnevnog boravka, već će vašem interijeru dati chic potpis.
Police s knjigama ili komode
Postavljanje otvorene police ili stylish komode s knjigama između kuhinje i dnevnog boravka, pružit će dodatni prostor za odlaganje, ali istovremeno stvoriti vizualnu barijeru koja razdvaja prostor na diskretan i karakteran način.
Room divider kao elegantno rješenje
Room divider, odnosno okvir od drva ili stakla, elegantno je rješenje za podjelu prostora. Ove ploče stvaraju jasnu vizualnu granicu između kuhinje i dnevnog boravka, dodajući estetsku vrijednost vašem domu.
Kombinacija ovih elemenata omogućuje funkcionalno i estetski privlačno odvajanje prostora između kuhinje i dnevnog boravka u open space interijerima, ističući otvorenost prostora dok osigurava jasno podijeljene zone.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!