TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 6.7.2023.

Priprema i sam odlazak na more ili bazen sa najmlađom ekipom znači opremu, rekvizite, odjeću, igračke koji ponekad ne čine putovanje ugodnim, a još izazovnijim ako morate prošetati po vrućini dok ne dođete do mjesta.

I da, dragi roditelji, znamo da svake godine sebi kažemo da imamo za cilj da smanjimo količinu opreme koju nosimo za sljedeće ljeto, realnost je da je većina onoga što nosimo u nekom trenutku neophodna.

 

Foto: unsplash.com

 

Upravo zbog toga odlučili smo razmisliti i navesti osnovne stvari koje bi se trebale pronaći na putovanju ka vodenim avanturama kako ništa ne biste zaboravili. Plus predlažemo neke druge koji će vam uvelike olakšati zabavu sa mališanima i učiniti ljetna popodneva na moru/bazenu zaista trenucima razonode i uživanja za cijelu porodicu.

 

Torba za bazen/plažu


Torba za bazen sa djecom na kraju postane težak odabir. Kao što smo rekli, tu morate nosite sve i koliko god želimo da smanjimo, postoji nekoliko stvari koje su neophodne: krema za sunčanje sa minimalnim faktorom 50 za djecu, sunčane naočale i kape za djecu su osnova. Koliko god da zauzima prostora nužno je ponijeti peškire i rezervnu odjeću za presvlačenje mališana, rezervne kupaće kostime posebice ako su bebice. Za djecu koja još nisu završili misiju "bye, bye, pelene", ne zaboravite ponijeti nekoliko pelena namjenjenih za kupanje, kao i druge pelene za normalnu upotrebu prilikom izlaska iz bazena. 

 

Foto: unsplash.com

 

Prva pomoć


Bez obzira na to koliko pažnje posvetili sigurnosti, uvijek je dobro biti pripremljen za sitne ozljede. Stoga, obavezno spakujte osnovni pribor za prvu pomoć kao što su flasteri, dezinfekcijsko sredstvo, zavoji i sredstvo za ublažavanje uboda insekata.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jess Noonan (@jessnoons)


 

Vodootporna torbica za mobitel
 

Iako smo protiv korištenja tehnologije u bazenu ili na moru, ponekad je potrebno imati mobitel u blizini iz različitih razloga, bilo zato što čekamo poziv ili jednostavno zato što želimo fotografisati i snimiti posebne trenutke. Kako biste izbjegli nepotrebne strahove, vodootporno kućište ili torbica za mobitel je najbolja opcija.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NoOART (@noo.art_)

 

 

Šlauf, mišići ili prsluk za plivanje
 

Ako su vaša djeca mala i još uvijek nemaju potpunu slobodu u vodi, trebalo bi da nose prsluke za plivanje, mišiće ili neku drugu potporu u zavisnosti od uzrasta. 

 

Foto: pexels.com
 

Hidratacija je ključ


Boca za vodu je jedna od osnovnih stvari koja ne može izostati. Ako zadržava hladnoću tim bolje. Podsjetite djecu s vremena na vrijeme da piju vode; oni će biti zaokupljeni u svojim igrama i moguće je da se neće ni sjetiti da piju koliko god vruće bilo. Također, pri izlasku iz bazena/mora djeca su uvijek gladna i žedna stoga ne zaboravite spakirati zdrave grickalice i voće. Ako planirate boravak na plaži cijeli dan, razmislite o hladnijim varijantama sendvičima sa krastavcima ili mrkvom i laganim obrocima kako biste zadovoljili apetite svih članova porodice.

 

Igračke za vodu


Lopatice, kantice, frizbiji... iako je zabava u bazenu/moru zagarantovana, igračke za vodu su odlična opcija, posebice ako idemo sa samo jednim djetetom. Za stariju ekipu društvene igre će ih zabaviti dok se osuše.

Foto: freepik.com

 

Suncobran ili šator za plažu

 

Ako su mališani mlađi od 6 mjeseci, ovo je neophodno, a čak i kada pređu tu starosnu granicu, dječija koža je toliko osjetljiva da je svaka zaštita odlična. Naša preporuka je šator za plažu koji se jednostavno rasklopi.


Sada kada imate sve što vam treba, spremni ste za nezaboravno ljetno putovanje sa mališanima. Ne zaboravite uživati u svakom trenutku, stvarajte prekrasne uspomene i provjerite da li ste spakirali sve prije nego krenete na ovu avanturu. 


***
Naslovna fotografija: @hbgoodie

FOTO: @hbgoodie


Bonjour

Mame, spremne za prvu jesenju šetnju sa bebicom? Ovdje je sve što trebate znati!

TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: @amandafranzeen

Mame, spremne za prvu jesenju šetnju sa bebicom? Ovdje je sve što trebate znati! Mame, spremne za prvu jesenju šetnju sa bebicom? Ovdje je sve što trebate znati!

Bebica je stigle i vi sada sa nestrpljenjem čekate trenutak kada ćete ju prvi put izvesti u šetnju.

 

Kao i svaki brižni roditelj pitanja koja sebi postavljate vjerovatno su: kada je pravo vrijeme, koliko dugo bi šetnja trebala trajati i kako prilagoditi bebinu odjeću promjenjivom jesenjem vremenu? Istina je da posebno u jesen, kada su dani nepredvidivi, svaka šetnja zahtijeva pripremu i sigurnost. Ovaj članak će vam pomoći da saznate sve šta trebate znati za prvu šetnju sa vašom bebom tako da se možete opustiti i uživati u tim posebnim trenucima.

 



Kada je pravo vrijeme za prvu šetnju? 

Jedno sasvim logično pitanje oko kojeg se najviše vode rasprave jeste kada je zapravo pravi trenutak izvesti bebu vani po prvi put. Iako postoji mišljenje da se ne treba izlaziti prije nego što beba napuni 40 dana, preporuke pedijatara sugeriraju da zdrava beba može započeti svoje prve šetnje već nakon nekoliko sedmica i ako se mama osjeća spremnom. Naravno, to sve može zavisiti o individualnim faktorima kao što su težina bebe, vremenski uslovi i stanje imuniteta. Jesen je često idealno vrijeme zbog umjerenih temperatura, ali hladniji vjetrovi mogu biti izazov. Savjet je da pratite bebin ritam i da, uz prethodno savjetovanje sa pedijatrom, izaberete sunčan dan kada su temperature ugodne.

 



Šta obući bebi za jesenju šetnju? 

Pravilno slojevito oblačenje pomaže da se izbjegne pregrijavanje ili obrnuto, da bebi ne bude previše hladno. Zlatno pravilo je da beba ima jedan sloj više od odrasle osobe, ali da svi slojevi budu lagani i prozračni kako bi ih lako mogli skinuti ako postane pretoplo. Kapice i rukavice su obavezne jer su bebina glavica i ručice posebno osjetljivi na hladnoću. Također, birajte materijale poput pamuka ili vune kako biste osigurali maksimalnu udobnost i toplinu.

 



Koliko dugo ostati sa bebom vani?  

Šetnje s novorođenčadima ne moraju biti duge, tačnije za prve šetnje dovoljno je desetak minuta. Tokom jeseni, sunce može brzo zaći, a temperatura naglo pasti, zato se preporučuje da izađete tokom toplijeg dijela dana, recimo oko podne. Kako beba raste i kako postajete sigurniji, šetnje možete postepeno produžavati. Važno je da vi osluškujete bebine reakcije. Ako primijetite da postaje nemirna, možda je vrijeme za povratak.

* * *
Naslovna fotografija: @amandafranzeen 

FOTO: @amandafranzeen


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!