TEKST: Ada Ćeremida
DATUM OBJAVE: 29.1.2025.
Na pariškoj sedmici mode pažnju nisu privukle samo revije, već i besprijekorno stilizovane zvanice kako poznate ličnosti, modeli, ali i influenseri koji su se istakli sa ready to wear komadima.
Na pariškoj sedmici mode ovog proljeća pastelne boje donose svježinu i eleganciju. Svjetlucavi tonovi lavande, breskve i mint zelene stvaraju osjećaj lakoće, dok su ove boje prisutne u elegantnim haljinama i sofisticiranim odijelima koja zrače ženstvenošću i modernim šikom.
Povratak haljina s volanima donosi romantičan šarm, a uz to, tartan je ponovno u trendu, sada u bogatijim nijansama poput ljubičaste, bordo i tamnozelene. Ovi uzorci donose novu energiju u modnu scenu, savršeno se uklapajući u proljeće.
Slojevito kombinovanje različitih uzoraka također je postalo hit. Cvjetne haljine s prugama, tartan sa geometrijskim šarama — ovo je pravi raj za ljubitelje kreativnih i hrabrih stilova. Modu ponovo možemo vidjeti kao izraz individualnosti, gdje je kombinovanje prošlih i novih elemenata ključ za stvaranje upečatljivih i dinamičnih izgleda.
Ovi trendovi pozivaju na eksperimentisanje i kreativnost, čineći proljeće 2025. najuzbudljivijom modnom sezonom koja nam dolazi.
***
Naslovna fotografija: @danixmichelle
TEKST: Emina Smaka
Ok, na prvu djeluju kao da je neko na pola posla u izradi cipele jednostavno rekao:,, Znaš šta, bit će ovo dovoljno!''.
A onda se sjetimo da se nalazimo na Cruise 2026/27 pisti kuće Chanel, pod vodstvom Matthieu Blazy, i da nedovoljno u modi često znači upravo suprotno.
Ove sandale, koje su u suštini svedene na petu i ornamentalni okvir oko stopala, otvaraju jedno staro pitanje: gdje završava funkcija, a gdje počinje ideja? Ako cipela više ne štiti stopalo, nego ga gotovo u potpunosti izlaže, da li je ona i dalje cipela ili performativni objekt koji nosimo?
Ovo, naravno, nije prvi put da moda koketira s idejom redukcije do apsurda. Još 1999. Jeremy Scott je kroz svoje rane kolekcije ponudio sličan moment ironije i pomjeranja granica, igrajući se s formom obuće kao vizuelnim znakom, a ne nužno funkcionalnim predmetom. Njegov pristup je bio otvoreno duhovit, gotovo karikaturalan, dok Chanel danas bira suzdržaniju, ali ništa manje provokativnu verziju istog pitanja.
S druge strane, nedavni spoj Maison Margiela i Christian Louboutin iz 2024. godine također je istraživao granice konstrukcije i percepcije obuće, gdje forma postaje fragmentirana, a cipela više nalikuje ideji nego predmetu. U tom kontekstu, Chanelove polu-cipele djeluju kao nastavak tog dijaloga, ali kroz prizmu luksuza koji nikada ne gubi svoju estetsku disciplinu.
Ono što je ovdje posebno zanimljivo jeste kontrast između historijskog konteksta i radikalnosti dizajna. Povratak u Biarritz, gdje je Gabrielle Chanel 1915. otvorila svoju kuću, priziva ideju oslobođenog tijela, jednostavnosti i funkcionalne elegancije, vrijednosti koje su tada redefinisale žensku modu. I sada, više od stoljeća kasnije, Chanel ponovo govori o slobodi... samo ovaj put kroz gotovo potpuno odbacivanje zaštite koju cipela pruža.
Teško je ne osjetiti blagi sarkazam u svemu ovome.
No, jasno je da se vrijednost komada ne mjeri isključivo njegovom funkcijom. Naprotiv, često se mjeri njegovom sposobnošću da izazove reakciju, bilo da je to divljenje, zbunjenost ili blagi otpor.
U tom smislu i ove Chanel sandale funkcionišu kao komentar o tijelu, o luksuzu, o granicama između potrebe i želje. Možda nisu stvorene da postanu svakodnevni izbor, ali jesu da pomaknu perspektivu i da nas podsjete da moda, u svom najuzbudljivijem obliku, nikada nije bila potpuno racionalna.
Naslovna fotografija: @sourcewhere
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!