TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 8.11.2024.

Burma kadaif je slastica koja spaja tradiciju s modernim trendovima, a posebno je popularna u zemljama Bliskog istoka.


Glavni sastojak ove delikatese je kadaif, specijalna vrsta tankih, dugih niti tijesta koje sliče špagetima, no, obično se priprema na način da bude jako hrskav, što dodaje njegovom šarmu.

 



U posljednje vrijeme, kadaif je stekao posebnu popularnost zahvaljujući Dubai čokoladi. To je savršen spoj kadaifa i bogate pistacija kreme, s neodoljivim okusom čokolade, a njeno ime postalo je sinonim za sofisticiranu i inovativnu interpretaciju tradicionalnih slastičarskih jela. Osim toga, kadaif je postao poznat i u okviru poznatog kolača Muhalebi kadaif, kremastog deserta s aromama ruže i vanilije, gdje kadaif prekriva bogatu kremu i stvara savršen kontrast nježnim teksturama.


Što je burma kadaif?

Burma kadaif je tradicionalni desert od tankih niti kadaifa, koji se obično puni sjeckanim orasima, pistacijama ili bademima. U punjenje se često dodaju šećer i povremeno cimet, što daje dodatnu aromu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MADO UAE (@madouae)



Ako ste ljubitelj burma kadaifa i želite kušati ovu savršenu slasticu s okusom pistacije u blizini Sarajeva, imamo odličnu vijest! MADO, smješten na adresi Samira Ćatovića Kobre 10, na Ilidži, nudi upravo ovaj specijalitet. MADO je poznat po bogatom izboru tradicionalnih i modernih jela, a burma kadaif je vjerojatno jedno od omiljenih među posjetiteljima. S bogatstvom okusa i tekstura, ovaj desert savršeno kombinira hrskavo tijesto kadaifa, bogat sirup i savršeno balansirane arome, ostavljajući nezaboravan dojam.

* * *
Naslovna fotografija: @stasy_chemsy


Bonjour

Interijer, sevdah i party: Pogledajte šta je bh. ekipa napravila u Londonu

TEKST: Bonjour.ba

Interijer, sevdah i party: Pogledajte šta je bh. ekipa napravila u Londonu Interijer, sevdah i party: Pogledajte šta je bh. ekipa napravila u Londonu

Događaj „Odjeci naslijeđa: Evolucija bosanskog dizajna i kulture“ održan je 12. juna 2025. godine u prisustvu 140 zvanica u prostorijama Ambasade Bosne i Hercegovine u Londonu.


bonjour_ba_uk_ambasada_n1

bonjour_ba_uk_ambasada_n2


Program su zajednički organizovali STUDIOAida i kompanija Zanat, uz podršku Ambasade Bosne i Hercegovine u Ujedinjenom Kraljevstvu. Moderatorica događaja bila je bosansko-britanska arhitektica i dizajnerica enterijera Aida Bratović iz studija STUDIOAida.


bonjour_ba_uk_ambasada_n7

bonjour_ba_uk_ambasada_n8


U okviru programa, Orhan Nikšić, direktor i suosnivač kompanije Zanat, predstavio je rad kompanije sa fokusom na nastavak viševjekovne tradicije ručne obrade drveta. Demonstraciju UNESCO-om priznate tehnike ručnog rezbarenja izveo je jedan od majstora Zanata, čime je publici omogućen uvid u proces izrade pojedinih elemenata. Publici se obratio i Oscar Peña, suvlasnik Studioilse i dugogodošnji saradnik kompanije Zanat. 


bonjour_ba_uk_ambasada_n4

bonjour_ba_uk_ambasada_n3


Profesorica Nermina Zagora sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu održala je izlaganje na temu evolucije dizajna enterijera u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na reinterpretaciju tradicionalnih prostornih vrijednosti u savremenom kontekstu.


bonjour_ba_uk_ambasada_n5



Muzički segment događaja upotpunio je nastup Damira Imamovića, koji je izveo program baziran na savremenom pristupu tradicionalnoj sevdah muzici, a stihove je recitovao književnik Ahmed Burić.


bonjour_ba_uk_ambasada_n6


Tokom večeri, gostima su posluženi tradicionalni bosanski kanapei uz odabrana vina iz regije Hercegovine, obezbijeđena od strane Nebojše Gušića, direktora i vlasnika kompanije Orbit Wines.


bonjour_ba_uk_ambasada_n9


Događaj je okupio brojne goste iz oblasti kulture, arhitekture i umjetnosti te pružio priliku za razmjenu mišljenja o savremenim interpretacijama bosanskohercegovačkog kulturnog naslijeđa.

 

 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!