TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 6.5.2020.

Kada kažemo beauty rutina, mnogima od nas se instant u mislima kreira mnoštvo upitnika.

Što ona točno znači, koji proizvodi se ubrajaju u nju, kako znati koji su proizvodi idealni za vaš tip kože, što su voćne kiseline…? Ima li uopće razlike između jutarnje i večernje beauty rutine? Zašto svi pričaju o vitaminu C i kako uopće napraviti određene beauty tretmane u udobnosti doma?

Upravo zbog toga smo kreirali BONJOUR. beauty vodič uz koji ćete kreirati skincare rituale koji će donijeti razne blagodati za vašu kožu, ali i imati veliki psihološki učinak na vas – opustiti vas i stvoriti osjećaj da uistinu imate sve pod kontrolom kada je pitanju blistav izgled vaše kože. 

Vrijeme je da se okrenete svom zdravlju i unesete živost u način na koji brinete za kožu lica.
Uz to, nakon ovog teksta ćete baš poput stručnjaka na policama drogerija, ljekarni i shopova moći bolje razumijeti što znače pojedini sastojci, ali i kombiniranjem različitih proizvoda i isprobavanjem pojedinih sastojaka pronaći savršenu kombinaciju za vaš tip kože.

KAKO ODREDITI TIP KOŽE?

Važno je naglasiti da pojedini sastojci koje koristimo kroz dan ili vanjski utjecaji, kožu maste, iritiraju, potiču crvenilo i sl.
Zato, prije određivanja tipa kože, umijte se blagim sredstvom za umivanje i nanesite blagi tonik za hidrataciju (poput ružine vodice) kako biste uspostavili ravnotežu i ph vrijednost kože. Pogledajte kako vam se koža ponaša nakon trideset minuta. To će vam dati najbolji uvid u to da li je vaša koža zapravo masna, normalna, mješovita ili suha.
Četiri su tipa kože.

  • Normalna koža – dobro uravnotežena koža.
  • Suha koža – proizvodi manje sebuma u odnosu na normalnu kožu zbog čega ima manjak lipida koji inače pripomažu zadržati vlagu i zaštititi kožu od vanjskih utjecaja.
  • Masna koža – ima pojačanu proizvodnju sebuma u odnosu na normalnu kožu.
  • Mješovita koža – ona se sastoji od mješavine određenih tipova.  Lice je na obrazima suho, na području T zone (čelo, nos, brada) masno.

KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU SUHE I DEHIDRIRANE KOŽE?

Iako na prvi pogled suha i dehidrirana koža izgledaju gotovo isto (sklonost perutanju i nedostatak sjaja) postoje jasni kriteriji po kojima se one razlikuju, a to su uzrok ovih stanja kože, kao i način njege.

Suha koža jedan je od tipova kože, dok je dehidrirana koža stanje kože koje nastaje kao rezultat lošijih prehrambenih navika i vanjskih utjecaja.
Suha koža proizvodi manje prirodnih ulja zbog čega je sklonija perutanju, ali i iritacijama na koži i crvenilu. Budući da kod ovog tipa kože dolazi do poremećaja sinteze lipida u svim slojevima kože, birajte masnije kreme na bazi ulja za njenu hidrataciju. Krema bi trebala sadržavati ovlaživače kože (hijaluronsku kiselinu, esencijalne masne kiseline i ceramide), antioksidanse i protuupalne sastojke koji će povratiti vlagu. Dio rutine treba biti i piling koji će ukloniti odumrle stanice kože.

Dehidriranoj koži nedostaje hidratacije, odnosno vode, no i dalje proizvodi prirodna ulja, zbog čega ona ne mora nužno biti i suha. Kako bi pravilno tretirali dehidriranu kožu, birajte hranjive kreme koje su više vlažne, a manje masne i sadrže aktivne sastojke (hijaluronsku kiselinu, glicerin, ceramide, glukozu) koji zadržavaju vodu u koži i daju optimalan učinak.

VODIČ KROZ SKINCARE SASTOJKE KOJE NALAZIMO U PROIZVODIMA ZA NJEGU KOŽE

AHA kiseline – one djeluju kao iznimno učinkovit piling (eksfolijant). Riječ eksfolijant zapravo podrazumijeva tekući, kemijski piling koji u potpunosti zamjenjuje abrazivne, mehaničke pilinge. Otklanjaju odumrle stanice kože tako što slabe njihove veze. Kao rezultat ovog tipa pilinga, dobivamo ujednačen ten, svjež i pomlađen izgled kože, poboljšanu strukturu i osjetno zaglađeniju površinu kože. 
Djelovanje kiseline ovisi o njenoj koncentraciji, vremenu apliciranja i samim svojstvima kože (slabije prodiru u masnu kožu), a na licu ćete prilikom korištenja osjetiti blago peckanje i toplinu. Nakon pilinga, koža je u mogućnosti stvarati više kolagena i hijaluronske kiseline, a bilo bi poželjno da ju koristite samo u zimskim mjesecima (čini kožu fotoosjetljivom na sunce). Kemijske pilinge (AHA i BHA kiseline) primjenjujte u sklopu tretmana u salonima ljepote i dermatološkim poliklinikama.

BHA kiseline – veće molekularne mase koji su topive u ulju i idealne su za otapanje i regulaciju lučenja sebuma. Smanjuju nastanak prištića, akni i mitesera, čiste začepljene lojnice i zbog toga su čest gost krema za tretman akni. Uz to, djeluju antibakterijski i protuupalno.
Povećavaju fotosenzibilnost kože te su pogodne za upotrebu u hladnijim mjesecima kada također trebamo kožu štititi visokom zaštitnim faktorom.

Ceramidi – skupina lipida koji se prirodno nalaze u rožnatom sloju kože te su najvažniji strukturni element prirodne zaštitne barijere epiderme. Naći ćete ih u hidratantnim proizvodima za njegu lica, budući da oni čuvaju zaštitnu barijeru koja zapravo sprječava gubitak vode.

Glicerin – sastojak koji odgovara baš svakom tipu kože, budući da se on prirodno nalazi u njoj. Pomaže održati mekoću, vlažnost i zdrav sjaj kože budući da ima sposobnost privlačenja, upijanja i dugotrajnog zadržavanja vode.

Glikolna kiselina – spada među AHA kiseline te ima veliku moć prodiranja ispod površinskog sloja kože, zbog čega se koristiti sama, ali i u kombinaciji s ostalim kiselinama. Njen najveći učinak upravo je eksfolijacija kroz koju se poboljšava kvaliteta i ton kože, kao i poticanje rasta novih stanica kože.

Kolagen - zaslužan je za zdrav, čvrst i mladolik izgled kože. Dovoljna prisutnost kolagena stvara vlaknaste mreže među slojevima kože što omogućuje njenu stabilnu strukturu i rast novim stanicama. S godinama, njegova proizvodnja se smanjuje. 

Mliječna kiselina – oblik AHA kiseline koji pruža hidrataciju, a ima i eksfolijacijski učinak. Velike molekule kiseline prodiru u dublje slojeve kože što ju činim važnim sastojkom u njezi osjetljive i zrele kože.

Niacinamid – topivi derivat vitamina B pomaže u liječenju akni, ali ima i sposobnost da potakne proizvodnju kolagena i smanji hiperpigmentaciju. Dokazano smanjuje lučenje sebuma i pomaže u tretiranju mrlja na koži istovremeno poboljšavajući teksturu kože.

Retinol – snažan anti age sastojak. Ovaj sastojak zapravo je derivat vitamina A koji može prodrijeti u dublje slojeve kože, utjecati na smanjenje bora i finih linija, kao i pripomoći u borbi s pigmentacijom.  Uz to, odčepljuje pore i ublažava podočnjake. Koristite ga navečer, budući da čini kožu dodatno osjetljivom na UV zrake.

Salicilna kiselina – spada među BHA kiseline te je kemijski eksfolijant. Najčešće ju koriste dame s masnom i mješovitom kožom sklonoj aknama. Pripomaže dubinsko čišćenje kože - topiva je u masti te prodire duboko u pore, reducirajući pri tome lučenje sebuma.

OSNOVNI KORACI JUTARNJE BEAUTY RUTINE

Kako bi koža bila lijepa, njegovana i blistava, važno je pružiti joj hidrataciju, ali i zaštititi ju od vanjskih utjecaja tijekom cijele godine – sunca, hladnoće, suhog zraka… Najbolju njegu pružit ćemo joj upravo kroz korake jutarnje i večernje beauty rutine. U nastavku donosimo osnovne korake jutarnje beauty rutine. Kada je u pitanju redoslijed nanošenja proizvoda, osim u slučaju retinola i kiselina koji se nanose nakon čišćenja lica, ostali proizvodi određuju se ovisno prema teksturi proizvoda od laganoj prema bogatijoj. Tako, prvo koristimo proizvode za njegu na bazi vode, a najzadnje na bazi ulja. Proizvod sa SPF zaštitom uvijek ide kao zadnji korak u rutini njege kože.

Proizvod za čišćenje lica - osnova vaše beauty rutine, kako jutarnje, tako i večernje.
Ovisno o stanju vaše kože kroz cijelu godinu birajte proizvode koji ne potiču crvenilo, ljuštenje ili pojačan sjaj. Proizvod koji birate ne bi trebao biti ni previše nježan niti previše grub.
Damama sa suhom kožom više će odgovarati pjenaste umivalice, dok će masnoj koži više odgovarati gusta struktura gela za umivanje. Pripazite svakako da i dobro isperete proizvod, kako ne biste prouzrokovali začepljenje pora.
Pitate se zašto ga je važno koristiti ujutro? Razlog se krije u odstranjivanju ulja koja ste nanijeli na lice prije spavanja u sklopu vaše večernje beauty rutine. 

Tonik - tekući preparat nalik vodi koji donosi brojne prednosti za kožu od revitalizacije i osvježavanja kože lica preko uravnoteženja pH vrijednosti kože lica pa sve do smanjenja pora budući da sprječavaju ulazak nečistoća u njih.

Piling - preporučuje se do dva puta tjedno raditi piling lica kako biste kožu lišili odumrlih stanica. Uz to, piling usporava nastanak znakova starenja, smanjuje pojavu prištića jer čisti začepljene pore i daje koži zdravi sjaj. Piling ujutro je dobra ideja, budući da će ostaviti kožu blistavom mekom i tako kreirati idealnu podlogu za makeup.

Vitamin C – on je antioksidans. Iznimno je važan dio naše dnevne rutine jer antioksidansi imaju brojne prednosti za kožu. Potiču proizvodnju kolagena, poboljšavaju elastičnost kože i čine kožu čvršćom i mlađom. Uz to, dermatolozi predlažu nanošenje ovog antioksidansa ujutro, budući da vitamin C također neutralizira slobodne radikale i kreira barijeru od štetnih tvari iz našeg okoliša.

Hidratantna krema – hidratacija je osnovno pravilo zdrave, njegovane i blistave kože. Birajte proizvode prozračnijih tekstura koji će nahraniti kožu i biti podloga za makeup kroz dan. Savršena hidratantna krema za njegu suhe kože obogaćena je uljima, masna koža zahtjeva lagane hidratatne formulacije koje ne sadrže ulja, dok osjetljiva koža teži k laganim formulacijama koje ne sadrže sintetičke mirise i boje koje mogu izazvati alergijske reakcije i iritacije. Dame s mješovitom kožom neka biraju kreme s hijaluronskom kiselinom koja će dati vlažnost vašoj koži, a istovremeno neće biti premasna za masnija područja lica. Vaša krema treba imati i SPF zaštitu -  osim što će zašititi kožu od utjecaja sunčevih zraka, zaštititi će ju i od onečišćenja iz okoliša.

OSNOVNI KORACI VEČERNJE BEAUTY RUTINE

Večernja beauty rutina važna je zbog više čimbenika – odstranjivanje nečistoća koje su se nakupile na koži kroz dan, kao i zbog regeneracije i oporavka umornog tena. Uz to, tijekom sna, stanice kože se prirodno regeneriraju, tako da će tijekom noći bolje upijati i aktivne sastojke iz proizvoda za njegu i iskoristiti ih u procesima obnove.

Proizvod za čišćenje lica - kvalitetan proizvod za čišćenje lica posebice je važan u večernjoj rutini, budući da on temeljito odstranjuje sve nečistoće koje su se nakupljale na koži tijekom dana – makeup i nečistoće iz okoline. Birajte kreme, losione, mlijeko i gelove koji će prodrijeti duboko u kožu. Zaboravite na čišćenje lica vlažnim maramicama jer one ne odstranjuju sve nečistoće i potiču stvaranje sitnih linija.
Damama koje imaju normalnu kožu potrebni su blaži proizvodi za čišćenje, dok će damama s masnom i problematičnom kožom odgovarati pjenaste umivalice koje prirodno i nježno uništavaju nečistoće, pri tome ne stvarajući osjećaj zatezanja i nelagode.
Obzirom da se za suhu kožu često veže osjetljivost, birajte blage proizvode koji neće narušiti vanjsku barijeru kože i potaknuti iritacije. Upravo takve su hidratatne kremaste formule za čišćenje kože koje ne sadrže parabene i sulfate.

Tonik - pomaže ukloniti toksine s kože, ali i u borbi protiv akni, budući da uklanjaju nakupljeni sebum s površine kože.
Uz to, on kožu priprema za naredne korake rutine i na bolju apsorpciju aktivnih sastojaka.

Retinol – vitamin A snažan je anti age saveznik koji reducira bore, potiče proizvodnju kolagena, osvjetljava ten i ublažava podočnjake i upravo zbog toga nalazimo ga u kremama za njegu lica, ali i za pomlađivanje područja oko očiju. Kreme s retinolom imaju i učinak liftinga na čitavo područje oko očiju, a uz to daju bolji tonus i mladolik izgled kože.

Serum – zbog svoje teksture i manjih molekula, prodire u dublje slojeve kože i pomaže joj oporaviti se tijekom noći. Vašoj koži donijet će veću koncentraciju aktivnih sastojaka. Obavezno ga nanosite i na vrat jer je i tom djelu kože potrebna njega. Serume i esencije uvijek nanosite prije kreme jer se njihove molekule ne mogu probiti kroz gustu kremu i prodrijeti u kožu. Birajte serum ovisno o tipu kože, ali i njenim potrebama – s anti age učinkom, hidratatne, s lifting efektom ili matirajuće…

Hidratantne kreme – svima je potrebna dodatna hidratacija. Masnu kožu njegujte laganim formulama s teksturom gela, a normalnu i suhu hranjivim teksturama koje će spriječiti gubitak vode.

KOJE SKINCARE SASTOJKE NE BISMO TREBALI KORISTITI ZAJEDNO?

Retinol & salicilna kiselina 

Kombinacija retinola i salicilne kiseline možete dodatno isušiti, ali i potaknuti ljuštenje kože.

Retinol & AHA kiseline

Korištenjem ova dva sastojka istovremeno može doći do iritacije i crvenila kože, posebice kod osoba osjetljive kože. Zbog toga biste proizvode s AHA kiselinom trebali koristiti npr. ujutro, a retinol navečer, pazeći da obavezno tijekom dana nanesete i kremu sa zaštitnim faktorom.

Retinol & vitamin C

Iako pojedinačno jako snažni, zajedno, nisu tako djelotvorni. Potrebno je jedan proizvod koristiti u jutarnjoj, a drugi u večernjoj beauty rutini.

NAVIKE KOJE ŠTETE ZDRAVLJU VAŠE KOŽE

Ne koristite kreme sa SPF faktorom

Kako biste zaštitili kožu od štetnih sunčevih zraka koje prodiru čak i kroz najgušće oblake i utječu na prijevremeno starenje, važno je svakodnevno birati proizvode za njegu kože koji sadrže SPF zaštitni faktor. Birajte proizvode sukladno tipu kože, a dobra vijest je da većina ovih krema služe i kao sjajan primer za dnevni makeup.

Spavate sa šminkom na licu

Makeup koji nosimo kroz dan sadrži sastojke koji mogu pogodovati začepljenju pora (poput silikona), a ako tome dodamo nečistoću i prljavštinu iz zraka koja se često taloži na sloj pudera, naše lice na kraju dana dobije svojevrsnu masku koja nije nikako dobra za zdravlje kože.
Kako biste uklonili i najmanje ostatke šminke i prljavštine koja se nakupila tijekom dana, itekako je važno temeljito umivanje i čišćenje lica. Koristite sredstva za umivanje koji odgovaraju vašem tipu kože kako bi imalo što bolji učinak i ostavilo lice besprijekorno čistim.

Ne posvećujete pozornost njezi vrata

Kako ne biste ubrzali stvaranje prvih znakova starenja na vratu, važno je da svakodnevno hidrirate, a tijekom dana da nanosite i kremu sa SPF faktorom na ovo područje. U suprotnom, koža će vam se na vratu dodatno isušiti, postati beživotna, a ten neujednačen.

NJEGA KOŽE SKLONE AKNAMA

Razlozi nastanka akni mogu biti različiti zbog čega bi upravo razgovor s dermatologom trebao biti vaš prvi korak u određivanju svih koraka njege ovog stanja kože. Naime, razlog upaljenih, bolnih akni mogu biti probavni problemi, poremećaj crijevne flore, razne bakterije...
Riječ je najčešće o masnoj koži koja proizvodi više sebuma nego što joj treba te se na njoj zbog toga javljaju miteseri, manje bubuljice, kao i akne.
Višak sebuma nakuplja se u porama, zajedno s odumrlim stanicama kože koji stvaraju čep i tako postaju plodno tlo za razmnožavanje bakterija i stvaranje akni.
U kućnoj njezi kože, naglasak biste trebali staviti na proizvode za čišćenje lica koji smanjuju proizvodnju sebuma, hidratatne kreme, maske i piling.

Proizvodi za čišćenje lica – birajte nježne preparate koji ne sadrže alkohol koji može narušiti prirodni zaštitni sloj i potaknuti iritaciju. Fokus stavite na antibakterijske formule koje će ukloniti višak sebuma te nježno očistiti kožu.

Krema za hidrataciju– birajte kreme koje imaju aktivne sastojke (niacinamid, salicilnu kiselinu i glikolnu kiselinu koji utječu na smanjenje proizvodnje sebuma), kao i lipide koji će osigurati hidrataciju kože i obnavljanje lipidne barijere. Naime, upravo je zadržavanje vode u dubljim slojevima kože važno kako bi se proizvodnja sebuma smanjila. Birajte kreme koje imaju teksturu gela budući da se upijaju u trenu i ostavljaju mat učinak.

Piling – birajte proizvode koji sadrže mliječnu (odčepljuje pore) i glikolnu kiselinu (zaglađuje kožu), kao i prirodne sastojke (cvijet hisbiskusa, jasmina, narcisa…) koji će zagladiti grubu i neujednačenu teksturu kože, smanjiti vidljivost pora i sitnih linija te potaknuti obnovu stanica.

ANTI-AGE RUTINA

Kada započeti s anti age rutinom?

Preventivno – u kasnim dvadesetima kada je vaša koža nahranjena, zdrava i blistava.

Što treba sadržavati anti-age rutina?

Birajte proizvode koji hidratiziraju kožu, štite ju od sunčevog zračenja, kao i proizvode za čišćenje lica koji će ukloniti višak sebuma i djelovati na proširene pore.
Upravo sunčeve zrake i suha koža mogu uticati na smanjenje elastičnosti kože te pojavu bora i tankih linija.

U tridesetima prednost se daje proizvodima s aktivnim sastojcima koji koži vraćaju čvrstoću i sjajan ten poput retinola (Vitamina A) i vitamin C. Birajte kreme i serume obogaćene ovim sastojcima koji će upotpuniti vašu večernju rutinu, a jednom tjedno vrijeme rezervirajte i za proizvode koji sadrže AHA i BHA kiseline. Oni najčešće u sebi sadrže niske koncentracije ovih voćnih kiselina, kao i antioksidanse koji ih pretvaraju u idealan tretman protiv starenja kože.
U tridesetima naša koža ostaje sve više bez hijaluronske kiseline, što čini podočnjake natečenijima, a naša koža ostaje suha, s vidljivijim borama. U svoju rutinu zato svakako dodajte i kreme za područje oko očiju bogate hijaluronom koje popunjavaju sitne bore, zatežu kožu i daju joj punoću. To će vam pomoći da kasnije uživate u zdravoj i nahranjenoj koži, koja, iako ima vidljive bore, ne izgleda sivo ili beživotno. U četrdesetima i pedesetima nastavite s korištenjem ovih proizvoda koji provjereno daju vašoj koži blistavost.

***

Nadamo se da vam je ovaj BONJOUR.beauty vodič odgovorio na nedoumice vezane za njegu kože lica i usmjerio vas u kreiranje rituala koji će vašoj koži dati zdrav sjaj bez obzira koji tip kože imate. Vjerujemo da će vam ovi savjeti pripomoći da i u užurbanoj jutarnjoj rutini pronađete vrijeme za sebe i deset minuta rezervirate za opuštanje kroz korake njege, a večeri završite uz masaže lica mirisnim serumima koji će vašoj koži dati svježinu, a vama trenutak relaksacije.
Učinite vašu kožu važnim dijelom svakodnevnih aktivnosti. Ona će vam na tome biti itekako zahvalna.

FOTO: unsplash.com


Bonjour

Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo?

TEKST: Ada Ćeremida | FOTO: Armin Dorado

Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo? Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo?

Pratimo ih godinama, radujući se svakom novom projektu, ali kada se njihovi putevi spoje, rezultat je nešto posebno.

Bisera Berberkić je poznato ime kada govorimo o besprijekorno dizajniranim interijerima, a GAZZDA je sinonim za vrhunski dizajn i zanatsku preciznost. 

Ovaj stan, s toplinom drveta, suptilnom paletom i prozračnim rasporedom, odiše lakoćom i promišljenim minimalizmom koji ne gubi osjećaj ugodnosti. Svaki komad namještaja djeluje prirodno uklopljen, a opet pažljivo odabran, balansirajući preciznost i neopterećenost. 


bonjour_ba_Gazzda_Bisera2

bonjour_ba_Gazzda_Bisera1

bonjour_ba_Gazzda_Bisera12


Kako su Bisera i GAZZDA zajedno oblikovali prostor koji istovremeno djeluje promišljeno i prirodno? Razgovarali smo sa njima i saznali kako je nastao ovaj sofisticiran interijer u ovoj harmoničnoj kolaboraciji. 


bonjour_ba_Gazzda_Bisera25

bonjour_ba_Gazzda_Bisera34


Bisera, ovaj interijer nosi dozu nenametljive elegancije, prirodni materijali i topla paleta boja djeluju instinktivno skladno. No, koliko je takva jednostavnost zapravo zahtjevna za postići? Koji su ključni elementi koji prostoru daju taj osjećaj lakoće, a da ne izgleda previše minimalistički ili  
monoton?  

Postići jednostavnost koja nije monotona, niti previše minimalistička, zahtijeva precizno balansiranje materijala, boja i tekstura. Ključ je prirodnim materijalima poput drveta, kamena i tkanina organskog porijekla, koji prostoru daju toplinu i taktilnu ugodnost. 

Također, kombinacija toplih neutralnih tonova sa suptilnim kontrastima stvara vizualni ritam koji prostoru daje dinamiku bez narušavanja harmonije.

U ovakvom pristupu, suštinska razlika između jednostavnosti i praznine leži u slojevitosti. Kada se pažljivo dodaju detalji poput rasvjete, umjetničkih predmeta ili personalizovanih elemenata, prostor dobija dušu i postaje nenametljivo sofisticiran.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera26

bonjour_ba_Gazzda_Bisera30

bonjour_ba_Gazzda_Bisera32

bonjour_ba_Gazzda_Bisera33


Postoji nešto umirujuće u ovom prostoru, svaki komad namještaja ima svoje mjesto, ali bez ukočene perfekcije. Kako ste balansirali između planske preciznosti i one neopipljive ugodnosti koja čini da se prostor osjeća kao dom?  

Balans između preciznosti i ugodnosti postiže se pažljivim odabirom materijala, boja i proporcija, ali i načinom na koji se elementi međusobno povezuju. Umjesto stroge simetrije, prostor oblikujem tako da djeluje skladno, ali ne predvidljivo. Važno mi je da svaki komad namještaja ima svoju funkciju i svrhu, ali da cjelina ostavlja dojam lakoće i prirodnosti.

Posebno pažljivo biram komade koji nisu oštri i strogo geometrijski, već imaju meke linije i organsku formu, jer upravo takvi elementi dodaju osjećaj topline i umirujuće atmosfere.

Topli tonovi, taktilni materijali i promišljena rasvjeta dodatno pojačavaju taj efekat, dok fluidnost rasporeda omogućava da prostor izgleda živo i prilagodljivo, umjesto statično i rigidno.

Na taj način prostor odiše karakterom i postaje mjesto u kojem se zaista može uživati.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera4

bonjour_ba_Gazzda_Bisera5

bonjour_ba_Gazzda_Bisera7


Koliko je za vas kao dizajnera važno imati priliku raditi s domaćim brendom poput GAZZDA? Da li osjećate da su ovakve saradnje način da se razvija lokalna scena dizajna enterijera? Postoji li neki komad namještaja iz GAZZDA kolekcije koji vam je bio posebno inspirativan u ovom projektu?  

GAZZDA je vrhunski primjer kako domaći brend može dostići svjetski nivo, a istovremeno zadržati autentičnost i prepoznatljiv dizajnerski potpis. Njihov spoj sofisticirane estetike, vrhunske izrade i pažnje prema detaljima čini ih pravim ponosom naše industrije.

Uvijek cijenim priliku da radim s njihovim komadima i posebno se radujem kada i moji klijenti prepoznaju tu izuzetnu kombinaciju ljepote i kvaliteta.

Njihov namještaj nije samo funkcionalan, već unosi poseban karakter u prostor, što ga čini idealnim izborom za projekte koji teže nenametljivoj eleganciji. Posebno volim Muna stolice, koje smo koristili i u ovom projektu. One su istovremeno udobne i estetski besprijekorne, s prefinjenim linijama koje se lako uklapaju u različite stilove enterijera.

Velika prednost je i široka mogućnost obrade materijala, od tkanina do kože, što omogućava potpunu prilagodbu svakom prostoru. GAZZDA nas uvijek iznova oduševljava i s nestrpljenjem pratim šta će sljedeće donijeti.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera9

bonjour_ba_Gazzda_Bisera8

bonjour_ba_Gazzda_Bisera11

bonjour_ba_Gazzda_Bisera10


Namještaj GAZZDA često nosi onaj prepoznatljiv pečat, spoj zanatske preciznosti i suptilne, nenametljive estetike. Kako osiguravate da svaki komad ostane bezvremenski, a opet dovoljno prilagodljiv za različite tipove prostora?  

Mi kao GAZZDA vjerujemo da dom nije samo zbir predmeta na jednom mjestu, nego stvarno prostor u kojem duša odmara. Zato svaki komad prolazi kroz strogo definisan proces razvoja, od prvog skiciranja do finalnog detalja u radionici.

Naši dizajneri ne pristupaju namještaju samo kao estetskom i funkcionalnom objektu, već kao zanatskom zadatku – stalno dorađujući prototipe, balansirajući proporcije, eksperimentirajući s materijalima.

U toj tišini radionice, gdje se svaki spoj završava rukom, nastaje ono što mi zovemo GAZZDA kvalitet. Komadi koje stvaramo su suptilno oblikovani da traju – estetski, funkcionalno i emotivno – ali i dovoljno fleksibilni da se uklope u prostore različitih karaktera i senzibiliteta.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera16

bonjour_ba_Gazzda_Bisera22

bonjour_ba_Gazzda_Bisera19

bonjour_ba_Gazzda_Bisera20

bonjour_ba_Gazzda_Bisera17

bonjour_ba_Gazzda_Bisera23


GAZZDA komadi djeluju gotovo kao produžetak prirode unutar interijera. Kako postižete tu lakoću dizajna koja spaja savremenu estetiku s osjećajem topline i prirodnosti? I koja je priča iza komada namještaja odabranih za ovaj stan?  

Naša filozofija i pristup dizajnu su jednostavni – stvarati prostor koji ne vrišti, već šapuće. Komadi poput Fawn kreveta ili Dedo lounge fotelje nisu tu da dominiraju, već da udahnu tišinu i mir prostoru, oblikujući ga linijama koje teku prirodno, organski.

Vjerujemo u moć jednostavnosti, u materijale koji pozivaju na dodir i oblike koji dopuštaju da prostor diše. U ovom interijeru, svaki GAZZDA komad tiho doprinosi cjelini. Trpezijskim dijelom dominiraju Muna stolice i Fawn sto – blagi rubovi, taktilno drvo i topli tonovi koji pozivaju na prisutnost i zajedništvo.

Dedo fotelja, Fawn lowboard, krevet i noćni ormarić, te Mu stolić u dnevnom boravku, unose onu smirenost i prirodnu lakoću koja je srž GAZZDA dizajna – prisutan, ali nenametljiv.



bonjour_ba_Gazzda_Bisera36

bonjour_ba_Gazzda_Bisera37

bonjour_ba_Gazzda_Bisera39

bonjour_ba_Gazzda_Bisera38


Koliko je za brend GAZZDA važno raditi s dizajnerima interijera poput Bisere? Kako ste kroz ovu saradnju uskladili njenu viziju s prepoznatljivim GAZZDA dizajnerskim potpisom?  

Uživamo raditi s ljudima koji imaju jasnu viziju – i još važnije, koji znaju za koga je ta vizija. Bisera je već u fazi narudžbe imala precizan osjećaj za svaki komad, znala je koji materijali će najbolje odgovarati ambijentu i kako sve povezati u skladnu cjelinu. Nama je bilo zadovoljstvo to ispratiti i podržati.

Naš fokus je stvaranje – osmišljavanje i dorađivanje komada koji imaju vlastiti karakter. Ali kad dođe trenutak da ti komadi pronađu svoj dom, tu svoju konačnu formu često dobivaju upravo kroz ruke arhitekata i dizajnera interijera.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera40

bonjour_ba_Gazzda_Bisera41

bonjour_ba_Gazzda_Bisera42

bonjour_ba_Gazzda_Bisera43

bonjour_ba_Gazzda_Bisera44

bonjour_ba_Gazzda_Bisera45

bonjour_ba_Gazzda_Bisera46

FOTO: Armin Dorado


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!