TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 21.6.2023.

Kada u naš inbox stigne poruka koja nas obavještava o novom brendu, novoj kolekciji ili posebnom projektu iz BiH, na licu nam se instant pojavi osmijeh.

 

Ovaj put smo sretni jer mlada dizajnerica iz BiH predstavlja svoju prvu kolekciju kupaćih kostima. 
Naime, nakon debija na prestižnoj reviji u sklopu tjedna Milan Fashion Weeka, bh. brend Monier Atelier po prvi puta uplovljava u svijet kupaćih kostima pod vodstvom dizajnerice Hane Rudež, kombinirajući prepoznatljivi pečat Moniera s novim, hrabrim idejama. 

 



Nova kolekcija kupaćih kostima dolazi u pravo vrijeme, vrijeme godišnjih odmora, a postoji li bolji outfit za odmor od onog pod pečatom bh. dizajna? Ova kolekcija odražava Monierovu sofisticiranost i eleganciju, pritom pazeći na jednostavnost i neopterećenost. Svaki model je pažljivo osmišljen, prateći princip 'više je manje', ističući tako ljepotu prirodnih linija i silueta. Očekujte luksuzan minimalizam i neusporedivu eleganciju u svakom komadu ove kolekcije, a u nastavku uživajte u novim komadima i uzmite vrijeme za biranje svog favorita.  

 


 

Nova kolekcija kupaćih kostima


* * * 
Foto: Sanela Babić


Bonjour

Svi kažite: Hvala Matthieu Blazy što si vratio zabavu u Chanel! Cipele edition.

TEKST: Emina Smaka

Svi kažite: Hvala Matthieu Blazy što si vratio zabavu u Chanel! Cipele edition. Svi kažite: Hvala Matthieu Blazy što si vratio zabavu u Chanel! Cipele edition.

Ok, na prvu djeluju kao da je neko na pola posla u izradi cipele jednostavno rekao:,, Znaš šta, bit će ovo dovoljno!''.


A onda se sjetimo da se nalazimo na Cruise 2026/27 pisti kuće Chanel, pod vodstvom Matthieu Blazy, i da nedovoljno u modi često znači upravo suprotno.

 



Ove sandale, koje su u suštini svedene na petu i ornamentalni okvir oko stopala, otvaraju jedno staro pitanje: gdje završava funkcija, a gdje počinje ideja? Ako cipela više ne štiti stopalo, nego ga gotovo u potpunosti izlaže, da li je ona i dalje cipela ili performativni objekt koji nosimo?

 

 

Ovo, naravno, nije prvi put da moda koketira s idejom redukcije do apsurda. Još 1999. Jeremy Scott je kroz svoje rane kolekcije ponudio sličan moment ironije i pomjeranja granica, igrajući se s formom obuće kao vizuelnim znakom, a ne nužno funkcionalnim predmetom. Njegov pristup je bio otvoreno duhovit, gotovo karikaturalan, dok Chanel danas bira suzdržaniju, ali ništa manje provokativnu verziju istog pitanja.

S druge strane, nedavni spoj Maison Margiela i Christian Louboutin iz 2024. godine također je istraživao granice konstrukcije i percepcije obuće, gdje forma postaje fragmentirana, a cipela više nalikuje ideji nego predmetu. U tom kontekstu, Chanelove polu-cipele djeluju kao nastavak tog dijaloga, ali kroz prizmu luksuza koji nikada ne gubi svoju estetsku disciplinu.


Ono što je ovdje posebno zanimljivo jeste kontrast između historijskog konteksta i radikalnosti dizajna. Povratak u Biarritz, gdje je Gabrielle Chanel 1915. otvorila svoju kuću, priziva ideju oslobođenog tijela, jednostavnosti i funkcionalne elegancije, vrijednosti koje su tada redefinisale žensku modu. I sada, više od stoljeća kasnije, Chanel ponovo govori o slobodi... samo ovaj put kroz gotovo potpuno odbacivanje zaštite koju cipela pruža.

 



Teško je ne osjetiti blagi sarkazam u svemu ovome. 

No, jasno je da se vrijednost komada ne mjeri isključivo njegovom funkcijom. Naprotiv, često se mjeri njegovom sposobnošću da izazove reakciju, bilo da je to divljenje, zbunjenost ili blagi otpor.

U tom smislu i ove Chanel sandale funkcionišu kao komentar o tijelu, o luksuzu, o granicama između potrebe i želje. Možda nisu stvorene da postanu svakodnevni izbor, ali jesu da pomaknu perspektivu i da nas podsjete da moda, u svom najuzbudljivijem obliku, nikada nije bila potpuno racionalna.
 

Naslovna fotografija: @sourcewhere


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!