TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 2.5.2019.

Nije tajna da brojne kreativne industrije redovito zavire u minula desetljeća po dozu inspiracije, donoseći trendove, filozofije i stavove koji su obilježili sedamdesete, osamdesete i devedesete u našu svakodnevicu.

Diktati koji su postavljeni u tom periodu na polju umjetnosti, arhitekture i mode i danas volimo, a pojedini trenutci nas vraćaju u djetinjstvo, mame osmijeh na lice i bude nostalgiju. Zbog toga ne čudi što su na društvenim mrežama itekako popularni profili koji kroz retro prizvuk pojedinih zapisa i urnebesno smiješne fotografije potiču da ponovno odlutamo u spomenuto razdoblje. Supermodeli devedesetih, celebrity, kultne serije, poznati glumci u mladim danima, grunge era, glazba, stajliš kombinacije… sve to i još puno toga naći ćete kroz ovih sedam profila. 

@90sanxiety

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cameron Diaz, 1993

A post shared by Nineties Anxiety (@90sanxiety) on

@princess.diana.forever

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

07 April 1982: Pregnant with her first child, Princess Diana arrives by helicopter to Bridgend in Wales to open Sony Factory ■ 07 أبريل 1982: حامل بطفلها البكر ويليام، اﻷميرة ديانا تصل بطائرة هيلوكوبتر إلى مدينة بريجيند في إمارة ويلز لافتتاح المقر الجديد لمصنع شركة سوني اليابانية المتخصصة في الصناعات اﻹلكترونية ■ #princessdianaforever #humanitarian #princessofwales #princessdiana #gb #hertruestory #kensingtonpalace #uk #thebritishroyalfamily #theroyalfamily #thebritishmonarchy #queenofhearts #instagood #instaroyal #instalike #di #fashionicon #peoplesprincess #style #glamorous #icon #foreveryoung #uk #الأميرة_ديانا #أميرة_ويلز #أميرة_القلوب #الأميرة_ديانا_لﻷبد #بريطانيا #لندن #قصتها_الحقيقية #أميرة_الشعب

A post shared by Princess Diana Forever (@princess.diana.forever) on

@neontalk

@babemania

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

awwww hi guys #nsync

A post shared by @ babemania on

@davebenett

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#karllagerfeld #annawintour #1998 #90sfashion #nobu

A post shared by Dave Benett (@davebenett) on


@90scelebvibes

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sean Combs on JLO - Interview (2001): " ...The couple split during his six-week guns-and-bribery trial but came face-to-face for the first time on Sunday night in Los Angeles at an after-Oscars party. 'She is somebody I will always love,' he said. 'It is hard being a celebrity in a relationship. We will meet again some day. My heart is strong. I went to the party because I was invited and I was in town. I was looking forward to seeing her.' He said his split with Lopez had been caused by the strain of the trial. 'It was a rough year and I just want her to be happy,' he said. 'I will always love her.' 'If I could have done anything, I would have just stopped at home,' he said. 'I would never have come up with this bright idea. 'I had the most beautiful thing at home. I had a better party at home than I could get anywhere else. I should have just stayed in with her "

A post shared by 90s (@90scelebvibes) on

@shesvague

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by She’s Vague (@shesvague) on

@80s_90s_00s


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 80s 90s 00s (@80s_90s_00s) on


Bonjour

Jusuf Nurkić u kombinacijama Marka Fehera: Duo za koji nismo znali da nam treba

TEKST: Emina Smaka

Jusuf Nurkić u kombinacijama Marka Fehera: Duo za koji nismo znali da nam treba Jusuf Nurkić u kombinacijama Marka Fehera: Duo za koji nismo znali da nam treba

U vremenu u kojem moda sve češće funkcioniše po principu brzih kolekcija, kopiranih silueta i univerzalnih krojeva, custom made se vraća kao odgovor na potrebu za autentičnošću.


Za dizajnera Marka Fehera, personalizovana izrada je suštinski dio njegovog dizajnerskog identiteta. Dok kolekcije koristi kao prostor za konceptualno razmišljanje i obradu tema bez ograničenja proporcija, custom made za Fehera znači nešto daleko intimnije. To je proces u kojem dizajn ne dominira, već se prilagođava karakteru, tijelu i energiji onoga ko ga nosi.


Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (5)

Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (2)

,,Obzirom da je “Custom made” već uveliko dio mog identiteta, nekako mi nije stran. Za mene je “Custom made” nešto potpuno drugačije od kolekcije, kolekcija mi služi da obradim neku temu i ustupim neke odgovore onako kako ih ja vidim ne mareći za proporcije ili bilo šta drugo, dok “custom made” za mene predstavlja dijalog između osobe kojoj se komad radi i mog dizajna. Custom je ono što mene “odradi” da toj osobi “pripada”.'' - Marko Feher


 Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (8)

Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (1)

Upravo iz tog razloga saradnja s Jusufom Nurkićem nije bila klasičan modni projekat, već kreativni izazov koji se prirodno razvio. Nurkić, jedan od najuspješnijih bosanskohercegovačkih sportista na svjetskoj sceni, poznat je po svojoj fizičkoj snazi, ali i po izraženoj ličnosti van terena. 

Njegova pojava traži prostor, a njegov stil ne pristaje na kompromise. Kako Feher ističe, u Jusufovo odijelo ide duplo više materijala od prosjeka, ali upravo ta disproporcija, snaga i karakter bili su ono što ga je dodatno motivisalo. Rezultat nije samo niz odjevnih komada, već garderoba koja funkcioniše kao produžetak Nurkićevog identiteta: snažna, samouvjerena i potpuno svoja.
 
 

Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (7)
 

Marko: ,,Jusuf je definitivno naša zvijer. Snažan u svakom smislu. Kada me Jusuf kontaktirao da uradimo odijelo, za mene je to bio izazov, u Jusufovo odijelo ide duplo više materijala od prosječnog, ali izazov je ono što mene intrigira. Nismo stali na jednom odijelu, dosta je toga, a radujem se još više ovim stvarima koje niste vidjeli, koje ćete tek vidjeti ;)''.



Jusuf_Nurkic_Bonjour_ba_Marko_Feher (6)


Prve tri kombinacije koje vidimo, od svijetloplavog oversized seta, preko upečatljivog neon zelenog looka do crno-bijelog printa, jasno pokazuju da je ovo pažljivo građen stilski identitet.

I dok su ovo tek prvi komadi koje imamo priliku vidjeti, dizajner najavljuje da ono najzanimljivije tek dolazi.
 

Fotografije: Jusuf Nurkić, Marko Feher, privatna arhiva


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!