TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 3.5.2016.

Nakon završetka obrazovanja većina nas jedva dočeka odbaciti stručnu literaturu i krenuti s popisom knjiga za inspiraciju, motivaciju i razonodu. Odnosno, želimo knjige rezervirati za opuštanje, a ne za naprezanje. No, ukoliko želite započeti vlastiti posao, pospješiti postojeći, krenuti u menadžerske vode i sl. knjige su te iz kojih možete najviše savjeta izvući.

One u sebi sadrže upute sačinjene na osnovu iskustva ljudi koji su već uspješno prošli ono u što se vi sada upuštate. Ako želite izbjeći početničke pogreške i biti uspješnije u ženskom poduzetništvu, donosimo vam nekoliko knjiga iz kojih možete itekako puno naučiti.

1. Priča o uspjehu – Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell u svojoj knjizi postavlja pitanje što čini jako uspješne ljude drugačijima. Zapravo, on proučava njihove korijene, otkuda dolaze, a ne kakav karakter imaju. Zbog zanimljivih tema koje obrađuje kao što su: poslovne prilike, jednakost muškaraca i žena na radnom mjestu, izazovi s kojima se žene susreću na istima, trebala bi se naći na radnom stolu svake poslovne žene. Osim važnih lekcija posjetit će vas na vaše korijene i otkuda ste započeli svoj poslovni put.

01

2. Žena-šef – Sophia Amoruso

Sophia priča svoju inspirativnu priču o uspjehu, počevši od točke u kojoj je živjela na ulici, bez posla. Danas, osnivačica NastyGala dijeli svoju nevjerojatnu priču i podučava žene kako biti uspješne u poslu bez suvišnog „šefovanja“. Motivirajući savjeti preneseni na simpatičan način neće vas ostaviti ravnodušnima.

02

3. 4satni radni tjedan – Timothy Ferriss

Vječno pitanje majka/ žena poduzetnica jest kako balansirati poslovni i privatni život. Voditi uspješan posao i brinuti se za obitelj. Timothy u svojoj knjizi posvećuje posebnu pažnju tom pitanju i daje savjete ženama kako se, bez zapostavljanja obitelji, uspješno penjati poslovnim ljestvama.

03

4. Bossypants – Tina Fey

Američka komičarka priča svoju priču o uspjehu počevši od štreberskog djetinjstva, preko njene velike uspješnice Saturday Night Livea, do faze u kojoj su joj se svi dječji snovi ostvarili. Naravno da ćete se nasmijati njenim prepoznatljivim šalama i prepričavanju kakvo samo Tina može prenijeti. No, uz sve to – glavna Tinina lekcija je „da si nitko sve dok te netko ne zove šefe“.

04

5. Redovnik i zagonetka – Randy Komisar

Priča koju Komisar pripovjeda nije samo savjet kako trebate razmišljati kad započinjete svoj posao, nego također kako izgraditi život u kojemu ćete uživati. Važno je znati sve tehničke aspekte započinjanja posla, no, ako nemate snažnu volju ustrajati kad postane teško, malo je vjerojatno da ćete uspjeti u poslu. Ova knjiga će vam pomoći da ne potrošite znoj i suze na projekt za kojim vaše srce ne treperi.

05

6. Žene ne pitaju – Linda Babcock, Sara Laschever

Jeste li znali da je četverostruko veća mogućnost da će muškarac postaviti pitanje povećanja plaće na radnom mjestu nego žena s istim kvalifikacijama? Ova knjiga govori o iskustvu stotina žena koje potvrđuju činjenicu da su na radnom mjestu mnogo više rezervirane i ne postavljaju pitanja, ne pregovaraju o svojim poslovnim uvjetima, što naravno, dovodi do propuštanja dobrih poslovnih prilika. Knjiga će probuditi vaš osjećaj samopouzdanja i ponovno vas podsjetiti, u slučaju da ste možda zaboravili, koliko puno žene mogu napraviti.

06

Foto: barnesandnoble, amazonaws, cashflowskills, collegefashion, wordpress, punchedclocks


Bonjour

Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela.

TEKST: Ada Ćeremida

Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela. Berlin ovog ljeta: Šejla Kamerić istražuje granice intime, nasljeđa i tijela.

Dvije izložbe, dvije lokacije i jedna od najvažnijih regionalnih umjetnica današnjice.

U sezoni kada evropske galerije ispunjavaju prostore retrospektivama i digitalnim spektaklima, bh umjetnica Šejla Kamerić u Berlin donosi nešto daleko suptilnije, ali moćnije. Njen rad ostaje duboko pod kožom.

 




Izložba In the Darkened Rooms, koja je otvorena do 12. jula u Galerie Tanja Wagner prostoru, donosi niz analognih instant fotografija i skulptura u bronzi koje mapiraju napetost između nježnosti i ogoljenosti. 

Tjelesnost i ranjivost prožimaju svaki kadar, dok motiv trnovitih grana na koži otvara prostor za razmišljanje o seksualnosti, stidu, moći i pravu na vlastitu percepciju tijela.


 

  

Paralelno, u Fotografiska Berlin do 17. augusta, Kamerić predstavlja novu seriju EX YOU BODY, nastalu u saradnji s njenom devetogodišnjom kćerkom. U ovom neobičnom dijalogu majke i kćerke, granice autorstva se brišu: kćerka fotografira, intervenira crtežima, dodaje i oduzima stvarajući hibridno tijelo koje je istovremeno nježno i buntovno. 

Uključivanjem djeteta u proces, Kamerić otvara vrata jednoj novoj, nefiltriranoj perspektivi ženstvenosti, onoj neopterećenoj kulturnim naslagama.

 

 

Obje postavke se dotiču generacijskog nasljeđa, fizičkog pamćenja i načina na koje žene, od majki do kćerki, uče gledati sebe i druge. Umjesto nostalgije, ove izložbe nude ogoljenu iskrenost. A možda i prostor za iscjeljenje.

 

Foto: @galerietanjawagner


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!