TEKST: Ada Ćeremida

DATUM OBJAVE: 22.1.2025.

Zobena kaša je zdrav, brz i ukusan obrok, ali mnogi ljudi se suočavaju s problemom njezine teksture. Ovaj blendirani recept za zobenu kašu daje joj kremastu, glatku teksturu koja oduševljava.

Ovaj jednostavan trik donosi potpuno novu dimenziju vašoj jutarnjoj rutini. Uživat ćete u savršenoj, kremastoj zobnoj kaši koja će vas oduševiti, za samo 10 minuta. Otkrijte kako brzo možete pripremiti ovaj ukusan doručak sa receptom koji je pun energije.


Foto: @foodforarixx



Sastojci:

  • 1 šolja zobenih pahuljica
  • 2 šolje mlijeka (ili bilo koje biljnoe alternative)
  • 1 kašičica meda ili javorovog sirupa
  • 1/2 kašičice vanilin šećera
  • Prstohvat soli
  • Topping po izboru (svježe voće, orašasti plodovi, sjemenke, jogurt ili cimet)



Foto: @oatsndrip



Priprema: 
Prvo, u srednje velikoj šerpi, zagrijte mlijeko do ključanja, a zatim dodajte zobene pahuljice i prstohvat soli. Smanjite temperaturu i kuhajte 5-7 minuta, povremeno mješajući, dok pahuljice ne postanu mekane i tečnost se upije. Kada se skuhaju, sklonite ih sa vatre i ostavite da se malo ohlade, a zatim ih prebacite u blender. Dodajte med ili javorov sirup i vanilu. Blendajte na visokom nivou 30 sekundi do 1 minut, dok ne dobijete glatku, kremastu teksturu. Na kraju, prelijte kašu u činiju i dodajte svoje omiljene toppings.


Foto: @georginaburgess_



Uživajte u savršeno glatkoj, kremastoj zobenoj kaši. Savršen je način da uživate u prednostima kaše bez teksture koja vam možda nije omiljena.

***
Naslovna fotografija: @josefinevogt


Bonjour

Pronašli smo sladoled mjesto u Dubrovniku vrijedno čekanja u redu (+ cijene)

TEKST: Bonjour.ba - PR

Pronašli smo sladoled mjesto u Dubrovniku vrijedno čekanja u redu (+ cijene) Pronašli smo sladoled mjesto u Dubrovniku vrijedno čekanja u redu (+ cijene)

U samom srcu dubrovačke historijske jezgre otvorio se Moritz Eis, novo mjesto koje donosi artisan sladoled napravljen od 100 posto prirodnih sastojaka, bez umjetnih aroma i konzervansa.

Na adresi Široka ulica 4 tako je Dubrovnik dobio slatku adresu koja spaja vrhunski gelato, kreativne okuse i filozofiju održivosti, a već na prvi pogled jasno je zašto se o ovom brendu toliko priča širom Europe.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik34bonjour_ba

moritz_eis_sladoled_dubrovnik29bonjour_ba

moritz_eis_sladoled_dubrovnik2bonjour_ba

Iako osvaja minimalistički uređenim enterijerom i elegantnim konceptom prostora, glavna zvijezda ovdje ipak je sladoled. 


moritz_eis_sladoled_dubrovnik9bonjour_ba

U Moritz Eisu vjeruju da je sladoled više od deserta, on je iskustvo, mali luksuz i trenutak sreće u svakodnevnici. Upravo zato svaki okus nastaje od pažljivo biranih prirodnih sastojaka, bez kompromisa u kvaliteti.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik37bonjour_ba

Brend je osnovao austrijski poduzetnik Moritz Fried, koji je prije desetak godina odlučio zamijeniti karijeru u investicijskom bankarstvu proizvodnjom artisan sladoleda. 

Danas je Moritz Eis prisutan u Austriji, Crnoj Gori, Rumuniji, Mađarskoj, Slovačkoj i Čileu, a Dubrovnik je najnovija tačka na njihovoj slatkoj mapi.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik40bonjour_ba

moritz_eis_sladoled_dubrovnik21bonjour_ba

U ponudi se nalazi više od dvadeset okusa, od klasičnih favorita poput čokolade, slane karamele i pistacija, do nešto odvažnijih kombinacija kao što su crvena narandža i đumbir te dulce de leche. 

Posebnu pažnju privlače i sorbeti, idealni za dubrovačke ljetne dane; lagani, osvježavajući, veganski i bez glutena. Među njima se ističu okusi limuna i mente te zmajevog voća s limetom.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik32bonjour_ba

moritz_eis_sladoled_dubrovnik33bonjour_ba

Iz Moritz Eisa poručuju kako je svaka kuglica njihova mala priča: ‘Svaka kuglica priča svoju priču i svaki okus je 100% prirodan. S istinskom predanošću čistim sastojcima, održivosti i stalnim inovacijama, Moritz Eis stvara sladolede koji pružaju pamtljivo i jedinstveno iskustvo.’


moritz_eis_sladoled_dubrovnik16bonjour_ba

Tokom godina razvili su više od 200 okusa i, kako kažu, tek su na početku svojih sladolednih avantura inspirisanih umjetnošću, muzikom, ljudima i putovanjima. Upravo ta filozofija ‘The Art of Happiness’ osjeti se i u svakom detalju dubrovačke lokacije.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik36bonjour_ba

Regular size sladoleda košta 3,70 eura, dok je medium size 5,70 eura, a Moritz Eis otvoren je svakoga dana od 11 do 23 sata

S obzirom na kvalitetu sastojaka, kreativnost okusa i pažljivo osmišljen koncept, čini se kako je Dubrovnik dobio novu ljetnu gastro adresu o kojoj će se još puno pričati.


moritz_eis_sladoled_dubrovnik12bonjour_ba

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!