TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 4.5.2019.
Prvi ponedjeljak u petom mjesecu rezerviran je za otvorenje izložbe i bal koji predstavlja jedan od najvažnijih društvenih događaja na Manhattanu – Met galu. Održava se u Metropolitan muzeju u New Yoku. Sama izložba donosi modnu retrospektivu na određena poglavlja, dizajnere ili određene stilove u modi, slaveći modnu baštinu kroz 30 000 različitih odjevnih komada iz cijelog svijeta. Met gala je ujedno i donatorska večer i sav prikupljeni novac se ulaže u daljnji rad i djelovanje muzeja.
Djelić 'Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination' izložbe održane 2018. godine
Dokumentarac 'The First Monday in May' najbolje prikazuje vrijeme, strast i snagu koja se krije iza cijelog eventa, u kojem glavnu ulogu ima Anna Wintour, urednica američkog Vogue magazina. Anna ne samo da bira listu osoba koje će biti pozvane na event (dakle, nije dovoljno da ste spremni platiti ulaznicu koja ove godine prema pisanjima medija košta oko 45 000 američkih dolara), nego i bira većinu kombinacija koje će poznata lica birati za crveni tepih otvorenje izložbe.
Anna Wintour
Anna ima stroge kriterije kada je u pitanju odabir jelovnika, korištenje društvenih mreža, ali i raspored sjedenja. „Cijela poanta Met gale leži u upoznavanju novih ljudi i pokazivanju zainteresiranosti za ono što drugi rade. Koja je svrha da dođeš na događanje na kojem ćeš se isključivo družiti sa svojim suprugom?“ – komentirala je Sylvana Ward Durett, jedna od Vogue suradnica. Kako je sve počelo i što danas MET galu čini posebnom, odgovaramo kroz četiri najčešće postavljena pitanja o ovom događaju.
Kada je održan prvi Met gala bal?
Met gala bal prvi put je održan 1948. godine. Modna urednica Eleanor Lamber pokrenula je tradiciju gala večere u Met muzeju za koju je ulaznica koštala pedeset dolara. Diana Vreeland je u sedamdesetima događaju dala dodatnu glamuroznu notu uz A-listu celebritya na eventu, a Anna je svoje prste u cijelu priču umiješala 1995. godine. Tada je i započela važna suradnja Vogue magazina i Metropolitan muzeja.
Djelić 'Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology' izložbe održane 2016. godine
Što je tema ovogodišnjeg Met gala bala?
Ove godine tema Met gala bala je „Camp: Notes on Fashion“, a bit će održan 6.5.
Tema je proizašla iz eseja Susan Sontag, koji nosi sličan naziv – „Notes on Camp", u kojem Susan ističe 'ljubav prema neprirodnom: umjetnom i pretjerivanju.' Andrew Bolton, kustos izložbe je sam korijen riječi 'camp' pronašao u francuskom izrazu 'camper' koji zapravo znači zauzeti ekstravagantnu pozu. U skladu s tim, kao dio izložbe bit će prikazane hrabre, odvažne i upečatljive kreacije Jean Paula Gaultiera, Johna Galliana, Virgila Abloha, Marca Jacobsa, Jeremya Scotta, Richarda Quinna…
Tko su gosti Met gala bala?
Svake godine samo pomno odabrana imena iz svijeta mode, filma i glazbe dobivaju mogućnost biti dio iste. Anna sudjeluje u odobravanju svakog imena s liste uzvanika. Modna urednica koja ima veliki utjecaj u medijima i koja je sudjelovala u razvoju karijera brojnih modnih djelatnika, kroz event potiče na umrežavanje, ali i daje dodatnu važnost pojedinim imenima.
Sarah Jessica Parker u Gilles kreaciji na Met gala balu 2013. godine
Met Gala crveni tepih uvijek započinje malo prije sedam sati navečer. Unaprijed je dogovoren i uređen raspored dolaska poznatih imena na crveni tepih, a inspirirani temom izložbe, poznate dame i muškarci biraju dizajnerske kreacije koje će stilski odgovoriti na temu zabave.
Pojedine dame poput Sarah Jessice Parker, zajedno s timom stručnjaka mjesecima prije bala detaljno istražuju temu i u suradnji s dizajnerima osmišljavaju kreaciju koja će u potpunosti odgovoriti na zadatak.
Nerijetko to dovodi do scenarija u kojem određeni dizajneri kreiraju kreacije specijalno za Met gala bal, pokazujući talent i znanje kroz igru s materijalima, bojama i dodacima. A sve to, kako bi uistinu odali počast vremenu, modnom stilu ili dizajneru u čiju se čast i organizira izložba. Te kreacije savršen su primjer kako to izgleda kada se spoje modni pravci koji su obilježili modnu povijest i vještina i kreativnost dizajnera današnjice.
Post koji je SJP podjelila nakon Met gala izložbe 2016.godine na temu 'Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology'
I baš kao što se na dodjeli Oscara uz info o dobitniku zlatnog kipića usmjerava pažnja na red carpet izdanja, na jednom od najvažnijih modnih događanja svi žele znati tko je dobio pozivnicu, čiji dizajn nosi, je li uspješno odgovorio na dress code zabave, što će modna kritika reći na njihov odabir i tko su nove muze omiljenih nam dizajnera. Uz to, velik je pritisak na modnim dizajnerima i draguljarskim kućama, koje na ovom eventu mogu dobiti jak PR. Ili potpuno suprotan učinak, ako se dama ili muškarac koji su odjenuli nađu na listi najgore odjevenih gostiju Met gale.
Blake Lively u Versace kreaciji na Met gala balu 2018. godine
Tko su organizatori Met gala bala?
Uz Annu i Met muzej, svake godine, još par imena iz svijeta mode sudjeluje u organizaciji izložbe i svečane zabave. Ove godine, Anni se u ulozi domaćina pridružuju Serena Williams, Lady Gaga i Alessandro Michele (kreativni dizajner u Gucciju), koji je i glavni sponzor ovogodišnje izložbe koja će se moći pogledati od 6.5. - 8.9. 2019.
Na kraju, jedva čekamo ponedjeljak i pripremu još jednog detaljnog BONJOUR.reporta s crvenog tepiha ovogodišnjeg Met gala bala, ali i zaviriti u backstage modne izložbe koja slavi posebnost. #staytuned.
TEKST: Ilda Lihić-Isović
U Sarajevu se ovih dana otvara nova priča kada je riječ o muškoj modi, tačnije AROS atelje u Strossmayerovoj ulici.
Fokus na tihe, nenametljive komade, sa naglaskom na detalj, materijal i promišljen dizajn.
Kolekcija za proljeće/ljeto 2025, koju smo imali priliku pregledati prije zvaničnog otvaranja, nosi naziv „Vječni klasici“. To su komadi koje biste podjednako lako mogli zamisliti na ulicama Stockholma ili Milana: od laganih lanenih pantalona, preko ležerno krojenih sakoa, do odijela koja jednako dobro izgledaju i na poslovnom sastanku i u neformalnijim prilikama.
Zamišljena je kao baza garderobe za muškarca koji vodi aktivan život, ali ne želi mijenjati tri outfita dnevno. Tu su klasični muški odjevni predmeti i dodaci, osvježeni najfinijim tkaninama i detaljima koji prate svakodnevne situacije od posla do večernjeg izlaska. To su maskulini oblici reinterpretirani kroz jednostavan, ali precizan dizajn, uz paletu boja koja se uklapa u različite životne faze.
Ono što posebno izdvaja AROS jeste mogućnost izrade po mjeri kroz AROS LUX uslugu, dostupnu uz prethodnu najavu. Riječ je o procesu gdje klijent bira tkanine, uključujući one renomiranih italijanskih proizvođača poput Loro Piana i Cerruti, te definiše sve detalje kroja.
Za one koji cijene funkcionalnost, udobnost i dizajn AROS može biti zanimljiva opcija pogotovo za one koji žele personaliziran pristup odijevanju.
Ko stoji iza AROS-a? Armin Osmančević, dizajner s adresom u Sarajevu i iskustvom iz svjetskih modnih kuća
Iza brenda AROS stoji Armin Osmančević, ime koje možda nije često u naslovima, ali definitivno ima šta da kaže kada je riječ o modnom dizajnu. Armin dolazi s preko 20 godina međunarodnog iskustva, a iza njega su saradnje s globalnim brendovima poput Adidas, Stella McCartney, Maison Margiela, Mercedes, H&M i Pepsi.
Armin Osmančević
Foto: Johan Strindberg
Njegov profesionalni put uključuje i magistarsku diplomu sa Konstfack Univerziteta umjetnosti, zanata i dizajna u Štokholmu, što dodatno objašnjava zašto AROS izgleda baš ovako, rekli bismo skandinavski odmjereno, a opet promišljeno do posljednjeg detalja.
Upravo s tim pristupom, Armin je odlučio otvoriti AROS atelje u Sarajevu, u Strossmayerovoj ulici br. 6, gdje će od kraja jula 2025. biti dostupna gotova kolekcija za proljeće/ljeto 2025, ali i individualno krojenje kroz AROS LUX uslugu.
Paralelno s ateljeom, već je aktivna i AROS e-trgovina, dostupna u više zemalja poput Njemačke, Engleske, Švedske i Švicarske, a možete je pronaći na: aroslux.com.
Foto: Sanela Babić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!