TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 8.9.2022.
Ove godine se obilježava 79. sedmica mode, onakvu kakvu je mi poznajemo danas. S obzirom na to da nam se približava septembar koji donosi najpopularniju sezonu s početkom u New Yorku, odlučili smo se bolje upoznati s istom.
Iako smo svi svjesni važnosti postojanja Fashion Weeka, mnoga pitanja nam i danas ostaju neodgovorena. Mnogobrojne činjenice smo do sada naučili, neke nam nisu jasne, a za neke nas je jednostavno neugodno upitati.
Kako bismo približili svima važnost i smisao sedmice mode odlučili smo kreirati potpun vodič s objašnjenjima, odgovorima na najčešća pitanja i rješavanja nedoumica.
Kraća historija Fashion Weeka
1943. godine vizionarka i modna publicistica Eleanor Lambert je pokrenula modni 'Press Week' u svrhu promovisanja američkih dizajnera i brendova. Svrha 'Press Weeka' se krila u jednostavnom razlogu predstavljanja novih kolekcija urednicima magazina i potencijalnim kupcima. To je početak New York Fashion Weeka.
Eleanor je ime koje treba upamtiti, pored toga što je pokretačica New York Fashion Weeka, ona je osnivačica Met Gale, Internacionalne liste najbolje odjevenih osoba te CFDA. Bez nje mnoge stvari u svijetu mode ne bi bile onakve kakve ih poznajemo danas. Njen lik i djelo su prikazani i u popularnoj seriji 'Halston'.
Koliko sezona se predstavlja na sedmici mode?
Jedno sasvim opravdano pitanje koje zbunjuje mnoge. Sedmica mode se održava u 4 glavna grada, Big 4 - New York, Pariz, Milano i London. U ovim gradovima dizajneri predstavljaju svoje kolekcije 2 puta godišnje. Sve počinje u New Yorku, a završava u Parizu.
Sedmice mode su uvijek jednu sezonu ispred, što znači da se u septembru i oktobru predstavljaju kolekcije za proljeće/ljeto, a jesen/zima u februaru i martu. Nakon predstavljanja kolekcija na sedmici mode, komadi će biti dostupni u prodaji za 6 mjeseci.
Ko može prisustvovati sedmici mode?
Iako jedan od najpopularnijih događaja u svijetu, mjesto na reviji nije lako dobiti. Publika je visoko filtrirana i sastoji se od najbitnijih imena modne scene, pored urednika magazina i kupaca, u novije vrijeme tu je i mjesto za influencere, poznate osobe i goste dizajnera.
Baš kao što nije lako prisustvovati revijama, nije lako ni izlagati kao dizajner. Organizatori sedmice mode imaju unaprijed pripremljene liste dizajnera koje zovu na sedmicu mode, a samo učešće se plača između 200.000$ do 1.000.000$. Taj iznos predstavlja izazov za mnoge dizajnere i modne kuće.
Koliko lookova dizajneri mogu predstaviti na reviji?
Broj modela može varirati između 20 do 100, nema strogog pravila. Međutim, kada govorimo o haute couture kolekciji, minimalan broj kreacija je 25.
Koliko revija zapravo traje?
Ako ste pretpostavili da se radi o minimalno sat vremena, moramo vas razočarati. Prikazivanje kolekcije traje svega 10 minuta u prosjeku.
Gdje se sve održava sedmica mode?
Naveli smo četiri glavna grada u svijetu mode na koje je usmjerena sva pozornost no, sedmice mode se održavaju diljem svijeta gdje posebnu prašinu diže sedmica mode u Kopenhagenu.
Šta septembar predstavlja u svijetu mode?
Septembar je jedan od najiščekivanijih mjeseci u svijetu mode. Početak je nove, luksuznije sezone, a budžeti za oglašivački prostor vrtoglavo rastu. U ovom mjesecu modni magazini izdaju i svoja septembarska izdanja koja nose veliku važnost. Septembarsko izdanje je i naziv dokumentarnog filma koji prati rad Anne Wintour u najizazovnijem modnom mjesecu.
* * *
Naslovna fotografija: @donatella_versace
TEKST: Adelisa Mašić
Postoje boje koje se ne nameću na prvu, ali ih iz dana u dan viđamo sve češće – na slip haljinama, ljetnim noktima, usnama i torbicama.
Ako ste ove sezone primijetili neodoljivu nijansu između koralne, roze i boje breskve, niste jedini, riječ je o boji guave, trenutno najpoželjnijem tonu ljeta.
Inspirisana unutrašnjošću istoimenog voća, guava boja djeluje svježe, toplo i dovoljno nježno da je nosimo od jutra do večeri.
U odjeći, guava dolazi kroz satenske haljine, lanene topove, široke košulje i kupaće kostime. Ova boja savršeno ističe preplanuli ten i izgleda podjednako efektno u monokromatskim kombinacijama i kao akcent detalj.
Foto: @summerfridays
Na noktima, biraju se guava nijanse koje prelaze između rozkasto-narančaste i tople breskve, vizualno mekane, ali upečatljive nijanse.
Foto: @glossifyofficial
Kao make up, guava se pojavljuje na usnama, obrazima i čak kapcima, u formi sjajila, kremastih rumenila i laganih sjenila, idealnih za prirodan, ali svjež ljetni look.
Ako tražiš jednu boju koja može dominirati cijelim outfitom ili se samo diskretno provući kroz detalj – guava je odgovor. I da, već je svuda.
Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Naslovna fotografija: @oliviaandalice
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!