TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 21.8.2020.
Svaka smjena godišnjeg doba knjigoljupcima donosi neka nova raspoloženja.
Vjerujemo da ćete se složiti sa nama kako se sa jeseni, dok se grijemo ispod najdražeg pokrivača, budi želja za bijegom u neke stranice divne knjige koja nam omogućava da otputujemo iz udobnosti svojeg doma u svijet mašte.
Foto: @thebookishglow
U potrazi za naslovima koji će dodatno obogatiti upravo to naše posebno vrijeme, Iva Rajić, osnivačica popularnog bloga Bibliovca za BONJOUR. čitatelje otkrila je šest knjiga koje nećete moći ispustiti iz ruku. Sve Ivine prijedloge pogledajte u nastavku.
Iva Rajić
***
Premda nam se ova godina pokazala poprilično zahtjevnom i turbulentnom, pa možda ljetna bezbrižnost nije toliko došla do izražaja, ostaje činjenica da s početkom jeseni uvijek nastupa jedno posebno uzbuđenje.
Nakon kraćih ili dužih predaha i godišnjih odmora, u zraku se osjeća duh novih početaka, poslovnih i privatnih, započinje ono ugodno razdoblje okupljanja kako bi se s prijateljima, poznanicima i kolegama uz topla pića razmjenjivale priče.
A ljubav prema pričama i toplim atmosferama doma ili najdražih kafića je ono nešto što nama, ljubiteljima knjiga, dodaje poseban tračak magije svakoj jeseni.
Dozvolite mi, onda, da vam za te posebne trenutke preporučim nekoliko naslova koji bi vam, po mom skromnom mišljenju, mogli samo obogatiti te brončanozlatne trenutke jeseni. Ali i dodati im tračak uzbuđenja, melankolije i tajanstvenosti.
REBECCA - Daphne du Maurier
Ovaj voljeni klasik se od svog prvog objavljivanja davne 1938. godine nije prestao svake godine prodavati u ogromnim količinama. Čarolija ove neobične mješavine ljubavnog i gotičkog romana ne prestaje oduševljavati čitatelje diljem svijeta, kako one stare, koji su roman već čitali, pa mu se stalno vraćaju, tako i one nove koji se ne mogu oduprijeti mračnoj, romantičnoj atmosferi južne Francuske, tajnama palače Manderley i čarima zagonetnog udovca, Maxima de Wintera. Ovoj knjizi se i ja sama planiram vratiti ove jeseni.
NEBESKA TIJELA - Jokha al-Harthi
Sraz novog i starog svijeta, novog i starog vremena, Jokha al-Harthi je, s posebnom tankoćutnošću i osjećajem za emocionalno prijelomne trenutke, opisala u svom romanu "Nebeska tijela". Prikazujući sudbine i životne odabire članova jedne omanske obitelji, s naglaskom na sudbine žena te obitelji, al-Harthi nam je ponudila prekrasno pisanu, gorko-slatku literarnu meditaciju u kojoj ćemo tako lako prepoznati vlastite borbe sa strujama vremena i društvenim promjenama modernog doba. Za ovu knjigu je prošle godine primila jednu od najprestižnijih književnih nagrada, International Booker Prize.
SEDAM SMRTI EVELYN HARDCASTLE - Stuart Turton
Ne možete zamisliti jesen bez mračnih priča koje se malo šetaju kroz dobro poznate žanrove kriminalističkih ili detektivskih romana? Ali biste možda htjeli naći vremena i za nešto eksperimentalno i provokativno u formi? A možda ne bi bilo loše da je to nešto pisano kao klasik, a ne kao zaboravljiva fast-food priča probavljiva u jedno poslijepodne? Nego nešto što će baš stimulirati intelektualne i estetske kapacitete? Ne, niste prezahtjevni; imam savršenu knjigu za vas! Samo vas ljubazno molim, budite pametniji od mene i svakako si prije čitanja ove uzbudljive, potpuno otkačene priče, uzmite papir i olovku. Trebat će vam za lakše praćenje i razrješavanje ovog čudesnog čvora. Vjerujte mi, isplati se.
BILA JEDNOM JEDNA RIJEKA - Diane Setterfield
Čini se da Diane Setterfield ne može NE napisati knjigu koja će oduševiti čitatelje sklone nostalgičnim pričama kroz koje se provlači nit nečeg magičnog. Ako vam nedostaju putovanja, pogotovo ona s kojih se doma vratite obogaćeni za čudnovate mitove, legende i bajke nekog kraja, ova knjiga, koja prikazuje najmračnije, ali i najplemenitije strane ljudske duše, će vas potpuno osvojiti.
DAISY JONES AND THE SIX - Taylor Jenkins Reid
Naravno, postoje oni među nama koji se ne mogu zasititi nečeg urbanijeg i provokativnijeg, nečeg neobičnog i svježeg, nečeg što drsko trese uštogljenost i monotoniju svakodnevice. Ukratko, da skinemo i rukavice i celofan, nečeg što je istovremeno zapanjujuće pametno i strahovito sexy. "Daisy Jones i Šestorka" upravo je takva jedna priča; nakon nje ćete se osjećati kao da ste proveli vikend na glazbenom festivalu na kojem ste susreli najneobičnije, nezaboravne ljude. Osim toga, treba se pripremiti na vrijeme - po ovoj knjizi se priprema snimanje mini-serije u kojoj će ulogu neukrotive Daisy na sebe preuzeti Riley Keough, a ulogu neodoljivog lošeg dečka, Billyja Dunnea, će savršeno (ne sumnjam) odigrati onaj savršeni Sam Claflin. Znate, onaj dečko u kolicima iz filma "Me Before You" o kojem smo sve mi, sigurna sam, imale svoje maštarije o kojima nikome nećemo ništa reći. Jel' tako? Ne znate vi ništa o tome? Ha... ;)
Hvala vam od srca na strpljenju i pažnji! Nadam se da ćete nekima od ovih naslova pružiti šansu ove jeseni; ne sumnjam da će vam ostati u divnom sjećanju i da će vam biti sjajno društvo, pogotovo ako nas ova situacija koja je zadesila (ali i povezala) čitav svijet ponovno natjera da više vremena provodimo kod kuće.
Želim vam puno zdravlja i bezbrižnu jesen!
Za još preporuka zavirite na Instagram profil @bibliovca i Facebook stranicu Bibliovca.
TEKST: Ada Ćeremida
Na jednom mjestu okupljeni su oni koji Sarajevo pretvaraju u šarenu mapu priča i emocija.
Od 2021. godine FASADA, festival ulične umjetnosti, u Sarajevu pretvara gradske fasade u galerije pod vedrim nebom, spajajući umjetnost, zajednicu i ekologiju.
Kroz protekle četiri godine nastalo je 29 murala na više od 3.000 m² javnih površina, a Sarajevo danas broji dvije otvorene galerije ulične umjetnosti i petnaest samostojećih velikih murala.
Iza cijele priče stoji muralist i osnivač Obojene Klape, Benjamin Cengić Zian, čiji prepoznatljivi cvijet krasi zidove Sarajeva i regije. FASADA tako svake godine okuplja umjetnike iz cijelog svijeta, a boje i crteži na zidovima postaju trajni dijalog sa gradom i ljudima.
Ovo je tek početak priče, pratite nas jer ćemo kroz naredne dane otkrivati kako nastaju murali, ko su umjetnici koji ih crtaju i šta ulična umjetnost znači za Sarajevo danas i u budućnosti.
Otvorenje koje širi energiju
Četvrto izdanje festivala otvara se u subotu, 6. septembra, u Despićevoj ulici, gdje će biti otvorena izložba High Five i dodijeljena Balkan Street Art Network nagrada.
Uz muziku i DJ setove, atmosfera otvaranja najavljuje dane ispunjene muralima, radionicama, razgovorima i druženjima.
Naredni dani donose početak oslikavanja zidova na Prusačkovoj i Ujevićevoj ulici, kao i jedinstvenu radionicu Street Art & VR u Manifesto galeriji i Darivi, gdje se kreativnost spaja sa tehnologijom i istražuju nove dimenzije ulične umjetnosti.
Posebnu pažnju privlači projekcija filma Girl Power, priča o ženama u uličnoj umjetnosti i njihovom mjestu u globalnom pokretu. U utorak slijedi šetnja kroz već nastale murale grada, a festival se potom seli na muzičke stepenice u Prusačkovoj, gdje će se održati razgovori sa umjetnicima.
Ovogodišnji FASADA festival dovodi raznoliku postavu autora čiji radovi oblikuju savremenu scenu ulične umjetnosti. Francuski umjetnik STOM500, donosi murale prepune boja i antropomorfnih životinja koji istovremeno zabavljaju i provociraju razmišljanje.
Dok kanadsko-srpska muralistica Zmaja, ilustratorica knjiga, sada javni prostor koristi kao polje kolektivne imaginacije kroz humoristične likove i stripovsku estetiku.
Tu su i Simeon Switch iz Nizozemske sa snovitim, gotovo psihodeličnim pejzažima i životinjama, čije hiperrealistične forme stapaju fantaziju i realnost, te argentinska umjetnica Flo Silva koja svoj prepoznatljivi rukopis prenosi iz Južne Amerike do Evrope.
Hrvatska muralistica Téa Jurišić koristi jarke boje i raznolike likove da ispriča priče vezane za lokalni kontekst, dok španski umjetnik Bubblegum stvara ornamentalne kompozicije koje podsjećaju na arhitektonske filigrane.
Francuska autorica Nush gradi svijet ptica, mitskih bića i plamenih boja, a lokalni Vedran Purićanin, poznat i kao tattoo majstor i DJ, unosi humor, spontanost i duh Sarajeva u svaku liniju.
Pred sam kraj festivala, na Darivi će se održati tradicionalni Graffiti Jam, uz druženje i afterparty. Završnica je zakazana za 14. septembar u Prusačkovoj ulici, kada će se simbolično zatvoriti ovogodišnje izdanje.
No, murali i crteži ostaju kao javni arhiv emocija, znak da Sarajevo neprestano diše, mijenja se i raste kroz boje i poruke svojih zidova.
Murali su i platforme za dijalog o tome kako umjetnost oblikuje urbane pejzaže, povezuje ljude i zajednice i postaje pokretač novih razgovora o budućnosti grada.
Kada ulice postanu galerije, umjetnost prestaje biti zatvorena i počinje živjeti u svakodnevici, dodirujući prolaznike jednako kao i posmatrače iz daljine.
Upravo zato ovi projekti pokreću i ekološki diskurs: korištenje održivih boja i sprejeva koji poboljšavaju kvalitet zraka otvara prostor za razmišljanje o tome kako umjetnost može i treba biti u službi zdravije urbane sredine.
Dok različite kulture i autori utiskuju svoje tragove u gradske zidove, Sarajevo se sve više profilira kao mjesto gdje se lokalna urbana scena prirodno uklapa u razgovor o tome šta umjetnost znači u javnom prostoru i kakvu budućnost zajedno gradimo.
Foto: @fasadafestival
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!