Probali smo: MODAMO.tim na radionici o pjenušavim vinima s Draženom Šunjićem
Tekst:Bonjour.ba
GOURMETNije tajna da u uredništvu volimo lijepe okuse, a kada netko spomene vino i Mostarca koji o vinu zaigurno zna najviše, Dražena Šunjića, jasno je da se radi o eventu kojem ćemo se rado pridružiti. Takav jedan događaj je bio organiziran sinoć u vinoteci 'LeRoy' u Mostaru koja je bila domaćin vinske radionice naziva 'Svijet pjenušavih vina' koju je vodio upravo Dražen.
Druženje zakazano za večernje sate je okupilo tridesetak posjetitelja, vlasnika popularnih hercegovačkih restorana, ali i iskusnih vinara iz Hercegovine te ljubitelja vina.
Vlasnikvinoteke 'LeRoy', Vjekoslav Lukić na početku je pozdravio goste te istaknuo da nas očekuje iznimno korisna radionica obzirom da Dražen već skoro dvadest godina radi u industriji vina.
Dražen Šunjić i Vjekoslav Lukić
Četrnaest godina je proveo u londonskim restoranima, a od toga osam kao sommelier u prestižnim restoranima uključujući i W’SENS kojeg su vlasnici chefovi s 3 Michelinove zvjezdice, Jacques i Laurent Pourcel. Saznali smo da je Dražen vlasnik i mnogih cijenjenih diploma iz svijeta vina (WSET Diploma, WSET Certified Educator Level 1,2 i 3 te Champagne Academy Diploma) kao i osnivač te glavni predavač na Wine Academy Croatia, WSET vinskoj školi u Hrvatskoj.
Dražen Šunjić
Bio je to uvod i predstavljanje koje je dodatno pojačalo naše iščekivanje za kušanjem nekih od najprestižnijih svjetskih (ali i regionalnih) pjenušaca koje smo degustirali iz vinskih čaša iznimno cjenjene obiteljske manufakture Riedel, osnovane davne 1756. godine.
Nakon što smo saznali kako su nastala prva pjenušava vina na red je došlo i kušanje prve butelje. Kušanje smo započeli prosseco vinom Bosco di Gica vinarije Adriano Adami koje postiže iznimno visoke ocjene, a Dražen nas je kroz kušanje svake čaše vodio tako što smo razgovarali o boji, mirisu i na kraju okusu svakog od posluženih pjenušavih vina.
Poseban užitak je bio kušati i pjenušac No.1. Brut vinarije Istenič iz Slovenije, prvog privatnog proizvođača pjenušaca klasičnom metodom te danas vjerovatno u svijetu i najpoznatijega iz naše regije. Dražen je s nama podijelio i zanimljivu priču o nazivu pjenušca. Naime, vlasnik vinarije je sva svoja vina imenovao po imenima iz svoje obitelji, no kada je došlo do njegovog imena, to je ipak bilo previše neobično, stoga je ovaj, izniman pjenušac dobio ime No.1.
Iako je radionica najvećim dijelom bila posvećena razgovoru i razumijevanju sorti vina pokrajine Champagne, imali smo priliku probati i pjenušac NV Bellavista “Alma” Gran Cuvee Brut iz regije Franciacorta u Lombardiji odakle potječu najkvalitetniji talijanski pjenušci.
U nastavku večeri je bilo zanimljivo slušati o tehnici i položaju pjenušaca u kojem moraju odležavati godinama kako bi iz njih izišli kvasci zbog kojih su pjenušci ranije ostajali mutni. Za tehniku je zaslužna Madame Veuve Clicquot, prva dama u Champagne svijetu koja je 1805. godine preuzela obiteljsku Champagne kuću 'Veuve Clicquot Ponsardin'. Upravo ta tehnika, kao i sami proces proizvodnje pjenušavih vina su, kako smo saznali, razlog njihove prestižnosti i visoke cijene.
Kao ljubiteljima rose vina, s velikom smo znatiželjom iščekivali otvaranje butelje Billecart-Salmon Brut Rose koji uistinu osvaja već prvim mirisom. „Već dvadeset godina se bavim vinima i još se uvijek divim ovom mirisu.', istaknuo je Dražen kušajući s nama ne skrivajući poštivanje koje ima prema proizvođačima butelje.
Večer je završena iznimnim okusom u potpisu Charles Heidsieck osnovane 1851. godine koja je, zanimljivo, ime dobila po svome osnivaču poznatijem po nadimku 'Champagne Charlie'. Pogledom na butelju vidljivo je kako ova kuća jasno naznači početak i kraj sazrijevanja te točan datum degoržacije, a izračunom sa sinoćnje etikete vina kojeg smo kušali došli smo do broja od 17 godina koliko je staro bazno vino koje čini minimalno 40% jedne butelje Charles Heidsieck Brut Reserve.
Sa prve, od nadamo se mnogih koje slijede, radionice u vinoteci 'LeRoy' smo otišli inspirirani procesom nastanka pjenušavih vina i poštovanjem prema okusu kakav kreiraju. Do idućeg druženja, nazdravljamo vam čašom ugodno ohlađenog Brut Rosea.