TEKST: Bonjour.ba/PR
DATUM OBJAVE: 25.5.2022.
Peti najveći prodavač pametnih telefona na svijetu potvrđuje svoju predanost evropskim potrošačima šireći svoje prisustvo na područje BiH
Danas smo imali priliku prisustvovati online druženju s predstavnicima iz kompanije vivo koja je trenutno prisutna na više od 60 tržišta širom svijeta, stičući povjerenje više od 400 miliona kupaca. Na javljanju nam se obratio i direktor prodaje u predstavništvu kompanije vivo, za područje BiH, Dušan Kuzmanović.
“Drago nam je što možemo reći „Ćao“ medijima i korisnicima u BiH, te službeno predstaviti sebe i prepoznatljivi vivo pristup. Od oktobra 2020. godine, kad smo prvi put rekli “Ćao Evropo”, kontinuirano rastemo, pa smo tako danas prisutni na 12 evropskih tržišta. U tom periodu dobili smo toplu dobrodošlicu, kako od krajnjih korisnika, tako i od poslovnih partnera. Jako se veselimo novim prijateljstvima na bh. tržištu, jer nastavljamo rasti vođeni našom filozofijom da radimo prave stvari i da ih radimo kako treba,” - Dušan Kuzmanović

O rastu kompanije vivo
Postepeni rast nešto je čime se vivo ponosi, a ovaj pristup potkrepljen je s više od 10 godina iskustva u poslovanju s pametnim telefonima. Ispravnim se pokazao kroz vođenje nekoliko azijsko-pacifičkih tržišta, uključujući i domaće tržište u Kini. vivo tim ističe da to ne bi bilo moguće bez stalnog osluškivanja potreba kupaca i snažnog fokusa na istraživanje i razvoj. Posvećivanjem više od 75% svojih timova radu na istraživanju i razvoju, te strogom kontrolom kvalitete tokom proizvodnog procesa u sedam svojih proizvodnih baza, vivo je zaslužio povjerenje preko 400 miliona kupaca na više od 60 tržišta diljem svijeta.
Tokom posljednje dvije godine, od lansiranja u Evropi, kompanija je narasla u tim od preko 200 lokalnih stručnjaka na evropskim tržištima, a podržava je više od 90 ljudi iz 18 nacionalnosti u evropskom sjedištu, u njemačkom Dusseldorfu. Kompanija značajno ulaže i u ključna sportska partnerstva, poput onog sa Svjetskim nogometnim prvenstvom koje se ove godine održava u Kataru, UEFA EURO nogometnim prvenstvom koje se prošle godine održalo širom Evrope, te će se 2024. godine održati u Njemačkoj, ali i lokalne aktivnosti, kao što su e-Sportovi s TIM eSerie A i Ženska odbojkaška liga u Italiji, LaLiga nogometna liga u Španiji ili Poljski savez za skijaške skokove.
Osiguravajući da su vivo pametni telefoni dostupni svima, kompanija također stalno proširuje listu ključnih trgovaca i telekoma na svakom od tržišta, time postižući pokrivenost u preko 60% svih trgovina u zemljama u kojima je prisutna.
Svjesni zahtjeva i preferencija potrošača u BiH, vivo je najavio svoja prva partnerstva s m:tel-om, BH Telecom-om i HT Eronet-om, kao i IQ Mobile-om, Domod-om, Tehnoshop-om, kako bi osigurali jednostavan pronalazak, isprobavanje i odabir vivo pametnih telefona na željenim mjestima, u skladu sa potrebama i očekivanjima potrošača.

vivo Y – serija
Osim perjanica, odnosno vodećih i polu-vodećih uređaja, vivo evropska linija uključuje porodicu iznimnih pametnih telefona iz Y serije, koji su dostupni i u BiH. Od uređaja početnog nivoa za one koji traže svoj prvi pametni telefon, do uređaja srednjeg ranga za one koji traže sveukupno izbalansiran uređaj s nenadmašnom vrijednošću za novac - postoji pravi pametni telefon vivo Y serije za svakoga.
Kao dio serije Y, vivo je predstavio modele Y33s, Y21s i Y01. Vivo Y33s se može pohvaliti glavnom kamerom od 50 megapiksela kao jednom od tri stražnje kamere, idealne za bilježenje važnih trenutaka svakog korisnika. Podešavanje kamere se nastavlja sa Super Macro kamerom, za dodatnu jasnoću prilikom snimanja izbliza. Također, vivo se pobrinuo da performanse osiguravaju hvatanje savršenog kadra: procesor od 8 GB RAM-a koji pokreće MediaTek Helio G80 SOC osigurava da sve aplikacije rade glatko i da se slike brzo obrađuju.
Idući naviše u rasponu dolazimo do vivo Y21s modela, koji nudi pametne fotografske i video mogućnosti poput modela Y33s, koji takođe sadrži sistem sa tri kamere, od kojih je glavna kamera sa 50 megapiksela. Također, sadrži funkcije pametne kamere koje pomažu potrošačima da snime savršen snimak u gotovo svakoj situaciji. To uključuje noćni način rada na prednjim i stražnjim objektivima, Time-Lapse, te opciju usporenog snimanja od 120 sličica u sekundi (fps). Njegov MediaTek Helio G80 čipset uključuje par moćnih ARM Cortex-A75 CPU-a koji mogu raditi na frekvenciji do 2GHz.

Na kraju, početni model, vivo Y01, pokazuje da silazak na ljestvici cijena ne znači da kupci moraju žrtvovati dizajn i performanse. Tanko kućište od 8,28 milimetara, sa težinom od samo 178 grama, sadrži 6,51-inčni HD+ ekran. Na poleđini, korisnici će pronaći glavnu kameru od 13 megapiksela, a na vrhu prednje strane selfi kameru od 5 megapiksela. Što se tiče „mozga“, tu je MediaTek Helio P35 čipset, podržan sa 3 GB RAM-a i 32 GB ROM-a. Skup funkcija zaokružen je operativnim sistemom Android 11 Go Edition, koji se napaja baterijom od 5000 miliampera, koja lako traje do dva dana uz punjenje.
Cijene i dostupnost na BiH tržištu
Y serija će, u BiH, biti dostupna po preporučenoj maloprodajnoj cijeni od 285 KM za model Y01, 435 KM za Y21s, te 489 KM za Y33s. S obzirom na to da je kupcima važan i kvalitetan servis, vivo je sklopio partnerske ugovore za post-prodajnu podršku s kompanijama KimTec i Roaming Electronics.
O novostima kompanije vivo možete saznati na linku ovdje.

* * *
Fotografije: vivo PR
TEKST: Ada Ćeremida
Treće izdanje naše mjesečne kulturne mape dolazi tačno na prijelazu godišnjih doba kada se dan produžava, a grad počinje izlaziti iz zimskog ritma.
Ako ste u januaru s nama otvorili mapu kroz Mostar, a zatim nastavili pratiti gradove koji žive tiše, ali intenzivno, mart nas vodi u Banja Luku.
Banja Luka u martu balansira između smijeha, ozbiljnih teatarskih tekstova, filmskih večeri i spontanih izlazaka koji se produže duže nego planirano. Od velikih stand-up premijera u Boriku, preko intimnih scena u Obilićevu, do planinarskih akcija i sajmova za kolekcionare ovaj mjesec nudi razloge da kalendar popunite unaprijed.
Ovo je mjesečni kulturni plan za sve koji vole znati šta se dešava dok mjesec još traje i birati večeri koje imaju smisla.
Foto: @brankicaparlica

Foto: @lazarmihajlovich
Mart u Banja Luci donosi kombinaciju velikih dvorana, intimnih scena i evenata koji okupljaju potpuno različite publike — ali s istim ciljem: da grad bude živ. U nastavku donosimo selekciju događaja koji obilježavaju početak proljeća i nude više od običnog izlaska.
Predstava “Dečije povrede”
Kada? 29. mart u 20:00
Gdje? Banski dvor, Kulturni centar
Režiju potpisuje Ivan Vuković, a igraju Vuk Kostić i Sloboda Mićalović. Predstava “Dečije povrede” donosi emotivno intenzivan susret dvoje likova koji se nakon mnogo godina ponovo suočavaju s prošlošću.
Prodaja karata počinje 3. marta na biletarnici Banskog dvora, a rezervacija nije moguća, što dovoljno govori o interesu publike. Veče za one koji vole tekst koji ostaje i nakon spuštanja zavjese.
Goran Vinčić Vinča: Premijera novog showa
Kada? Nedjelja, 8. mart u 20:00
Gdje? Sportska dvorana Borik
Banja Luka postaje početna stanica velike evropske turneje jednog od najjačih stand-up komičara u regiji. Nakon hitova “Dežurni krivac” i “Reci mi da se šališ”, Vinča stiže s trećim samostalnim showom “Komedija je ozbiljna stvar”.
Sirov, pametan i nemilosrdno duhovit pogled na politiku, medije i haos svakodnevice čini ovu premijeru jednim od centralnih događaja mjeseca. Grad prvi vidi show koji zatim putuje kroz najveće dvorane regiona.
Večeri smijeha sa Ivanom Panićem
Kada? 11. mart u 20:00
Gdje? Pozorišna sala Obilićevo
Ivan Panić ne nudi lagane šale, on secira svakodnevicu. Brak, veze, društvene mreže i balkanski mentalitet postaju materijal za večer bez politički korektnih filtera.
Ovo je tip događaja nakon kojeg izlazite lakši barem za nekoliko životnih briga i s osjećajem da je neko glasno rekao ono što svi misle.
Osmomartovski vikend u Destinu
Kada? 7. i 8.. mart
Gdje? Destino
Ako 8. mart planirate provesti uz muziku uživo i opuštenu atmosferu, Destino priprema dvodnevni program koji kombinuje akustičnu toplinu gitare i emotivni ton harmonike. Veče za okupljanje ekipe, nazdravljanje i slavljenje početka proljeća.
Drugo izdanje VintageBL sajma
Kada? 7. mart od 12:00 do 20:00
Gdje? Dom omladine Banja Luka
Numizmatika, filatelija, vinil ploče, stripovi, knjige i vintage predmeti drugo izdanje sajma okuplja kolekcionare, radoznale posjetioce i sve koji vole predmete s pričom.
Ako vam je draže kopati po štandovima nego skrolati po webshopovima, ovo je subota koja ima smisla.
Kino & Vino uz film “Mag iz Kremlja”
Kada? Petak, 13. mart
Gdje? CineStar Banja Luka
Politički triler uz čašu odabranog vina donosi večer koja traje malo duže od klasične kino projekcije. U saradnji s partnerima večeri, publiku očekuje degustacija i pokloni, a zatim film koji se bavi moći, manipulacijom i političkom tenzijom.
Idealna kombinacija za one koji žele više od običnog izlaska u kino.
Planinarske akcije uz “Abonos”

Foto: @lazarmihajlovich
Kada? cijeli mjesec mart
Gdje? Abonos
Ako vam proljeće ne počinje u zatvorenom prostoru, Planinarsko udruženje “Abonos” tokom marta organizuje niz izleta različite težine od laganih staza do umjereno zahtjevnih uspona. Manjača i Kozara nude pristupačne rute za širi krug učesnika, dok su Vlašić i Dimitor rezervisani za one koji žele malo ozbiljniji tempo.
Mart je idealan trenutak za povratak prirodi prije ljetnih gužvi i za vikend koji počinje ranije nego inače.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!