TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 15.5.2023.
Svaki roditelj vrlo dobro zna benefite dobrog sna za mališane, posebice kada se najmlađi bude nekoliko puta noću što rezultira da su sutradan svi članovi porodice ne samo umorni, već i razdražljiviji.
Poznato? Ako da, onda je ovaj članak u rubrizi MAME rulz odgovor na neka pitanja koja vas trenutno najviše zanimaju.
Foto: pexels.com
Dobra vijest je da se djeca svih uzrasta mogu naučiti da spavaju u skladu sa njihovim uzrastom i sve dok nemaju ustanovljenu patologiju spavanja ( ako sumnjate na to, onda u tom slučaju trebate razmisliti o posjeti pedijatra koji će procijenite stanje) vjerujemo da će ovi savjeti pomoći. U većini slučajeva, potrebno je samo slijediti odgovarajuće smjernice da biste počeli uočavati promjene za otprilike dvije sedmice.
Regulišite cirkadijalni ritam
Kada beba napuni 4. mjeseca počinje da razvija svoj cirkadijalni ritam i razlikuje dan i noć. Za mališane u ovom periodu neophodna je izloženost prirodnom svjetlu. Idealan je izlazak vani tokom dana, ali je također veoma važno da dječija soba ima pravo osvjetljenje.
Foto: pexels.com
Ovaj ritam signalizira nam da smo budni kada je svijetlo i da spavamo kada je mrak. Ključno je da počnete sa zamračenjem sobe sat vremena prije početka rutine spavanja. Zastori ili paravani su također dobar trik kada je u pitanju uticaj na kvalitet spavanja dece. Sve ovo će pomoći djetetu da, kada se probudi usred noći i u potpunom mraku, shvati da treba nastaviti da spava.
Bijeli šum je trik koji roditelji često koriste
Zvuk automobila u pozadini često može djelovati na dječiji san, ali i bilo koji drugi glasan zvuk. Zbog toga mnogi roditelji se odlučuju na provjeren trik, a to je da se u dječijoj sobi postavi uređaj koji emituje bijeli šum, ali naglašavamo da to ipak ne bude preko mobitela.
Foto: pexels.com
Ne koristite električne uređaje u blizini mališana, osim bijelog šuma
Čak i ako su isključeni, činjenica da se u prostoriji nalaze električni uređaji priključeni na utičnicu direktno djeluje na kvalitet sna, pa je bitno da ove vrste uređaja ne budu u dječijoj sobi. Također, prije spavanja se ne preporučuje gledanje crtanih filmova. Mnogo bolja varijante je čitanje neke zanimljive priče.
Foto: pexels.com
Probajte organizovati svoj dan tako da uvijek dijete spava u istom prostoru u isto vrijeme
Važno je da ih uvijek naviknete da spavaju na istom mjestu. Izbjegavajte spavanje u dječijoj sobi jednu noć, drugu u maminoj i tatinoj, treću u bratovoj... Spavanje na istom mjestu svake noći pomaže im da se osjećaju sigurno. Okruženje također treba da podstiče opuštanje tj. da nema previše predmeta koji mogu odvući pažnju i da ima neutralne tonove. Koristan savjet roditeljima je svakako da u krevetu ima minimalno igračaka.
Foto: pexels.com
Rutina, rutina i da, rutina
Ako znate da svaku rutinu spavanja počinjete sa kupanjem, pranjem zuba, čitanjem knjige... bebin mozak će znati šta slijedi zbog čega će se brže opustiti i psihički pripremiti za spavanje.
***
Naslovna fotografija: pexels.com
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!