TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 26.9.2017.
Nakon seta paparazzi fotografija, naslovnice za Vanity Fair magazin i nebrojena nagađanja, one su napokon tu! Jučer su na Invictus Games, događaju koji je i organizirao sam Harry i koji nosi humanitarni karakter, Meghan i Harry, naš novi omiljeni kraljevski par, zajedno pogledali teniski meč. Svoju vezu dugo su skrivali od očiju javnosti, zbog čega su mnogima osmijeh na lice izmamile fotografij
Na utakmicu su stigli odjeveni u ležerne kombinacije. Meghan je izgledala sjajno u trapericama, bijeloj košulji i ravnim cipelama (look u kojem smo ju naviknuli gledati), dok je Harry birao polo majicu, traperice i tenisice. Nasmijani par potvrdio je cijelom svijetu ono što je Meghan komentirala za Vanity Fair: „Mi smo dvoje ljudi koji su sretni i uistinu zaljubljeni. Hodali smo već oko šest mjeseci prije nego je to postala novost za javnost i radila sam cijelo vrijeme, tako da jedina stvar koja se promjenila jeste ljudska percepcija. Ništa u vezi mene se nije promijenilo. Ja sam još ista osoba i nikada nisam sebe definirala svojom vezom.“
TEKST: Ada Ćeremida
Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.
Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.
Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.
Foto: @tarikjesenkovic
Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.
Foto: Sarajevski list, 1899.
Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.
Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad.
Foto: Nedeljko Rosić, 1980.
Novi život kroz umjetnost
Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.
Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.
Foto: @academyoffineartssarajevo
***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!