MODAMO.zaviruje: U topao i šarmantan prostor pivnice No Flash u Mostaru
Tekst:Bonjour.ba
GOURMETU bivšoj Šantićevoj, a danas ulici Mile Budaka, na broju 82, u suterenu objekta neupadljivog pročelja, nalazi se pivnica No Flash. Kako se u Mostaru malo tko snalazi koristeći nazive i brojeve ulica, pojasnit ću da se radi o objektu koji se nalazi između Liftare i Srednje prometne škole, a preko puta Ledare i bogomolje Jehovinih svjedoka.
Za hladnog vremena No Flash je s prometnice neupadljiv, dok s prvim toplim danima drvene klupe izmigolje vani, pa baštu teško možete zaobići.
Ruže tijekom dana, a diskretna rasvjeta u večernjim satima jamče ambijent koji zove na jutarnju kavu subotom ili osvježavajuću pivu i kokice u poslijepodnevnim i večernjim satima.
„Pivnica je nastala kao kombinacija puno fizičkog i malo umnog rada, zajedničkim snagama mojih prijatelja, poznanika, kumova, rodbine, djelatnika i mene., kaže Saša, vlasnik pivnice No Flash.
„Prije pivnice sam držao kafić koji se uvijek zvao Flash, a u trenutku kada sam ga ja preuzeo zvao se No Name. Međutim, ostalo je svima ono Flash, pa sam htio vratiti to ime. Kada su došli iz odjela gospodarstva, rekli su da već postoji kafić registriran kao Flash, pa da moram nešto dodati. Tada je moj kum, koji je u tom trenutku bio tu, rekao: „Bio je Flash, pa je bio No Name. Neka sada bude No Flash.“ I tako je i ostalo.
Unutrašnji prostor pivnice čine tri odvojene cjeline, plus šank s ostavom i toalet. Ukupna površina približno 100 m².
Svi prostori ispunjeni su udobnim drvenim namještajem: niskim stolovima s klupama, stolom-bačvom, visokim stolovima i stolicama i naravno dugim šankom i šank stolicama.
Gotovo sav interijer, uključujući i namještaj, ima zanimljivu priču. Tako su niski stolovi i klupe ručni rad Sašinog poznanika iz Uskoplja, dok su visoki stolovi i stolice rad prijatelja iz Viteza. Točkovi koji služe kao lusteri pokupljeni su iz štala po raznim selima u BiH, dok su bačve-stolovi stigli iz okolice Zadra.
Opeku, bez koje je pivnica nezamisliva, nabavio je prijatelj iz Busovače, koji ju je zajedno sa Sašom i još par prijatelja lijepio na zid.
O ugodnoj atmosferi koja vlada u pivnici govore i cedulje i poruke koje su gosti samoinicijativno počeli ostavljati: prvo na podmetačima za čaše a onda i na raznim papirima, od kojih je dio stalna postavka.
Domaća atmosfera koja vlada u interijeru dodatno se podgrije utorkom kada su na rasporedu uštipci sa sirom.
U prostoriji u kojoj dominiraju izvorni kameni zidovi i originalni nadvratnici i nadprozornici od opeke, posebno mjesto zauzimaju šivaća mašina, popularna singerica i velika vitrina, oba komada spašena od bacanja u smeće. Zavirili smo i u primamljivi sadržaj vitrine.
Pivnica je (namjerno) otvorena u petak 13., u jedanaestom mjesecu 2009. godine. Osim vlastitog rođendana, koji se obilježava simboličnim cijenama i cjelodnevnom feštom, pivnica obilježava i dan sv. Patrika, zelenom pivom naravno, i maškare te Doček nove godine. Tu je i Flashijada, a često i žive svirke.
Osim sadržajem, boravak u interijeru jamči zabavu i brojnim detaljima koji se nalaze na zidovima: od knjiga, preko fenjera i gitare do metalnih pločica i starih fotografija Mostara.
Vlasnik nam otkriva porijeklo ostalih detalja: fenjera, pegle, knjiga, gitare, crno-bijelog TV-a,.. koje su mu donijeli prijatelji, pa i sami gosti (neke uopće ne poznaje), koji kada vide da takvih stvari ima u pivnici, a njima kući smetaju, donesu ih. A priznaje Saša: „Ponešto bih i ja otuđio kada bih otišao kod nekoga u goste i ugledao nešto što mi paše.“
Sam silazak niz stepenice koje vode u No Flash i ulazak u ovaj prostor stvara osjećaj nekog toplog izoliranog svijeta. Pa siđite, i sami otkrijte još puno detalja koji nisu stali u ograničenu formu pristojne kolumne, a svakako zaslužuju pažnju.
Foto: Martina Penava Privat