TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 10.5.2015.
Dizajnerica Nina Varga je prije par mjeseci po drugi put postala mama. Nakon simpatičnog sina imenom Khan, rodila je još jednog prekrasnog dječaka imena Azur. Današnji Majčin dan nam je bio sjajan povod da provedemo jedan dan s Ninom i zavirimo u njenu dnevnu rutinu.
Kako joj dan počinje dok je u Nizozemskoj s mamom, kako stiže i dalje biti aktivna te kakvu će novu kolekciju uskoro lansirati, pročitajte kroz foto priču koju donosimo u nastavku.
***
Najljepša uloga je biti majka. Moji sinovi su obasuti ljubavlju i pažnjom, ali to košta mnogo energije, tako da teže nađem vremena za svoj privatni posao, ali opet sve to uklopim. U svemu je najvažnija organizacija!
U 7:00 me probudi najprirodniji alarm - moja beba Azur. No ne budi me plakanjem, već gugutanjem.
Iako mi se još spava (jer se budem u toku noći da bi Azur dojio) taj umor bude brzo zaboravljen nakon sto čujem taj njegov jutarnji glasić. Naravno odmah ga uzmem u naručje da ga poljubim i nahranim.
Moj sin Khan je u to doba uveliko budan, obučen, spreman za novi dan. Nacrtao, izrezao, zalijepio i obojio već nekoliko crteža koje ubaci u otvor za poštu u vratima i kaže: "Mama dobio sam poštu!" Dok Azur doji, Khan par puta dođe kod nas u sobu, poljubi Azura pa se svi se još malo valjamo po krevetu, grlimo, ljubimo i mazimo. Khan odlazi i kaže mi da čim završim siđem u dnevnu sobu sa Azurom, a da će on u međuvremenu nama postaviti doručak. I tako to slijedi... Khan me zove: "Mamaaaa gotov je doručak. Siđiteeee."
Kad siđem, Khan je postavio stol na koji je izvadio sve - od slanih do slatkih namaza, šoljice za čaj, pa čak i vitaminske tablete koje pijemo.
Ja nam samo još obavezno napravim smoothie, a ovo jutro je to bio spoj, mrkve, naranče i limuna. Dok doručkujemo imam vremena da prelistam časopise koji su u ovom periodu najčešće vezani uz mame i bebe, a sve to što imam sreću da Azur strpljivo leži u svojoj ležaljci.
Sada je već vrijeme za novo hranjenje Azura, dok u međuvremenu Khan izlazi ispred kuće na igralište i tu se igra sa svojim vršnjacima.
Iako sam mama dvoje djece i dalje se trudim biti full aktivna po principu - svaki dan novo iznenađenje. :) Tako smo bili neki dan na predstavi u Amsterdamu 'Pluk van de Petteflet' i često petkom idemo na bazen Center Parcs.
Danas smo tačno u 12:00 bili na igralištu Linnaeushof koje je najveće igralište u Europi i pretpostavljate - izgleda kao raj za djecu. Idealno je kad je lijepo vrijeme jer sve sto dijete zamisli može naći u jednoj od 350 atrakcija koliko ih ima u parku. Imaju čak i dijelovi parka gdje se djeca kupaju. Park se nalazi u šumi i prelijepo je zaista i za nas odrasle.
{gallery}2015/2015_05/nv_galerija{/gallery}
Tu smo proveli cijeli dan, sve do 17:00h. Nakon igranja jasno je da je Khan zaspao u autu, baš kao i Azur. Doma dolazimo oko 17:30, gdje Khan bježi na tuširanje, a Azur ponovno doji. Nakon toga pravimo večeru i svi zajedno jedemo što je uistinu momenat koji me veseli – kada se svi okupimo za stolom da zajedno večeramo.
Khan se zatim u sobi igra s Lego kockicama, njegovom omiljenom policijskom stanicom koju je dobio za rođendan. Pored Lego kockica, uživa se zabavljati bojenjem i sjeckanjem.
Nakon večere imamo svoj mali ritual – pripravljamo voćni čaj u koji stavljamo i đumbir. Uživam u tome, stoga i posebnu pažnju pridajem šoljicama u kojima je čaj serviran. To su Undressed teaset ili The bathing girls od Pols Potten u suradnji sa ilustratorkom Esther Hörchner. Uz to naravno imamo i nešto za zasladiti, ovaj put je to kolač s bademima, lješnjakom i đumbirom.
Oko 20:00h Khan ide na spavanje, a dok on završi s pranjem zubića, oblačenjem pidžame i ostalog, ja pripremim Azura za krevet. Tada Khanu nešto pročitam, a ovaj put je to knjiga 'Veliki atlas ljudskog tijela za djecu'.
Sve što se događa kroz dan često fotografiram jer imam veliku strast za fotografijom, a mislim da će Khanu i Azuru biti drago gledati te fotografije kada odrastu i budu imali svoju djecu. Redovno slikam njih, život oko nas, hranu, modu, cvijeće...
Nakon što oni odu na spavanje, imam vremena za sebe.
Projekt na kojem sada radim je limited edition kolekcija majica za mame, koju ću lansirati u suradnji s Lola.tees. Nakon što sam po drugi put postala mama, dobila sam inspiraciju za kolekciju rađenu u konceptu 'majčinstvo', a simpatični natpisi su ilustracije koje je napravio moj sin Khan. Majice će biti za mame, za djecu, pa čak i jedna za tate, a danas vam otkrivamo jedan od printova jer ipak danas slavomo Majčin dan!
Khanov crtež
Print za majicu
Foto: Nina Varga
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!