Mersiha Karić savjetuje: Kroz preuređenje ovog malog ženskog stana naučite sve važne lekcije o uređenju!
Tekst:Bonjour.ba
INTERIJERIČesto ćemo vidjeti naslove: 'Kako urediti mali stan?' '10 načina kako da vaš stan izgleda veći!' i slično… Međutim, moje mišljenje je da postoje samo pojedini principi koji su aplikatibilni na sve mini stanove, ali to definitivno nije dovoljno!
Uglavnom dolazi do grešaka koje vas koštaju mnogo više nego što možete i zamisliti, ali tada je već gotovo. Prilikom preuređenja stana, ukoliko to radite po sistemu: 'sam svoj dizajner' najvažnije je da:
1. Budete hrabri i spremni za velike promjene.
Arhitekti i dizajneri su već navikli da 'ruše' i mijenjaju, a to se nekada odnosi i na sve, apsolutno sve pregradne zidove određenog prostora. Ukoliko, želite da napravite pravi rezultat skupite hrabrosti i suočite sa izazovom!
2. Odaberete jedan stil i naučite sve o njemu.
Često želimo da imamo više stilova u jednom enterijeru, međutim to je jedna od osnovnih grešaka. Ili imajte jedan stil ili ne pokušavajte improvizovati!
3. Analizirajte svoju porodicu i detaljno planirajte svaki komad.
Na ovome ćete izgubiti najviše vremena, ali i strpljenja... Svako od članova želi nešto drugo, ali vi kao 'manager prostora' morate odlučiti i napravite detaljnu analizu i optimalan plan za sve njih!
Ukratko: budite hrabri, strpljivi, voljni da učite jako mnogo i na kraju budite spremni da se nosite sa svim radovima i majstorima koji budu pravili dobre i loše poteze prilikom rekonstrukcije!
________________________________________________________________________________
Jedan od idealnih primjera na kojem trenutno radim je stan djevojke kojoj je hobi pravljenje kolača i poslastica, ali i kulinarstvo općenito! Stan je namijenjen za 2 člana i što više gostiju, koji će uživati u kulinarskim specijalitetima ove mlade dame!
Prilikom redizajna stana od 50 m2 specijalnu pažnju morala sam obratiti na: prostor za odlaganje (garderobere i hodnik), kuhinju i trpezariju. Zahtjevi su bili jasni i veoma dobro analizirani od strane vlasnice, koja je također bila spremna na kompromise i nova rješenja. Stil koji sam odabrala je skandinavski, zbog dostupnosti određenih komada namještaja na našem trzištu, svijetlih boja, tekućih trendova, ali i ograničenog budžeta.
Hodnik i garderober
Svaki ulazni prostor u skladu s našom kulturom i klimatskim uslovima bi trebao imati ormare za odlaganje kaputa i cipela. To je jedna od osnovnih komponenti prilikom dizajniranja. Po mogućnosti, u malim prostorima bi uvijek, ali uvijek, trebali izbjegavati ormare s vidljivim bočnim stranicama. Planiranje ugradbenih ormara je moj osnovni princip prilikom dizajniranja manjih stanova!
Najluksuzniji dio stana i onaj koji se meni najviše dopada je garderober! Umjesto što bi potrošili novac na fronte (vrata) ormara, novac ćemo uložiti u korisne korpe, vješalice i različite mehanizme.
Obavezno: S velikom pažnjom odrediti visine polica, broj vješalica i veličine ladica.
Gdje kupiti specijalne dodatke za ormare: IKEA shop u Zagrebu
Boja: bijela i samo bijela!
Ukupna cijena opremanja hodnika i garderobera: 2800 KM
Kuhinja
Za velikog obožavaoca kulinarstva morala sam naći adekvatno stilsko, ali i organizaciono rješenje kuhinje. Veliki sam ljubitelj 'open space' koncepta pogotovo ako se radi o povezivanju kuhinje s trpezarijom i dnevnim boravkom i uvijek bih klijentima rekla da je miris hrane i dobro raspoložena kuharica najljepši ukras jednog doma!
U ovom slučaju jedino što sam mogla učiniti je proširiti kuhinju i nasuprot nje pozicionirati trpezarijski stol za 6 osoba. Kako bih maksimalno iskoristila prostor, ali u isto vrijeme izbjegla preveliku zasićenost prostora, s jedne strane sam planirala do plafona visoke zatvorene police, a s druge samo pećnicu s napom i otvorenim zidnim policama. Korisnici prostora će veliku pažnju morati obratiti na posuđe koje stoji na vidljivim mjestima, jer će ono uvijek morati biti u skladu s bojama ostatka prostora i uredno posloženo!
Obavezno: Neonke ili spot rasvjeta ispod visećih elemenata i ugradbeni mehanizmi koji olakšavaju rukovanje i iskorištavaju prostor za skladištenje.
Gdje kupiti specijalne dodatke: Schachermayer salon u Sarajevu.
Ukupna cijena opremanja kuhinje bez aparata: 3000 KM
Boja: bijela
Dnevni boravak i trpezarija
Ukoliko su dnevni boravak i trepezarija smješteni unutar jedne prostorije nikada ih ne smijemo posmatrati odvojeno, već sav namještaj, ali pogotovo rasvjetna tijela moramo birati kao da se radi o jednoj prostoriji, funkcionalno i estetski. Na ovom primjeru, konkretno, prostor dnevnog boravka i trpezarije se koristi simultano. Stolice trpezarijskog stola moraju biti dovoljno udobne da se koriste i uz sofu, ali i za radni stol ispod prozora. Nordijski stil nam omogućava da upotrijebimo mnoštvo polica, kako otvorenih tako i zatvorenih, pa nam tu, detaljno planiranje opet dolazi u prvi plan. Sofa mora biti transformabilna, kako bi na njoj, po potrebi ugostili bar još jednu osobu. Trpezarijski stol ne mora biti transformabilan, ali uz njega obavezno treba planirati komodu na kojoj bi domaćica mogla poslužiti desert ili improvizovati mini bar.
Obavezno: Sakriti sve kablove i mini pomoćne aparate (resiveri, produžni kablovi...), a to ćemo učiniti tako što ćemo prema potrebi pozicionirati utičnice! Vidljivost kablova i pomoćnih aparata stvara osjećaj neurednosti i neadekvatnog planiranja.
Ukupna cijena opremanja dnevnog boravka i trpezarije: 5000 KM
Boje: bijela, siva i pastelno roza (blooming dhalia ili slično)
Spavaća soba
Idealna pozicija kreveta u maloj sobi je samo ona koja omogućava jasne hodne linije bez prepreka. U ovom slučaju neophodno je imati krevet bez uzglavlja mnoštvo jastuka manjih dimenzija, svijetlu posteljinu i obavezno prostor za odlaganje ispod madraca. Noćnike možemo improvizovati, a idealno bi bilo koristiti dva različita komada, sto će dati osjećaj da niste pokušavali prostor iskoristiti maksimalno i time prouzrokovali zagušenost. U ovako malim sobama ne treba koristiti slike ili bilo kakve zidne dekoracije.
Obavezno: Ugradbeni ormar sa kliznim vratima u svijetlim bojama, a po mogućnosti i staklenim ili vratima sa velikim ogledalom.
Ukupna cijena opremanja spavaće sobe: 2000 KM
Boje: bijela, siva, pastelno zelena (smoke green ili slično)
Kupatilo i toalet
Bez puno problema kupatilo organizovano linijski je idealno ukoliko imate vrata pozicionirana na sredini zida i prostor koji je dovoljan za mašinu, tuš kabinu, konforan umivaonik i prostor za odlaganje. U ovom slučaju cijeli zid sa desne strane vrata se može koristiti kao kombinacija otvorenih i zatvorenih polica, dok ‘walk-in’ tuš kabina sa fiksnim staklom prostor čini većim i luksuznijim.
Obavezno: Idealne keramičke pločice su bijele, manjih dimenzija. Najbolje ih je aplicirati isključivo gdje su neophodne, a ostatak zidova prefarbati lateks perivom bojom. Razlog tome je što kupatilo izgleda urednije i prozračnije ukoliko nema fuga i nepotrebnih spojeva.
Gdje kupiti specijalne dodatke i police za odlaganje: IKEA shop u Zagrebu
Ukupna cijena opremanja kupatila: 2200 KM
Boja: bijela
Dakle, ukratko rečeno… U proces renoviranja treba ući smjelo i planski, te nikada ne trošiti više novca nego što vam dozvoljava vaš budžet. Jer luksuz ne predstavljaju skupe stvari već ugodan prostor pažljivo isplaniran samo za vaš i vašu porodicu!
Za MODAMO.info piše: Mersiha Karić, voditeljica bloga Stilistica